GALERIE: Vrací se móda z nultých let? Ada z Módního pekla představuje milované i nenáviděné Y2K trendy

GalerieMódaTrend
Ada Bartlová
| 8. 4. 2022 | 3 komentáře | 15 213
GALERIE: Vrací se móda z nultých let? Ada z Módního pekla představuje milované i nenáviděné Y2K trendy
Zdroj: Shutterstock

Móda se neustále opakuje a vrací, takže bylo jasné, že po návratu osmdesátek a devadesátek musí dojít i na první desetiletí 21. století. „Nulky“ přinesly světu spoustu módních trendů, z nichž některé jsou dnes roztomilé – a některé by rozhodně měly zůstat historií.

Bokovky

Za vlnu popularity bokových džínů mohl Alexander McQueen a jeho kolekce z roku 1996. McQueenovy modely sahaly i vestoje jen do půlky hýždí, ale běžně prodávané bokovky k tomu také neměly daleko, stačilo si sednout. Nezachránil to ani povinný bílý pásek.

Bokové kalhoty by se prý v dohledné době měly vrátit do módy. Ne že by mi to samo o sobě vadilo, ale vzhledem k neschopnosti většiny výrobců ušít bokovky na jinou než modelkovskou postavu si nedělám moc velké naděje.


Piercing v pupíku

Když se řekne A, musí se říct i B: k bokovkám patří šperk v pupíku. Nosila ho Xtina, Shakira, Britney Spears, Paris Hilton i její tehdejší asistentka Kim Kardashian. Doporučuji na letošní léto ke dvoudílným plavkám s proklatě nízko posazenými kalhotkami.


Trojúhelníkový top

K bokovkám se nosily krátké topy, aby odhalené břicho co nejvíc vyniklo. Zvlášť populární variací byl trojúhelníkový „kapesníček“ uvázaný přes prsa. A kdo chtěl na party zvlášť zazářit, sehnal si topík ve tvaru třpytivého motýla, jako měla Mariah Carey na koncertě Divas 2000.


Kabelky s logy

K bokovkám a crop topu neodmyslitelně patřila malá kabelka vetknutá do podpaží, nejlépe model posetý logy populární značky. Kdo neměl na vuittonku nebo aspoň na Guess, koupil na tržnici nějaké gusači nebo bílou koženku s fejkovým barevným monogramem.


Šaty přes džíny

Móda šatů navlečených přes kalhoty se rozhodně vracet nemusí, jednou stačilo, děkujeme. Ačkoli, jak ukazuje instagramerka Meg Gage, to nemusí být úplná katastrofa, když se to pojme ležérně a nedělá se z toho velká věda.


Kapsáče

Bokové kapsáče s upnutým krátkým topem jsou trend, se kterým přišla street móda už v devadesátých letech. Vystupovaly v nich Salt-N-Pepa, Destiny’s Child i Spice Girls. Vznikla spousta variací na kapsáče včetně pochybných šusťákových a síťovaných modelů a pak na ně mainstream bohudík zapomněl. Dnes nosí kapsáče zase jen vyznavači street stylu, kteří to s nimi přece jen umějí nejlépe.


Háčkované kalhoty

Háčkované kalhoty, topy, hučky a vůbec háčkované všechno se tahalo hlavně na festivaly. I háčkované kalhoty byly samozřejmě bokové a doplněné krátkým topem.


Vesta

Pánská vesta přes tričko nebo i na holé tělo byl příšerný trend, který si vzkříšení nezaslouží – už nikdy. Bohužel se o to poslední dobou některé celebrity pokoušejí (Kendall Jenner, Bella Hadid) a vesty se objevují i v obchodech s fast fashion. Doufám, že se jim to nepodaří.


Kravata

Co patří k pánské vestě? Správně, kravata – a nejen k vestě, v nulkách se nosila k čemukoli. Najděte si fotky Avril Lavigne z té doby, nejméně každá třetí bude s kravatou.


Ozdoby ve vlasech

Copánky, barevné prameny, vpletené stužky, čelenky, korálky. V účesových trendech ještě rezonoval dozvuk bláznivých devadesátek, a jestli si chce znovu zarezonovat mezi dnešní mládeží, klidně. Já si ovšem do svých tmavých vlasů bílý melír určitě dávat nebudu.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 11. 4. 2022 16:38

beta samec: no me na titulni fotce vadi, ze to je reklama na anorexii...to sem myslel ze v redakci uz maji podchycene...

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu