Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Rituály, tradice, traumata. Pokud pro vás Velikonoce ztratily smysl, dejte jim nový

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Martin | 6. 4. 2021 10:28

Jen bych upozornil, že původní zvyk byl takový, že mrskali ženy i muži. Ale jedno z pohlaví je bohužel pasivnější, tak to zůstalo na mužích, protože ženy si radši udělají něco samy pro sebe, nanejvýš pro nejbližší. Jako to ostatně ukazuje názorně autorka.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Martin | 6. 4. 2021 10:28

Jen bych upozornil, že původní zvyk byl takový, že mrskali ženy i muži. Ale jedno z pohlaví je bohužel pasivnější, tak to zůstalo na mužích, protože ženy si radši udělají něco samy pro sebe, nanejvýš pro nejbližší. Jako to ostatně ukazuje názorně autorka.

+2

Petr C. | 7. 4. 2021 10:13 | reakce na Martin - 6. 4. 2021 10:28

To je pravda, u nás se to traduje dodnes, že kluci mají šlahačku od půlnoci do poledne a holky odpoledne. Když to člověk za dopoledne nestihne a chodí ještě i odpoledne, aby obešel všechny kamarádky, bývalé spolužačky aj. tak se s touto námitkou často setká - že by už odpoledne chodit neměl. Zpravidla jsem odpovídal: OK, když se ti nelíbí, že jsem přišel o půl třetí odpoledne, příští rok přijdu o půl třetí ráno. My jsme zamlada z neděle na pondělí nechodili vůbec spát a pár kamarádek jsme vždycky nad ránem probudili.
Pokud jsem odpoledne chodil sám, tak jsem občas někde i vyšlaháno dostal, to už patří k věci a je třeba to brát sportovně. Všeobecně se ale ženská šlahačka provozuje jenom v rámci rodiny, neslyšel jsem nikdy o případu, že by se děvčata (nebo ženy) hecly a obešly kamarády a známé.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Nora | 5. 4. 2021 22:15

Mrskut na velikonoční pondělí mě od dětství naplňoval pocity trapnosti a studu, a dnes už asi chápu proč. Je to lidová venkovská tradice s pohanskými kořeny - já jsem ale vyrůstala ve městě, kde jeho základní prvky nefungují. Neschovávala jsem se před koledníky na seníku, neutíkala jsem za bujného výskotu přes humna k potůčku, takové věci ve městě neexistují. Stála jsem pasivně v předsíni a po zadní části těla mě plácaly komerční tatary ze supermarketu, často několik let staré. Jejich majitelé měli vlastně taky pasivní úlohu - pro skutečné pomlazení neudělali nic, nesháněli čerstvé vrbové proutí, nepletli pomlázku, neproháněli děvčata... možná proto někteří potřebu aktivity přetavili v příliš intenzivní mrskání.

Vlastně ve svém okolí neznám žádnou ženu a a dokonce ani muže, kteří by si tenhle rituál užívali. Takže tipuji, že do měst tenhle typicky lidový zvyk moc nepatří a městští lidé z něj pociťují rozpaky. Velikonoce zde zřejmě stovky let mívaly podobu především křesťanskou, kterou popisuje autorka, a ten pondělní lidový zvyk v nich zpropagovali až národní obrozenci a o sto let později komunisté, kterým vyhovoval jeho pohanský (ergo lidový, slovanský, protirakouský) charakter.

+2

Petr C. | 7. 4. 2021 12:11 | reakce na Nora - 5. 4. 2021 22:15

No my si to rozhodně užíváme. Tedy přesněji, užívali jsme si to, než to vláda zakázala kvůli covidu.
Letos už jsme nemohli ani na tchýni, protože bydlí v jiném okrese.
Ale je fakt, že my nejsme z města.

+1

Martin | 6. 4. 2021 5:47 | reakce na Nora - 5. 4. 2021 22:15

"Vlastně ve svém okolí neznám žádnou ženu a a dokonce ani muže, kteří by si tenhle rituál užívali."

Ale snad ve městech platí, že na pomlázku chodí kluci tak do 16 max., starší spíš jako doprovod velmi malých chlapců. Muž nad 20, který by si to nějak užíval, je buď hodně primitivní nebo na hlavu. Na vesnicích to je, pokud si matně vzpomínám, trochu jinak (ale jak kde), ale tam to má skutečně ten charakter udržování pospolitosti.

+1

Lucy | 5. 4. 2021 13:55

Doporucuji si projet na IG profil Konsent a jejich stories. Jake ponizeni ci traumata lide kvuli tomuhle stupidnimu zvyku zazivaji. A nejen zeny, i muzi. Asi nejsilenejsi mi prijde pribeh, kdy kolednici zrmskali zenu v 27tt, pak ji ve vane slili ledovou vodou, nacez se spustilo krvaceni a predcasny porod. Wtf? Kdyby to nebylo velikonocni pondeli, volala by se policie. A jestli chce nekdo opacit, ze to prece ma byt jen symbolicke... Ne, zadne nasili, ani to symbolicke, neni ok. Neni ok zadny projev povysovani se muzu nad zeny. Velikonoce, jak ty krestanske, tak ty pohanske, maji plno hezkych tradic. I pro deti. Vajicka malujeme, doma mame plno cerstvych kvetin, ve vaze brezove vetvicky a cekame, zda se do Velikonoc zazelenaji, davame take klicit rerichu. Plno symbolu jara a noveho zivota. Rozhodne nehodlam ucit sve syny, ze je v poradku mrskat zeny a jeste za to dostavat odmenu. Mym synum nosi dobroty Zajicek, stejne jako v zime Mikulas. Pred par lety jsem pracovala v jednom eshopu v polskem oddeleni a vsimla jsem si, ze kazdy rok pribyva lidi, kteri si na Velikonoce kupuji nejaky darek, prave jako na Vanoce. Protoze se maji radi a chteji udelat na Velikonoce jeden druhemu radost. Ne, tady se proste bude dal mlatit zeny a sirit nazory, ze zena, ktera s tim nesouhlasi, je frigidni krava (tento nazor a podobne prectene dnes na iDnesu).

+2

Petr C. | 7. 4. 2021 10:40 | reakce na Lucy - 5. 4. 2021 13:55

To je starý problém Velikonoc a vystavuje to zrcadlo úrovně chování každému zvlášť.
U nás to bereme jako společenský rituál a příležitost k navštívení rodiny, kamarádek a známých, vyšlahat je ,,aby se neřeklo", pokecat s nimi a jít zas o dům dál, aby se to stihlo obejít. Něco jsme přitom vždycky popili, ale velmi zřídka se někdo ožral, většinou jsme to stačili ,,vychodit".
Co nebo kdo vede některé kluky a chlapy k vyloženému násilí za hranicí rituálního ,,projevení zájmu o samičku" - ono to šlahání v podstatě nic jiného není - to taky moc nechápu, asi všeobecný nedostatek sebevědomí, nutící je si něco dokazovat. Anebo je to prostě příklad z okolí, jak se chovají ostatní.
Když nic jiného, tak to holkám poskytuje vodítko, jak se kluci z jejich okolí chovají, když mají něco popité a když si myslí ,,že můžou". Z toho se dá dovozovat, jak se bude dotyčný chovat v obdobných situacích, pokud by si s ním něco začala. Případně na koho si dát v budoucnu pozor, pokud bude pod vlivem.
Recept proti partám ožralých debilů je jenom neotvírat jim.

+1

Martin | 4. 4. 2021 15:51

"Já osobně se koledníkům letos stejně jako v minulých letech vyhnu. Abych neuschla, radši si pořídím lahvičku kyseliny hyaluronové a budu si intenzivně přát, aby se co nejdříve otevřely služby a já si mohla dopřát omlazovací rituál sauny a zaplavat si v bazénu."

Tohle je přesně to, co svátky jako setkávání a tvorbu společenství popírá. Pokud se ženám nelíbí pomlázka, budiž, ať vymyslí něco samy. Ano, pomlázka je směšná, zastaralá, ale lidi chodí ke druhým lidem a nikdo není a priori vyloučen (to je nejpodstatnější, spousta lidí dnes z aktivit odpadá do izolace). Ale tohle, co autorka představuje, nemá se smyslem svátků nic společného. Jen další kamínek do atomizace.

+2

Nora | 5. 4. 2021 22:33 | reakce na Martin - 4. 4. 2021 15:51

Lidi chodí ke druhým lidem... Co si z dětství pamatuji, cizí koledníci zůstávali na předsíni, dokonce spíš mezi dveřmi. Nikoho neznámého rodiče domů nepustili, takže žádné "setkávání a tvorba společnosti" neprobíhala. A to bylo před 30 lety, kdy se lidé přepadení a pod. ještě nebáli jako dnes. Dneska mi přijde představa, že si rodiny třeba na pražkém sídlišti budou poštět do domu a do bytu skupinky úplně neznámých lidí, vyloženě nereálná. Pokud se to vůbec dodržuje, tak mezi příbuznými a nejbližšími kamarády, kteří se ale setkávají a vidí i mimo Velikonoce..

+1

MK | 4. 4. 2021 22:08 | reakce na Martin - 4. 4. 2021 15:51

Martin, autorka chcela v poslednom odseku len naznačiť, aby čitateľky nezabudli po prečítaní kliknúť na reklamu v bočnom baneri, kde si môžu objednať kyselinu hyaluronovú, netreba v tom hľadať žiadnu hlbšiu myšlienku o atomizaci.

+1