Diskuze k článku:

„Žena by nám rozbila kolektiv.“ Bitevní pole jménem pohovor

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel | 20. 11. 2021 14:27

Poznámky bokem:

1) Pokud vás někdo osloví neosobní pozvánkou, dává vám tím najevo, že potřebuje zoufalce, ochotného dělat cokoliv. Kdyby ve vás viděl skutečný potenciál pro svou firmu, dal by si záležet. Odpovědět na takovou pozvánku znamená, že jste ochotní toho zoufalce hrát, čímž si sami pod sebou už od začátku podřezáváte větev. To je obecné pravidlo, platící bez mezení jak pro ženy, tak samozřejmě i pro muže.

2) Otázky, cílené na získávání nepřímých odpovědí, pokládají náboráři všem a všude. Typická je třeba otázka, jakou jste měli cestu, nebo kde se vidíte za x let, pokládané bez rozdílu mužům i ženám. Cílem těchto otázek je zjistit, zda máte auto, zda jste buřič, který bude nadávat, že firma neuklízí parkoviště zapadané sněhem, a zda máte, nebo plánujete rodinu. To poslední, co náboráře zajímá, když se vás ptá na cestu, je jakou jste měli cestu. Není to nic sexistického, mají to prostě ze školy natlučené do morku kostí a nejspíš tím otravujou život i vlastním dětem. Kdyby to nedělali, byli by pro firmy zbyteční. (velmi lehká ironie)

3) Portfolio a networling jsou rozhodně užitečnější, než cívíčko na LinkedInu. Skoro mě zaráží, že to v takto kvalifikovaných oborech, jako je IT nedělá přirozeně každý. Třeba do nás to už před mnoha lety bušili už na škole - dělejte si portfolio a zapojujte se do větších projektů, ať máte kontakty! A třeba když jsem se já samoučil programovat, svoje výtvory, zvláště ty pokročilé, jsem si zcela automaticky zálohoval, buď proto, že mi přišly dobré, nebo abych se k nim v budoucnu vrátil a dodělal je. To, že když se mi podaří napsat něco dobrého, budu se tím moct chlubit firmám, byla jedna z prvních věcí, které mě přitom napadly. Ale nejsem z oboru, tak snad mám právo se divit.

4) Ta asi nejdůležitější poznámka - vykládat ženám, že už pohovor je BITEVNÍ POLE, je dost v rozporu se snahou pomoct jim dobrými radami uspět v oboru, kde nemají na růžích ustláno. Rada, která povede k tomu, že budou pohovor vědomě či podvědomě vnímat jako bitvu, totiž není vůbec dobrá rada. U pohovoru vám psychický setup bojuj-nebo-uteč obecně moc nepomůže. Spíš je dobré mít netriviální portfolio, o které můžete opřít svou sebedůvěru, a které je ideálně aspoň trochu cílené do oblasti, kterou se zabývá firma, kde poptáváte práci.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

umfa | 20. 11. 2021 10:15

Díky za reakci. Věta ulpěla, jde o vážený průměr a to si zapamatuji i já. Když jsem si vyčíslil, kolik našich zaměstnanců vs. zaměstnankyň šlo na mateřskou, poměr je drtivý ve prospěch jednoho určitého pohlaví. Ne, že bych to nějak řešil. V mé divizi je to přesně jak píšete, odchází se z jiných důvodů než kvůli mateřství. Jen mě tam udeřila do očí ta argumentace "ale nemusí se to stát" kterou proto doporučuji nepoužívat :-)

-3
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Petr C. | 22. 11. 2021 15:51

Jestli ten problém nebude i v tom, že holka je v oboru IT ještě pořád tak trochu exot.
Já si ze svého mládí vzpomínám na dvě holky ajťačky, které to bavilo a opravdu do toho viděly.
Tímto zdravím Věrku K. a Janu J.
Jediná žena v pánském kolektivu může způsobit mnoho různých reakcí, podle toho, jaká je ta žena a jaký je ten kolektiv.
Obecně jsem pro to, aby byl kdokoliv přijímán do práce nebo v ní po zkušební době ponecháván pouze na základě toho, co umí a jak se chová, případně jak zapadá do kolektivu.
V extrémních případech má jedinec větší cenu než zbytek kolektivu.

+1

Pavel | 21. 11. 2021 15:46

"Dělají/dělaly co mohly za menší plat, v horších podmínkách a respekt nezískaly..."

To proto, Evko, že nikdo - ani muž - si ničí respekt nezíská tím, že sebe bude dělat ostatním vola pro zábavu. To, co jste popsala, je chování třídní šprtky, která v domnění, že bude oblíbená, dělá domácí úkoly kapitánce roztleskávaček (jistě lze najít příměr z amerických seriálů i pro třídní šprty). Takto se respekt nezískává.

Ocitne-li se kdokoliv v podobné situaci, měl by pamatovat na dvě dobrá přísloví našich předků:
1) Není člověk ten, kdo zavděčí se všem.
2) Čím většího vola ze sebe děláš, za tím většího vola tě pak mají.

+2

Evka | 21. 11. 2021 13:19 | reakce na Evka - 21. 11. 2021 13:18

"váží" si jich stejně jako na začátku

0

Evka | 21. 11. 2021 13:18

Je to diskriminující, ale bohužel silou to nezmenis ... Já bych to brala z druhé strany. Chci pracovat ve firmě, kde o mě nestojí? Mám mezi kamarády a známými x žen, které se snaží uplatnit v určitých oborech, IT, chemie, strojařina, věda a výzkuu ... Dělají/dělaly co mohly za menší plat, v horších podmínkách a respekt nezískaly... To bylo když budu mít PhD, když napíšu knihu, až udělám profesuru, až přeměním vodu ve zlato ... Budou si mě víc vážit (uběhlo 10 let a

0

Pavel | 20. 11. 2021 14:27

Poznámky bokem:

1) Pokud vás někdo osloví neosobní pozvánkou, dává vám tím najevo, že potřebuje zoufalce, ochotného dělat cokoliv. Kdyby ve vás viděl skutečný potenciál pro svou firmu, dal by si záležet. Odpovědět na takovou pozvánku znamená, že jste ochotní toho zoufalce hrát, čímž si sami pod sebou už od začátku podřezáváte větev. To je obecné pravidlo, platící bez mezení jak pro ženy, tak samozřejmě i pro muže.

2) Otázky, cílené na získávání nepřímých odpovědí, pokládají náboráři všem a všude. Typická je třeba otázka, jakou jste měli cestu, nebo kde se vidíte za x let, pokládané bez rozdílu mužům i ženám. Cílem těchto otázek je zjistit, zda máte auto, zda jste buřič, který bude nadávat, že firma neuklízí parkoviště zapadané sněhem, a zda máte, nebo plánujete rodinu. To poslední, co náboráře zajímá, když se vás ptá na cestu, je jakou jste měli cestu. Není to nic sexistického, mají to prostě ze školy natlučené do morku kostí a nejspíš tím otravujou život i vlastním dětem. Kdyby to nedělali, byli by pro firmy zbyteční. (velmi lehká ironie)

3) Portfolio a networling jsou rozhodně užitečnější, než cívíčko na LinkedInu. Skoro mě zaráží, že to v takto kvalifikovaných oborech, jako je IT nedělá přirozeně každý. Třeba do nás to už před mnoha lety bušili už na škole - dělejte si portfolio a zapojujte se do větších projektů, ať máte kontakty! A třeba když jsem se já samoučil programovat, svoje výtvory, zvláště ty pokročilé, jsem si zcela automaticky zálohoval, buď proto, že mi přišly dobré, nebo abych se k nim v budoucnu vrátil a dodělal je. To, že když se mi podaří napsat něco dobrého, budu se tím moct chlubit firmám, byla jedna z prvních věcí, které mě přitom napadly. Ale nejsem z oboru, tak snad mám právo se divit.

4) Ta asi nejdůležitější poznámka - vykládat ženám, že už pohovor je BITEVNÍ POLE, je dost v rozporu se snahou pomoct jim dobrými radami uspět v oboru, kde nemají na růžích ustláno. Rada, která povede k tomu, že budou pohovor vědomě či podvědomě vnímat jako bitvu, totiž není vůbec dobrá rada. U pohovoru vám psychický setup bojuj-nebo-uteč obecně moc nepomůže. Spíš je dobré mít netriviální portfolio, o které můžete opřít svou sebedůvěru, a které je ideálně aspoň trochu cílené do oblasti, kterou se zabývá firma, kde poptáváte práci.

+9

umfa | 20. 11. 2021 10:15 | reakce na Zuzana - 20. 11. 2021 1:35

Díky za reakci. Věta ulpěla, jde o vážený průměr a to si zapamatuji i já. Když jsem si vyčíslil, kolik našich zaměstnanců vs. zaměstnankyň šlo na mateřskou, poměr je drtivý ve prospěch jednoho určitého pohlaví. Ne, že bych to nějak řešil. V mé divizi je to přesně jak píšete, odchází se z jiných důvodů než kvůli mateřství. Jen mě tam udeřila do očí ta argumentace "ale nemusí se to stát" kterou proto doporučuji nepoužívat :-)

-3

Zuzana | 20. 11. 2021 1:35 | reakce na umfa - 19. 11. 2021 19:31

Ta první věc, kterou zmiňujete, v článku zmíněná je. Druhá je, doufám že očividná, nadsázka/sarkasmus. Málokterá IT firma si udrží člověka na stejné nebo podobné pozici déle jak 3-4 roky a už jsem zažila časté rychlé odchody lidí z tolika důvodů, že už mě moc nepřekvapí. Od digitálního nomádismu, vyhoření a nutnosti si vzít "sabbatical", přes založení vlastního projektu po nabídky, které se neodmítají (odchody do Google a podobných společností).
Mimochodem, ukažte mi člověka, co si po deseti letech po vysoké ještě na tu matematickou statistiku vzpomene. Já měla na vysoké skoro deset čistě matematických předmětů a že bych si teď z hlavy vzpomněla na přesnou definici Bayesovy věty bez koukání do skript, to nehrozí.
Rozhodování lidí se stejně hodně řídí emocemi, a v tom nejsem já, a ani vy, výjimkou. Jakkoli si můžeme říkat, že jsme racionální a třeba ty poměry během života posunout. Takže když je tam na konci sarkastická věta o Tomášovi na rodičovské, tak vám očividně utkvěla v paměti a splnila tím svůj cíl :-)

+1

umfa | 19. 11. 2021 19:31

Se ženami na pozice v IT problém nemám, naopak mě mrzí, že se jich hlásí tak málo.

Jedna faktická připomínka pro holky. Mějte za sebou nějaké projekty, i když si hledáte své první zaměstnání po škole. Moje zkušenost (pravda, založená na žalostně malém vzorku absolventek) je taková, že když se na to zeptám kluka, vysype na mě odkazy na github a podobné repository na projekty které ve volném čase dělal a podílel se na nich. Holka vyvalí oči o čem to mluvím (tedy ne vždy, ale často).

...a jedna k článku: "může se stát, že Tomáš půjde na rodičovskou místo ženy". Ne, nemůže. Pravděpodobnost je v našem kulturním okruhu tak nízká, že se ní prakticky nemusí počítat, stejně jako prakticky nepočítáme s tím, že někoho ze zaměstnanců srazí auto. Jestli to uvádíte jako radu vedoucím pracovníkům, vezměte prosím v úvahu, že obvykle mají IT nebo obecné technické vzdělání a pár semestrů matematické statistiky k tomu a že takovéhle babské úvahy je maximálně popudí :-)

+1