E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Urážky a nadávky. První ženský tým na fakultě bojuje proti dezinformacím, vlna sexismu je překvapila

15. červen 2023
40 405

Dezinformace by mohly být slovem uplynulého desetiletí. Varování před jejich nebezpečím asi zaznamenala většina z nás. Je paradoxní, že o tom, co to jsou dezinformace a kdo je v Česku tvoří a šíří, máme pořád zoufale málo dat. Tým vědkyň z Univerzity Karlovy se to snaží změnit. „Je důležité vědět, co se děje jinde než v našich osobních bublinách,“ říká pro web Heroine.cz bývalá děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová. Na sítích se ale akademičky okamžitě setkaly s vlnou stereotypů a urážek: jsou totiž prvním ženským týmem na fakultě, který pro svůj výzkum získal prestižní grant Horizon Europe.

Tým vědkyň chce pomoci médiím k tomu, aby se dokázala bránit proti dezinformacím. Zleva Veronika Macková, Anna Shavit, Victoria Nainová, Alice Němcová Tejkalová, Markéta Supa a Kateřina Turková.Foto: Fakulta sociálních věd UK

„Jste úžasné a perspektivní soudružky.“ „Jděte makat!“ „Také jste si všimli, že lidé, co se zabývají kádrováním, jsou většinou obézní, neupravení a evidentně se sebou nespokojení? Ta fotka mluví za vše, ani retuš nepomohla.“ Tyto věty jsou pouhým vzorkem reakcí, jakých se na internetu dostalo vědkyním z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK Veronice Mackové, Anně Shavit, Victorii Nainové, Alici Němcové Tejkalové, Markétě Supa a Kateřině Turkové bezprostředně poté, co oznámily získání prestižního grantu Horizon Europe.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!