Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Ajťačky bourají stereotypy a nabízejí jiný úhel pohledu

Brandstory
IT Heroine
KariéraPráce
Spolupráce
| 21. 11. 2021
Ajťačky bourají stereotypy a nabízejí jiný úhel pohledu
Foto: Asseco

Ženy se významně podílely na prolomení německého šifrovacího stroje Enigma i na výpočtech potřebných pro přistání Apolla 11 na Měsíci. V NASA se jim přezdívalo lidské počítače.

Navzdory těmto úspěchům ženy nehrály tak klíčovou roli během počítačové revoluce v sedmdesátých letech a práce v IT se stala téměř výhradně mužskou záležitostí. Ke vzniku tohoto stereotypu přispěla i popkultura. Filmy z devadesátých a nultých let ukazovaly ajťáky, programátory a hackery jako asociální muže připoutané dnem i nocí k blikajícím obrazovkám.

To už dávno neplatí! Programátorky, konzultantky i systémové specialistky a pracovnice technické podpory jsou dnes běžnou a nedílnou součástí většiny nadnárodních technologických korporací. Oproti mužům mají talent věci lépe spojovat a lépe vnímají kontext. Do tuzemska trend přišel o něco málo později, ale i zde se ženám v IT daří. Pionýrskou práci odvedl projekt CzechITas a firmy jako Seznam.cz nebo Asseco Solutions.

Titul z vysoké školy je pro práci v IT výhodou, nikoli podmínkou. Stačí jen odhodlání a chuť učit se novým věcem. Technologie navíc pomalu ovládají tradiční odvětví jako účetnictví, logistiku i marketing.

Česká praxe

Zmíněná společnost Asseco Solutions se svým systémem HELIOS je špičkou v oblasti vývoje podnikových ERP systémů. Zabývá se nejen softwarovým vývojem, ale také implementací a podporou specializovaných systémů pro organizace všech velikostí v nejrůznějších oblastech jejich působení.

Ve společnosti s třicetiletou tradicí pracuje 125 žen. To je třetina ze zhruba 350 zaměstnanců. „Nejvíce žen pracuje na konzultantských pozicích. To je pozice, která protíná IT svět s konkrétními obory. Konzultant školí a učí koncového uživatele našeho ERP systému. Zároveň od něj sbírá podněty a ty předkládá vývojovému týmu a diskutuje je s ním,“ vysvětluje Andrea Kovářová, ředitelka pro business procesy společnosti Asseco Solutions.

Podíl žen v IT bude růst i nadále. Jednak je větší hlad po nových pracovnících, jednak tato práce nabízí flexibilitu v podobě práce z domova nebo částečných úvazků. Koronavirus naši závislost na online prostředí ještě více zesílil. Jde tak o perspektivní obor. Pokud si i vy chcete zkusit práci v IT, kontaktujte Asseco Solutions. Společnost nyní otevírá celou řadu nových pozic. Navíc novou náborovou kampaň staví na zcela unikátním přístupu. Nejprve si domluvíte schůzku a až na ní řešíte možné pracovní zařazení na základě zájmu a zkušeností. Odpadá tak strach, jestli vás vůbec pozvou na pohovor.

Přehled volných pozic a kontakt najdete na webu Helios.eu.  

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…