Ne každý chce mít porod přirozený a dlouhý, říká gynekoložka v podcastu Heroine O životě

Gynekologie
PodcastPorodPorod a násilí
Přirozený porod
Reprodukční právaRozhovorTěhotenství
Ilona Kleníková
| 19. 5. 2022 | 14 komentářů | 14 182
Ne každý chce mít porod přirozený a dlouhý, říká gynekoložka v podcastu Heroine O životě
Foto: Tomáš Cetkovský

O proměnách českého porodnictví s gynekoložkou Táňou Glosovou, která pracovala v porodnicích v Motole, v Příbrami a na Bulovce spoluzakládala Centrum porodní asistence. Rodí se lépe v malých porodnicích, nebo v těch velkých? A co je podle gynekoložky největší problém českého porodnictví? Při příležitosti probíhajícího Světového týdne respektu k porodu připomínáme podcast ze série Heroine O životě.

„Změnila se nejen atmosféra, ale i některé doporučené postupy. A myslím si, že to jsou změny k lepšímu,“ hodnotí Táňa Glosová současné české porodnictví. Jako lékařka má s porody patnáct let zkušeností ze tří různých porodnic. Stále se řeší monitorování, porodní polohy a větší informovanost, ale třeba téma uchování placenty už je v porodnicích běžná věc a nikoho ze zdravotníků už většinou nezaskočí.

Poslechněte si první díl podcastu Heroine O životě:

Ovšem jedna věc je a byla klíčová při všech porodech, ať už v malých, nebo velkých porodnicích – a tou je komunikace. „My zdravotníci jsme se naučili s lidmi lépe komunikovat,“ je přesvědčená Táňa Glosová. Právě špatná komunikace podle ní může i za traumata, která si některé ženy z porodnic odnášejí. 

„Já mám porody ráda. Jsem ráda, když běží hezky a přirozeně, byť třeba dlouho. Mojí dobrou vlastností je, že jsem trpělivá. To mám asi vrozené. Neujedou mi nervy, dokážu pochopit tempo porodu,“ uvažuje gynekoložka. Za důležité považuje to, aby ženy měly pocit, že lékaři k nim mají přístup „na míru“. „Ne každý chce mít porod přirozený, dlouhý a samovolně běžící. Spousta lidí o to nestojí. Bolí je to, chtějí pomoct. Připadá mi zbytečné těm lidem nepomoct, když o pomoc žádají,“ vysvětluje doktorka Glosová. „Jsem radši, když tomu pomáhat nemusíme, ale zároveň je potřeba se vcítit do toho, co lidé chtějí,“ říká.

podcast heroineFoto: Heroine

Podcast Heroine O životě. Rozhovory o životě, smrti a krizích mezi tím. Ilona Kleníková si s hosty podcastu povídá o porodech, o přijetí smrti nebo o předsudcích kolem domácího násilí. Podcast o vážných věcech, které patří k životu, poslouchejte na Heroine.cz nebo na Spotify

Porod s respektem

Co vlastně gynekoložka považuje za dobrý porod? „Takový, po němž se žena dobře cítí, drží v ruce zdravé dítě a je šťastná,“ říká jednoznačně. Spokojená přitom může být i žena, která porodila císařským řezem, i když původně měla velké přání rodit přirozeně. Pokud nebyla do ničeho vmanipulovaná a všechno jí bylo s respektem vysvětleno.

Táňa Glosová vnímá i druhou stranu mince. Mluví o přepracovaných lékařkách a lékařích, o přetížených porodních asistentkách, které reálně nemají kapacitu věnovat každému probíhajícímu porodu tolik empatické pozornosti, kolik by bylo potřeba. Velkým problémem a příčinou stresu gynekologů a gynekoložek je také množství žalob a stížností, kterým musejí čelit. 

V podcastu zazní i autentické porodní zážitky, které autorce svěřily ženy z jejího okolí, které rodily během posledních pár let. Jejich porodní příběhy ilustrují stav českého porodnictví, jenž se jen pomalu mění k lepšímu. 

Co si lékařka myslí o domácích porodech a porodních domech? A co podle ní v českém porodnictví nejvíce chybí? Poslechněte si celý rozhovor s gynekoložkou Táňou Glosovou.  

Podcast Heroine O životě je dostupný také na Spotify a Apple Podcast.

Článek byl na Heroine.cz poprvé publikován 3. 2. 2022.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 14 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kateřina | 4. 2. 2022 19:12

S paní doktorkou v mnohém souhlasím, v mnohém zase ne, ale musím vypíchnout jednu věc: ty rodičky přece nemůžou za to, že je personál unavenej a finančně podhodnocenej. To mají kvůli tomu poslouchat debilní kecy na šestinedělí? Nebo se mají nechat od přepracované sestry seřvat, když se odváží jako prvorodičky na něco zeptat?
Já si zcela upřímně myslím, že si za to zdravotníci můžou sami - drží hubu a krok a neřeknou si o víc peněz, nikdo si nestěžuje na přesčasy, nikdo netlačí na možnost půl nebo čtvrt úvazků pro zdravotnice s dětmi atd. Myslím oficiálně nestěžuje, hromadně. U piva si postěžuje každej. Je třeba začít bojovat proti systému a změnit ho a ne neustále vést boj pacientky/ti vs. lékaři, to k ničemu nevede. Je to těžký, to je jasný, ale když se chce, všechno jde.
P.S. To, že tady u článku o porodech diskutují zase jen

+9
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Čingischán | 3. 2. 2022 15:28

My nežijeme v moderní společnosti, ale v postmoderní, Pavle. V této nové pokrokové společnosti je v pořádku vydávat návrat k dávno přežitým praktikám minulosti za krok správným směrem kupředu.

Třeba takové malování obrázků pomocí lidských orgánů je zapomenuté umění, ve kterém vynikali třeba Vikingové, a dnes je díky pokrokovým ženám toto umění vzkříšené.

https://www.maminka.cz/clanek/umeni-nebo-zvracenost-tahle-zena-vydelava-na-vyrobcich-z-placenty

-8
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu