Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Předstírám orgasmus, aby měl radost. Opravdu ale musí sex končit vyvrcholením?

Předstíraly jste někdy při sexu s mužem orgasmus? Proč ano, proč ne? Tuto otázku jsme nedávno předložily k diskusi na sítích Heroine. Odpovědi se sešly skutečně velmi rozličné. Celá věc jde do jádra mezilidských vztahů, intimity, partnerské komunikace, spokojenosti s naším sexuálním životem, genderových stereotypů a heteronormativních a patriarchálních tlaků. Kromě vybraných příspěvků z diskuse přinášíme i komentář Marie Hubáčkové.

Foto: Dainis Graveris on Unsplash

Hned na začátku si řekněme, že toto nemá být zostuzování žen, které někdy orgasmus předstíraly. Měly k tomu své důvody, a když je posloucháte, rozumíte jim. Drtivá většina to nedělá z radosti, ale protože se potřebují snáz dostat z nějaké situace nebo se snaží naplňovat naučené představy. A jednou z těch nejrozšířenějších je ta, že správný sex končí orgasmem obou zúčastněných.

Orgasmus při sexu je v myslích mnohých žen i mužů nutnost, bez něj to zkrátka neproběhlo správně. Můžeme si dokola opakovat, že některé ženy dosahují orgasmu složitěji než muži, nebo ho dokonce nedosahují vůbec. Místo přijetí tohoto faktu se ale stále mnoho lidí stydí a viní, že je s nimi něco špatně. A tak je, zejména v případě žen, jednodušší před partnerem, ale někdy i před sebou předstírat, že vyvrcholení proběhlo, a nemuset věc dále řešit.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!