Diskuze k článku:

Dlouhý covid neznamená jen únavu. Pacienti čelí zlehčování a informačnímu vakuu

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

monika | 19. 1. 2021 0:34

Dobrý den, předem chci moc poděkovat za tento článek! Reagovala jsem již na minulý článek o dlouhém covidu. Bylo to tuším 102 dnů mého postcovid syndromu. Nyní je to pátý měsíc co postcovidový syndrom mám. Jeho projevy se postupem času mírnily. Avšak po čtvrtém měsíci se bez zjevné příčiny stav náhle zhoršil a nyní se cítím jako na začátku nemoci, kdy byly potíže nejsilnější. To mi potvrdilo, že nemoc může probíhat ve vlnách.

Chtěla bych se také zeptat , jak už zde zaznělo v příspěvku od Kristiny, zda existuje i v čr web, kde se lidé s těmito problémy mohou setkat, předávat si informace nebo být v kontaktu. Našla jsem pouze politik body, nebo post covid syndrome support na fb, ale v Česku o ničem nevím. Pokud máte kdokoliv, nějaké typy budu ráda, když mi je hodíte do komentáře. Děkuju )

Můj aktuální největší problém je, že se mi špatně prokrvují ruce a nohy, jsou studené ( tak studené že až bolí) a svaly jsou vysílené jako bych je měla dlouho zatnuté a přepínané, přitom pohyb nemám žádný a pořád ležím. To způsobuje, že nemůžu vůbec chodit ani nic dělat. Moje obvodní lékařka mi sdělila, že " výsledky odběru krve nic neukázaly a tak je to jen únava po viróze co sama odezní. Když jsem ještě mohla dojít aspoň do ordinace chodila jsem na B12 tku, která neměla žádný viditelný efekt. Při návštěvách už semnou doktorka raději už ani nekomunikovala. Sestra mi píchla injekci a já beze slova odcházela. Je to šokující, že jsou obvodní lékaři tak špatně informováni nebo že přehlíží tak závažné problémy. A dost necitlivě odmítají další vyšetřování. Mě to potom nutí, abych si hledala informace sama a narážím na jeden děsivý článek za druhým. Když si potom čtu třeba o ME/CFS dostávám se do psychických stavů, které celé rekonvalescenci vůbec nepomáhají, spíš naopak.

Ještě mohu přispět novinkou , projevem který se spustil asi až po 4 měsíci. Je to porucha čichu -už podruhé. Nejedná se o původní ztrátu čichu jako při covidu. Nyní se to projevuje tak, že vše postupně dostává stejný (jeden konkrétní nepříjemný- kyselý ) pach. Nejvíce však např. cigaretový kouř, benzín, a někré jídlo jako například některé ryby, cibule...atd. Některé dny je to výraznější a cítím tak skoro vše, jindy je to méně.

Nyní na závěr článku bohužel nepřipojím typy a rady co pomáhá. Ale chci vyjádřit vděčnost autorce těchto článků Karolíně Kašparové, díky které se postcovidový syndrom dostává do povědomí lidí. A třeba díky tomu brzy zmizí to "hrobové ticho" kolem. Děkuji Vám! A všem co si tímto procházejí přeji hodně síly.

+28
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tatiana | 18. 1. 2021 18:39

Nezlobte se na mně ale je to tak hloupé až zcestné tvrzeni že nás rozděluje Politika!!! Nás rozděluje v první řadě INTELIGENCE. Lide dokážou být zlí nebot' jsou hloupé, ale od toho jim NIKDO nepomůže. Bohužel.

-7

Diskuze k článku:

Hanka | 5. 10. 2021 7:13

Dobrý den, zažívám také divné stavy, slabost pocit ,že upadnu pocit na zvracení ..uz se minstalo,ze jsem omdlela ..nespavost velka únava, proste slabá jak.hadrová panenka..zazila jsem neco jako epi zachvat ve spánku..stazenost svalů , mam brneni v koncetinach..pri vysetreni velke protilatky na stitnou zlazu..byla jsem hospitalizovana na neurologii ..prvně eeg vystreni a mag.rezonance...vse v poradku, prvne na me taky zkouseli psychiatrii a antidepresiva na spanek...po tom psychika uplne mimo..pomohlo mi zustat doma , nepracovat ani z domu proste uplne vypnout a zacla jsem spat..ted jsem na neschopence spim ..ale i tak mi je obcas velmi slabo ..musim si dat sladkosti a jit si lehnout a usnout...pak.je to lepši...jenze stresuju se co bude dal
.jsem matka samozivitelka se synem ..dlouhodobe na PN nemohu zustat protoze mi budou chybet penize...a necitim silu a energii jako predtim...a bojim se ze to uz sama nezvladnu( nemam rodinu uz bohuzel)

0

Karel | 16. 8. 2021 7:31

Dobrý den, budu sdílet svůj příběh. Na začátku března jsem měl slabý moment, asi po nošení dřeva jsem měl namoženou hruď a tak jsem zavolal obvoďákovi, jestli to nemůže být covid. Potřeboval jsem uklidnit, místo toho mi řekli, co dělám v práci, dali mi e-neschopenku a objednali mě na testy, které byly až 2 den, takže jsem byl čtvrtek až neděle sám doma. Výsledek byl negativní, ale doma to pro mě bylo psychicky velmi náročné, V pondělí jsem šel do práce, ale řekli mi, ať jdu radši domů, udělalo se mi velmi slabo. Poprosil jsem matku, jestli mi nepřiveze jídlo, protože slabost byla opravdu velká a necítil jsem se vůbec dobře. Ona mě raději vzala k sobě do bytu v Praze, tam jsem se začal pozorovat, číst o covidu a postcovidovém syndromu, šel jsem na test na protilátky, odběr krve byl pro mě přitom vždy velký stres, před kterým jsem nemohl spát. Všichni mě říkali, abych se raději šetřil, já byl slabý, a kašlal jsem, asi od psychiky a také od acylpirinu (poradila mi jej máma), který mě pálil žaludek, způsoboval bolest v nadbříšku a za hrudní kostí a kašel. Četl jsem, jaká je covid záhadná nemoc a jaké může mít různé příznaky.
Po dvou týdnech jsem se vrátil domů, chtěl jsem jít druhý den do práce, ale měl jsem vybitou baterku u auta. Když jsem ji měnil, potkal jsem sousedku, která mi řekla, že měla něco podobného, že to trvalo 6 týdnů a že je třeba dodržovat klidový režim. Potom jsem se kouknul na internet a narazil na tuto diskusi, které mě hodně viděsilo. Četl jsem, že někomu tluče srdce, sám se na své soustředil a nespal celou noc. Nakonec jsem zavolal matcem že je mi zle a jel s ní znovu do Prahy. Přes dny jsem hodně ležel, nebo četl o zdraví, postupně jsem chřadnul, měl jsem neustále přeleželé ruce, bolelo mě celé tělo a co je hlavní, hůře a hůře jsem spal. V hlavě mě postupně začínalo pískat a měl jsem v ní tlak, četl jsem, že to mají i lidé po covidu zde na fóru…..
Po 5 týdnech jsem spal jen 1 h a přitom nebyl vůbec ospaly, dostal jsem se do nějakého divného režimu, a začal jsem brát AD Trittico, to mi způsobilo ohromné úzkosti, na spánek vůbec nepomohlo, naopak jsem po něm spal jen velmi lehkým polospánkem, kdy jsem ani nevěděl, že spím. Nakonec jsem se v zoufalství obědnal na psychiatrii, po ciporalexu a chlorprothixenu jsem nespal 4 dny vůbec, na quetiapin jsem již neměl odvahu, tak jsem změnil psychiatra a začal brát Mirtazapin. Nyní jej stále beru a spím tak 4 h, je mi lépe, ale stále bídně.
Nikdy bych nevěřil, že se něco takového může stát, se spánkiem jsem nikdy žádné problémy neměl, a tak jsem netušil, jak je řízen a co proti němu působí. Nyní vím, že jsem proti spánku nemohl odělat o mnoho více. Chybou byla také pasivita v komunikaci s lékaři, i když to podpořila i máma, která mě jen utěšovala a spíše tlumila mé aktivity a vytrhla mě z mého prostředí, přitom si nevšímala, jak chřadnu. Nic by se nemohlo stát bez internetu a propagandy. Z covidu jsem si dělal legraci, znal jsem spoustu případů, kdy staří lidé umírali, a těsně před smrtí se záhadně nakazili, ničemu jsem nevěřil, za pár dní jsem to začal žrát…..
Před 7 lety jsem měl velmi silnou chřipku, bolestí v krku jsem nemohl mluvit a uši bolely tak, že jsem se sotva mohl obrátit na posteli. Jediné co mě tehdy zajíémalo bylo, jsetli půjdu za par dní na lezeckou stěnu. Nakonec jsem po měsíci dostal antibiotika a normalně mě bylo až po celé zimě.

0

kolemjdoucí | 11. 8. 2021 18:45 | reakce na Tatiana - 19. 1. 2021 14:13

Proč se virus dostal z laboratoře? Protože komunistický bordel... doslova. V Číně se skoro všichni bojí udělat cokoli, co jim nebylo přikázáno. Čínská vláda masivně lže a cenzuruje, kdo zveřejní, co nemá, toho tvrdě trestá. V takové atmosféře naprosto nefunguje osobní zodpovědnost. Naopak. Vše se ojeb**** maximálně šidí. Za takových podmínek je skoro nevyhnutelné, že se stane nějaká nehoda. Nebylo to poprvé. Jen ty předchozí případy nepřerostly v globální katastrofu.

Poslechněte si tohle povídání (anglicky) o zkušenostech dvou lidí z Číny - jeden z nich tam studoval medicínu a bude vám jasno na jaké úrovni zdravotnictví mají a jaké podmínky tam panují https://www.youtube.com/watch?v=IEdwNfeELT8

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Petra D. | 29. 6. 2021 15:51

Dobrý den,

dnes jsem narazila na tento článek a velmi mi alespoň psychicky pomohl. Během covidu jsem trpěla velmi nepříjemnou mozkovou mlhou, která se mi vrátila po 3 měsících od nákazy. Mohla bych poprosit jakým způsobem jste tuto mlhu řešili, popř. prostřednictvím jakých přípravků?

Děkuji moc !

0

Dáša | 4. 5. 2021 22:11 | reakce na Eva - 4. 2. 2021 19:57

Zdravím.Mám stejné příznaky,odebrali mi krev a zjistili malo vitaminu D. Dostala jsem kapky a stav se začíná zlepšovat.S pozdravem Dáša

0

Bohumil | 30. 3. 2021 20:46 | reakce na Kateřina - 30. 3. 2021 19:54

Prosim, co jste delala proto, aby Vas presla “mozkova mlha” a bolesti hlavy? Mam tri mesice po covidu pocit, ze sevme mozek nevejde do hlavy a stale jsem malatny a “plavu v prostoru”. Dekuji

+1

Kateřina | 30. 3. 2021 19:54 | reakce na Jiří - 15. 3. 2021 16:10

Dobrý den, to je zajímavé s tím alkoholem - úplně jsem kvůli tomu přestala pít víno - já, milovnice vína, vnučka vinaře. A neadekvátně dlouhá únava po fyzickém výkonu - to mám ještě po roce po prodělání onemocnění - to jsem si musela hlídat nejvíc. Jako je to už dnes snesitelný příznak, poté, co jsem se zbavila obrovských bolestí hlavy a "mozkové mlhy", které mi znemožňovaly pracovat - ale dlouho mi trvalo, než jsem se smířila s tím, že musím oželet moje milované tůry v přírodě a třeba jógu můžu dělat max. 10 minut a ještě jsem potom druhý den jako zbitá. Nicméně se to lepší - sice po milimetrových kouscích, ale lepší. Když jsem pochopila, že se nesmím snažit to "překonat" (poučila jsem se tím špatným způsobem - opakovaně jsem se díky hecování sama sebe, že "to dám" vrátila o několik měsíců zpátky). Chce to trpělivost a neztrácet naději!

+2

Kateřina | 30. 3. 2021 18:29 | reakce na monika - 19. 1. 2021 0:34

Dobrý den, covid jsem prodělala před rokem a dodnes mám potíže. Potíže také přicházely ve vlnách. Nejhorší byly vlny velkých bolestí hlavy, které mě učinily neschopnou cokoli dělat. Klasická medicína mi nedokázala nijak pomoci, nakonec (asi před měsícem) mi pomohl zkušený a ověřený terapeut čínské medicíny, která má na léčení postcovidového syndromu již vyvinuté terapeutické směsi. Všem, kteří si tímto procházejí držím palce a dávám naději, že může být líp (kterou já jsem opravdu po mnoha měsících ztratila) a teď jsem důkazem, že se můžeme začít uzdravovat. I když nejsem stále ještě úplně fit, zažívám velký pokrok a to mi dává hodně optimismu do života.

+3

Petra | 20. 3. 2021 19:44 | reakce na monika - 19. 1. 2021 0:34

Dobry den, naprosto s Vami souhlasim. O poscovidovém syndromu se mluví velmi málo a ti, kteří jím bohužel procházejí, nemají možnost nikde dohledat více informací.

+3

Jiří | 15. 3. 2021 16:10

Já sice neměl covid nijak prokázaný, ale od listopadu mám problémy, takže to k tomu připisuji.
Momentálně nemám už zvýšené teploty ani nějak obrovské únavy, nicméně stále nemohu sportovat. Včera jsem to zkusil a po třech km běhu jsem se citil jak po maratonu, nebo jako bych nikdy v životě neběhal. Bolest hlavy, nohou, obrovská únava, která pak následující den doznívá a přechází na špatnou náladu. Jinak mám také problém se vypořádat s malým množstvím alkoholu, dal jsem si skleničku vína a druhý den jsem měl celý den obrovskou kocovinu. Takže je možné že vir napadl i játra? Je to možné? Nevim...Ale rád bych doporučil konopný olej s cbd, který mi fakt pomáhá minimálně se špatnými náladami. Doporučuji všem. Držte se.

+2

Mirek | 17. 2. 2021 10:55 | reakce na Kristina - 18. 1. 2021 23:06

Možná bych zkusil byliny, jako to udělali v Číně, když dobré léky nebyly: šišák bajkalský, lékořice kořen, černucha setá, prevence galgán, zázvor, kurkuma. Všechno běžně dostupné a ne moc drahé. Aspoň podle této čínské studie. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.588508/full
Sám přidávám občas acylpirin s nejistou nadějí, že to snižuje riziko krevních sraženin.
Ovšem je zajímavé, že na virový zápal plic by sice antibiotika neměla fungovat, přesto jsem si všimnul dvou případů při přetrvávajících problémech po covidu, kdy doktor atb ordinoval (i např. se zdůvodněním: podezření na následnou bakteriální infekci) a potíže na plicích přešly (zda časem nebo díky atb posoudit neumím). Jasně, atb se nemají použít zbytečně, ale tady je to možná do úvahy, zda nějakého doktora nezkusit přesvědčit k jejich předepsání.

+1

Mirek | 17. 2. 2021 10:45 | reakce na Tatiana - 18. 1. 2021 18:39

Naprosto, naprosto přesně!

+1

Eva | 4. 2. 2021 19:57 | reakce na monika - 19. 1. 2021 0:34

Zdravim. Ja jsem onemocnela v pulce dubna min. roku. Muj prubeh byl bez horecek. Zacalo to palenim v nose. Pote silne bolesti zaludku. Pridala se bolest hlavy a bolest oci. Unava ze jsem nebyla schopna stat z postele. Bolestu kloubu a v bedrech. Na ORL mne udelali nosni vyter s tim ze je to virove. Zadny test na Covid. Trvalo mi mesic nez jsem jakztak dokatala trochu fungovat. Od te doby se mi stridave vraceji priznaky. Vysetreni vsude mozne vse v norme. Co mne trapi doposud jsou zavrate, nechutenstvi,cich a jak jste popsala Monico studene koncetiny slabost svalu a bolesti kloubu. O zadech ani nemluvim. Stejne pocity jak mate vy. Neustale brneni a mravenceni v nohou. Bolesti mi ruzne cestuji po tele . Chvily je to v pazich a pak v lytkach. Pomalu devet mesicu a uz jsem unavena. Na neurologii kdyz jsem popisovala co se mi deje mi nakonec p. Doktorka polozila otazku. Pry ted mi reknete co Vam vadi nejvic. Sla jsem domu s Horcikem. Vecer mam zimnici bez teplot. Pevne verim ze vse co nejdriv pomine. A ze brzy budou resit i problemi lidi co covid uz prodelali . S pozdravem eva

0

Jana | 20. 1. 2021 20:22

Dobrý den, já jsem po covidu již 4 měsíce. Neměla jsem špatný průběh, spíš nachlazení a bolesti hlavy. Pak ale totální ztráta chuti i čichu. Ta se částečně obnovila, ale mám to stále zdeformované. Některé chutě a vůně normální, něco úplně jinak. Spíš necítím zápachy. Navíc jsem řešila na neurologii závratě a točení hlavy bez prokázané příčiny. To už se nyní zlepšuje. Doufám, že někdy budu zas v normálu a vychutnám si oblíbená jídla.

+1

Tin | 19. 1. 2021 15:37

Díky za info https://www.heroine.cz

0

Tatiana | 19. 1. 2021 14:13 | reakce na monika - 19. 1. 2021 0:34

Já vám položím par otázek a vy si zkuste sama odpovědět. Odkud pochází tento vir??? Pokud myslíte že s laboratoře tak proč ten vir se dostal ven???

-3

monika | 19. 1. 2021 0:34

Dobrý den, předem chci moc poděkovat za tento článek! Reagovala jsem již na minulý článek o dlouhém covidu. Bylo to tuším 102 dnů mého postcovid syndromu. Nyní je to pátý měsíc co postcovidový syndrom mám. Jeho projevy se postupem času mírnily. Avšak po čtvrtém měsíci se bez zjevné příčiny stav náhle zhoršil a nyní se cítím jako na začátku nemoci, kdy byly potíže nejsilnější. To mi potvrdilo, že nemoc může probíhat ve vlnách.

Chtěla bych se také zeptat , jak už zde zaznělo v příspěvku od Kristiny, zda existuje i v čr web, kde se lidé s těmito problémy mohou setkat, předávat si informace nebo být v kontaktu. Našla jsem pouze politik body, nebo post covid syndrome support na fb, ale v Česku o ničem nevím. Pokud máte kdokoliv, nějaké typy budu ráda, když mi je hodíte do komentáře. Děkuju )

Můj aktuální největší problém je, že se mi špatně prokrvují ruce a nohy, jsou studené ( tak studené že až bolí) a svaly jsou vysílené jako bych je měla dlouho zatnuté a přepínané, přitom pohyb nemám žádný a pořád ležím. To způsobuje, že nemůžu vůbec chodit ani nic dělat. Moje obvodní lékařka mi sdělila, že " výsledky odběru krve nic neukázaly a tak je to jen únava po viróze co sama odezní. Když jsem ještě mohla dojít aspoň do ordinace chodila jsem na B12 tku, která neměla žádný viditelný efekt. Při návštěvách už semnou doktorka raději už ani nekomunikovala. Sestra mi píchla injekci a já beze slova odcházela. Je to šokující, že jsou obvodní lékaři tak špatně informováni nebo že přehlíží tak závažné problémy. A dost necitlivě odmítají další vyšetřování. Mě to potom nutí, abych si hledala informace sama a narážím na jeden děsivý článek za druhým. Když si potom čtu třeba o ME/CFS dostávám se do psychických stavů, které celé rekonvalescenci vůbec nepomáhají, spíš naopak.

Ještě mohu přispět novinkou , projevem který se spustil asi až po 4 měsíci. Je to porucha čichu -už podruhé. Nejedná se o původní ztrátu čichu jako při covidu. Nyní se to projevuje tak, že vše postupně dostává stejný (jeden konkrétní nepříjemný- kyselý ) pach. Nejvíce však např. cigaretový kouř, benzín, a někré jídlo jako například některé ryby, cibule...atd. Některé dny je to výraznější a cítím tak skoro vše, jindy je to méně.

Nyní na závěr článku bohužel nepřipojím typy a rady co pomáhá. Ale chci vyjádřit vděčnost autorce těchto článků Karolíně Kašparové, díky které se postcovidový syndrom dostává do povědomí lidí. A třeba díky tomu brzy zmizí to "hrobové ticho" kolem. Děkuji Vám! A všem co si tímto procházejí přeji hodně síly.

+28

Kristina | 18. 1. 2021 23:06

Dobrý den, můžete zveřejnit, prosím, nějakou možnost, kam se člověk s dlouhým covidem může obrátit pro radu a pomoc? Myslím tím, pokud se člověk ocitne v situaci přesně popsané v článku, kdy i obvodní lékař reaguje - vše je v pořádku (rentgen), dušnost, kašel, těžká únava po námaze, to přejde časem... Předem moc děkuji za odpověď. K. D.

+2

Tatiana | 18. 1. 2021 18:39

Nezlobte se na mně ale je to tak hloupé až zcestné tvrzeni že nás rozděluje Politika!!! Nás rozděluje v první řadě INTELIGENCE. Lide dokážou být zlí nebot' jsou hloupé, ale od toho jim NIKDO nepomůže. Bohužel.

-7