Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

„Vždyť to byl jen vtip.“ Skrytý sexismus upevňuje předsudky a zraňuje víc než otevřené hulvátství

FeminismusKomentářsexismus
Transparetní sexismus
Agata Komosa-Styczeń
| 27. 7. 2022 | 38 komentářů | 38 435
„Vždyť to byl jen vtip.“ Skrytý sexismus upevňuje předsudky a zraňuje víc než otevřené hulvátství
Zdroj: Shutterstock

Otevřená sprostota je obvykle neškodná. Většina lidí pozná hulváta na první pohled a přestane jeho slovům přikládat váhu. Ale když stereotypy a předsudky upevňují svými vtipy autority nebo známí a respektovaní lidé, může to napáchat daleko víc škody.

Pojem „transparentní sexismus“ jsem si vymyslela, když jsem sbírala materiál na svoji knihu o polských horolezkyních. Mnoho mých respondentek zdůrazňovalo, že jim obvykle nikdo neřekl na rovinu, že tenhle sport není pro ně. V nevinných vtipech, narážkách nebo komentářích se ale takové sdělení objevovalo pravidelně. Zajímavé je, že dotyční vtipálci by se nikdy za sexisty neoznačili a pravděpodobně proti přítomnosti žen v horách ani nic neměli.

Znovu použiji příklad z hor. Před několika lety se na polském horolezeckém festivalu zeptala horolezkyně Agna Bielecka polského cestovatele a horolezce Janusze Majera, proč se mezi členy zimní výpravy na K2 nedostala žádná žena. Ten okamžitě zavtipkoval, že jedna ženská na tolik chlapů je málo. Média se jeho slov – oprávněně – chytila a vytkla mu je jako příšerný projev toho, jak se v horolezeckém prostředí k ženám přistupuje.

Osobně nepochybuji o tom, že se v horolezectví diskriminace vyskytuje, Agna Bielecka nicméně později v rozhovoru konstatovala, že ji velmi překvapilo, že se příkladem tohoto problému stal zrovna Janusz Majer. O tomto horolezci se všechny moje respondentky vyjadřovaly jako o kultivovaném člověku na úrovni, který svoje kolegyně velmi podporuje. Všechny jako mantru opakovaly, že to prostě jen tak „plácnul“.

Právě taková plácnutí jsou ale velmi nebezpečná. A když se stanou terčem kritiky, paradoxně upevňují diskriminující pohled na svět; když se ohradíte proti něčemu, co je přece myšleno jako vtip, končí to často obviněním z upjatosti a nedostatečného nadhledu. Otevřeně sexistické výstupy mohou naopak pokrok a povědomí o nerovnostech podpořit. Zní to paradoxně? Hned to vysvětlím pomocí další historky.

Ko(s)mická nehoda

Na sjezd manažerů jisté mediální firmy, v níž jsem kdysi pracovala, pozvali jednoho muže, který byl známý tím, že létá do vesmíru. Měl dlouhou prezentaci v powerpointu o tom, jak se na let připravoval. Celé jeho vystoupení bylo prošpikované více či méně trapnými sexistickými komentáři. Reakce na jeho vtípky ale byly velmi vlažné. Vystupující začal ztrácet půdu pod nohama, spoléhal však na to, že zachmuřené publikum určitě probere k životu ta nejzábavnější (z jeho pohledu) část prezentace. 

A tak když vyprávěl o tom, jak funguje gravitace a jaké síly působí na člověka při volném pádu, promítl nám fotku parašutistky nahoře bez, jejíž ňadra pokládal za nejnázornější projev působení gravitačních zákonů. Bradavky zazářily na celý sál a vystupující očekával výbuch halasného smíchu. V místnosti se ovšem rozhostilo ticho, které přerušilo jen několik nervózních zakašlání a vrtění lidí na židlích. Pan kosmonaut popadl dálkové ovládání a snažil se nešťastný obrázek rychle přepnout, ve stresu se mu to ale nedařilo.

Nejsem si jistá, zda si hlavní hrdina tohoto vyprávění odnesl z uvedeného zážitku nějaké ponaučení. Nepochybuji ale, že všichni přítomní v sále ano. A pokud někoho tahle prezentace vskrytu pobavila, odešel z ní hluboce přesvědčený, že smát se takovým věcem je nevhodné nebo by se přinejmenším neměly ukazovat širokému publiku.

Tolerance, ale…

To byl příklad otevřeného sexismu; jak ale funguje ten transparentní? Nedávno jsem poslouchala svoje oblíbené rádio, v němž jeden odpolední pořad moderuje můj neoblíbený moderátor. Je to velmistr transparentního sexismu. Všeobecně je osvícený a otevřený, liberální, ale rád přibarví pořad reportáží o tom, že vědci konečně potvrdili, že ženské moc mluví (haha).

OK, podle výzkumů ženy možná mluví víc – ale zároveň jsou to právě ony, kdo má častěji na starosti například nákupy (což vyžaduje více interakce s lidmi) a péči o děti. Nebo to možná prostě souvisí s jejich psychologickými specifiky. Z pořadu jsem se však dozvěděla jen to, že už máme konečně vědecky doloženo, že ženské (haha) jsou opravdu schopné udolat chlapa svým žvaněním (haha). 

Když takový výrok, který dělá z žen bytosti, jež otravují ctihodné muže svým brebentěním, zazní od váženého člověka považovaného za osvíceného liberála, mnoho lidí získá pocit, že je to v pořádku a mohou takové komentáře a vtipy dělat také. A co hůř, začnou tak vidět svět.

S invektivami opatrně

Je celá řada rčení, která používáme bez hlubšího zamyšlení, ačkoli vytvářejí diskriminující nebo rasistický obraz skutečnosti. Nevědomé diskriminace lidí s Downovým syndromem se dopustil mistr podobných neobratností, známý polský bavič Kuba Wojewódzki, když auto, které podle jeho názoru nemá příliš atraktivní design, označil za „auto s Downem“. Slovo „down“ se sice od lidí s Downovým syndromem významově částečně vzdálilo, na druhé straně ale stále velmi ubližuje, když se použije jako nadávka.

Právě proto je potřeba s touhle průhlednou diskriminací bojovat. Dělá z postojů a předsudků objektivní fakta, tedy základní stavební kameny naší každodennosti.

Nedávno jsem diskutovala o označení „černý kontinent“. Snažila jsem se vysvětlit, proč je tento pojem rasistický a neměl by se používat. Definovat celý kontinent skrz barvu pleti jeho obyvatel (pro pořádek připomínám, že hlína v Africe černá není) je jasný a výrazný projev rasismu. Mnozí však moje vysvětlení absolutně nebrali na vědomí a argumentovali, že Afrika prostě je černý kontinent. A hotovo. 

Právě proto je potřeba s touhle průhlednou diskriminací bojovat – protože dělá z postojů a předsudků objektivní fakta, tedy základní stavební kameny naší každodennosti. V tom spočívá nebezpečí sexismu, rasismu nebo prostě transparentní diskriminace. Některé urážlivé postoje nám tak moc přešly do krve a zároveň i do jazyka, že už je vůbec nevidíme. Jsou průhledné, ale přesto se podílejí na tom, jaký obraz světa s jejich použitím vytváříme. Tenhle argument by měl proto také utišit všechny, kdo jsou přecitlivělí na politickou korektnost. Zamyslet se nad tím, jestli dané označení, vtip nebo přísloví neublíží nějakému člověku nebo skupině osob, není omezení svobody projevu. Je to projev vnímavosti privilegované části společnosti vůči tomu, co je pro ni neviditelné.

Vadí vám vtipy založené na předsudcích?

Článek byl poprvé publikován na Heroine.pl. Z polštiny přeložila Anna Šašková Plasová.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • O odolnosti
  „Nejlepší způsob, jak přežít krize, je nebýt na ně sám,“ říká filozofka Alice Koubová, osobnost z naší titulní strany. V eseji o odolnosti vysvětluje, že marketingoví mágové si tohle slovo přivlastnili a prodávají ho jako další recept na štěstí. Odolnost ale neznamená schopnost vydržet víc a víc až do úplného vyhoření…
 • Alice Koubová
  Jakožto proděkanka DAMU se postavila za studenty z iniciativy Ne!musíš to vydržet, kteří odstartovali celospolečenskou debatu o sexismu a neetickém chování na vysokých školách. Buduje tzv. společenské bezpečí: „Musíte mít možnost říct: Tohle je pro mě nepřijatelné.“ Snad kvůli svým osobním zkušenostem, nebo díky svému rozhledu a empatii dokáže o tématu mluvit tak, že nasloucháme.
 • Antikoncepční seriál pokračuje
  Chcete se vyhnout hormonům, a přitom mít ochranu před početím plně ve své režii? Po kondomech pro ženy a moderních pesarech si Ludmila Hamplová posvítila i na nitroděložní tělíska. Jak vlastně fungují a jaké mají plusy a minusy?
 • Menstruace od Bible až k Twitteru
  Co dělat při menstruaci: odpočívat na lehátku, nejezdit vlakem, nebruslit a neoddávat se turistice. A vůbec – lepší by bylo otěhotnět. Jaká další doporučení dostávaly ženy (typicky od mužů) v průběhu dějin? Některé mýty zkrátka jen tak nevymýtíte.…

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 38 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

JP | 29. 7. 2022 16:19

Vtip je vtip a kdo není zamindrákovaný hlupák, či upjatý blb jej bere jako vtip a dále jej neřeší. To ani v případě, že vtip je hloupý. Přikládání veledůležitosti nepříliš podstatným nesmyslům je obrazem dnešní aktivistické společnosti postrádající selský rozum a zoufale hledající hlouposti k řešení, se snahou upozornit na sebe. Tím neříkám, že je správné být na někoho hrubý, či se chovat neuctivě, ale nadsázka, či zlehčující narážka by měla mít na obecenstvo spíše opačný efekt, než urazit, a pokud se bavíme o ženách, ty skutečně chytré se zasmějí, neboť vědí, že jde o vtip a neberou to vážně.

+25
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 28. 7. 2022 13:11

umfa: Ty máš v hlavě takovou bramboračku, že by ti měli regulovat i čištění zubů. Fakt na tom nejsi o moc líp než Pinochet, kterej by evidentně rozhodně nikdy neměl vlastnit les!

Společnost, tak jak je, se mi sice nelíbí, ale vy rozhodně potřebujete někoho, kdo se o vás postará, i Hitler je lepší možnost, než vás nechat neregulovaně cokoli dělat jen na vlastní pěst:D...tady vám navíc nikdo nic nerozkazuje, ten článek totiž není rozkaz, ale už je asi na vaše mozečky asi moc...

-10
Reagovat