Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Ne každý chce mít porod přirozený a dlouhý, říká gynekoložka v podcastu Heroine O životě

Gynekologie
PodcastPorodPorod a násilí
Přirozený porod
Reprodukční právaRozhovorTěhotenství
Ilona Kleníková
| 19. 5. 2022 | 14 komentářů | 15 451
Ne každý chce mít porod přirozený a dlouhý, říká gynekoložka v podcastu Heroine O životě
Foto: Tomáš Cetkovský

O proměnách českého porodnictví s gynekoložkou Táňou Glosovou, která pracovala v porodnicích v Motole, v Příbrami a na Bulovce spoluzakládala Centrum porodní asistence. Rodí se lépe v malých porodnicích, nebo v těch velkých? A co je podle gynekoložky největší problém českého porodnictví? Při příležitosti probíhajícího Světového týdne respektu k porodu připomínáme podcast ze série Heroine O životě.

„Změnila se nejen atmosféra, ale i některé doporučené postupy. A myslím si, že to jsou změny k lepšímu,“ hodnotí Táňa Glosová současné české porodnictví. Jako lékařka má s porody patnáct let zkušeností ze tří různých porodnic. Stále se řeší monitorování, porodní polohy a větší informovanost, ale třeba téma uchování placenty už je v porodnicích běžná věc a nikoho ze zdravotníků už většinou nezaskočí.

Poslechněte si první díl podcastu Heroine O životě:

Ovšem jedna věc je a byla klíčová při všech porodech, ať už v malých, nebo velkých porodnicích – a tou je komunikace. „My zdravotníci jsme se naučili s lidmi lépe komunikovat,“ je přesvědčená Táňa Glosová. Právě špatná komunikace podle ní může i za traumata, která si některé ženy z porodnic odnášejí. 

„Já mám porody ráda. Jsem ráda, když běží hezky a přirozeně, byť třeba dlouho. Mojí dobrou vlastností je, že jsem trpělivá. To mám asi vrozené. Neujedou mi nervy, dokážu pochopit tempo porodu,“ uvažuje gynekoložka. Za důležité považuje to, aby ženy měly pocit, že lékaři k nim mají přístup „na míru“. „Ne každý chce mít porod přirozený, dlouhý a samovolně běžící. Spousta lidí o to nestojí. Bolí je to, chtějí pomoct. Připadá mi zbytečné těm lidem nepomoct, když o pomoc žádají,“ vysvětluje doktorka Glosová. „Jsem radši, když tomu pomáhat nemusíme, ale zároveň je potřeba se vcítit do toho, co lidé chtějí,“ říká.

podcast heroineFoto: Heroine

Podcast Heroine O životě. Rozhovory o životě, smrti a krizích mezi tím. Ilona Kleníková si s hosty podcastu povídá o porodech, o přijetí smrti nebo o předsudcích kolem domácího násilí. Podcast o vážných věcech, které patří k životu, poslouchejte na Heroine.cz nebo na Spotify

Porod s respektem

Co vlastně gynekoložka považuje za dobrý porod? „Takový, po němž se žena dobře cítí, drží v ruce zdravé dítě a je šťastná,“ říká jednoznačně. Spokojená přitom může být i žena, která porodila císařským řezem, i když původně měla velké přání rodit přirozeně. Pokud nebyla do ničeho vmanipulovaná a všechno jí bylo s respektem vysvětleno.

Táňa Glosová vnímá i druhou stranu mince. Mluví o přepracovaných lékařkách a lékařích, o přetížených porodních asistentkách, které reálně nemají kapacitu věnovat každému probíhajícímu porodu tolik empatické pozornosti, kolik by bylo potřeba. Velkým problémem a příčinou stresu gynekologů a gynekoložek je také množství žalob a stížností, kterým musejí čelit. 

V podcastu zazní i autentické porodní zážitky, které autorce svěřily ženy z jejího okolí, které rodily během posledních pár let. Jejich porodní příběhy ilustrují stav českého porodnictví, jenž se jen pomalu mění k lepšímu. 

Co si lékařka myslí o domácích porodech a porodních domech? A co podle ní v českém porodnictví nejvíce chybí? Poslechněte si celý rozhovor s gynekoložkou Táňou Glosovou.  

Podcast Heroine O životě je dostupný také na Spotify a Apple Podcast.

Článek byl na Heroine.cz poprvé publikován 3. 2. 2022.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 14 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kateřina | 4. 2. 2022 19:12

S paní doktorkou v mnohém souhlasím, v mnohém zase ne, ale musím vypíchnout jednu věc: ty rodičky přece nemůžou za to, že je personál unavenej a finančně podhodnocenej. To mají kvůli tomu poslouchat debilní kecy na šestinedělí? Nebo se mají nechat od přepracované sestry seřvat, když se odváží jako prvorodičky na něco zeptat?
Já si zcela upřímně myslím, že si za to zdravotníci můžou sami - drží hubu a krok a neřeknou si o víc peněz, nikdo si nestěžuje na přesčasy, nikdo netlačí na možnost půl nebo čtvrt úvazků pro zdravotnice s dětmi atd. Myslím oficiálně nestěžuje, hromadně. U piva si postěžuje každej. Je třeba začít bojovat proti systému a změnit ho a ne neustále vést boj pacientky/ti vs. lékaři, to k ničemu nevede. Je to těžký, to je jasný, ale když se chce, všechno jde.
P.S. To, že tady u článku o porodech diskutují zase jen

+9
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Čingischán | 3. 2. 2022 15:28

My nežijeme v moderní společnosti, ale v postmoderní, Pavle. V této nové pokrokové společnosti je v pořádku vydávat návrat k dávno přežitým praktikám minulosti za krok správným směrem kupředu.

Třeba takové malování obrázků pomocí lidských orgánů je zapomenuté umění, ve kterém vynikali třeba Vikingové, a dnes je díky pokrokovým ženám toto umění vzkříšené.

https://www.maminka.cz/clanek/umeni-nebo-zvracenost-tahle-zena-vydelava-na-vyrobcich-z-placenty

-8
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu