Diskuze k článku:

Favoritka. Zlý dobrý film

Váš komentář:

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Celkem 1 komentář v diskuzi

Jirka Procházka | 22. 5. 2019 | 12:18

Mně tedy dosud ani nenapadlo uvažovat nějak v lesbických intencích. Vnímal jsem film tak, jak ho pojímá režisér (viz článek). Jde o vztahy a to, že jsou to osoby stejného pohlaví je jen „náhoda“, byť to je cíleně o ženách. Možná jinak řečeno, jde o gender, ne o pohlaví. A i další reflexe mi přijde výstižná – tedy že favoritky spíš než touhou byly motivovány mocí. A to bez ohledu na to, že lesbický koncept v té době neexistoval (a dané postavy by se dnes jako lesby nemusely vůbec identifikovat a mohly by se i chovat jinak). Existoval totiž naopak koncept romantických ženských přátelství (které přitom bývaly i vášnivé a to i fyzicky). Ne že by daná doba nebyla heteronormativní, ale paradoxně někdy právě takovým heteronormativním sítem pronikly teplé obsahy, vztahy a sex. Říká se, že když původní obyvatelstvo Ameriky poprvé na obzoru uvidělo lodě… nevidělo je, protože s nimi dosud nemělo kognitivní zkušenost, neodkázali ten koncept pojmout…

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit