Kamkoliv

Extrémní autotest
Vít Samek
| 15. 7. 2019 | 878
Kamkoliv

Záchranářova jízda tankodromem na červený koberec.

Zavolali a řekli mi: „Dostaneš auto na tejden. Dělej s ním, co umíš a musíš, pak napíšeš recenzi.“ Já na to – OK. Zavolali znova, řekli: „Novinář před tebou s tím dělal, co uměl a musel, takže to zrušil. Auto není, dostaneš nosorožce.“ Nevím přesně, co jsem měl původně dostat, ale bylo to SUV. To druhé není SUV, je to nosorožec. To jméno bylo přiléhavý.

V garážích pod Galerií Harfa poprvé zařval a vyrazili jsme. Jenom teda kousek, abychom naložili ženu a věci na týdenní jízdu. Měli jsme dovolenou, takže jsme vyrazili do Kutný Hory. Je to tam totiž krásný. A je to tam trošku jako v garážích Galerie Harfa – musíte občas pamatovat, že nemáte pod zadkem fábii. Ve středověku asi nepočítali, že bude po Hoře jezdit nosorožec. Byl by hřích nevyužít jeden z krásných hotýlků, ale druhej den už jsme se chystali do kempu vyzkoušet, jak se dá spát na tý obrovský korbě.

Cestou jsme to vzali přes bývalý vojenský újezd Milovice, protože o to si Musso přímo říká. V areálu jsme poněkud bloudili, až jsme zabloudili k věznici, což je přesně to, co chcete udělat s autem, který budí pozornost, takže jsme se zase radši rychle zdekovali. Nakonec jsme našli přesně to, co jsme hledali. Bejvalej tankodrom.

Ssangyong Musso Grand

Motor: 2,2litrový diesel

Výkon: 133 kW v 4000 ot./min

Točivý moment: 420 Nm v 1600 až 2600 ot./min

Převodovka: šestistupňová manuální, volitelně automatická

Maximální rychlost: 178 km/h

Kombinovaná spotřeba: 8,1 l/100 km

Cena od: 676 390 korun

Bitevní postýlka

Přátelé, to byla čirá radost. Přepli jsme se na čtyřkolku a vyrazili zjistit, jestli Musso zvládne stejný terén jako T-34. Hned první překážka spočívala ve dvoumetrové jámě plné vody, bůhví jak hluboké. Vzal jsem to pro jistotu jámou jenom dvěma koly. Vokázalo se, že jáma je hluboká dost. Na pravé straně seděla madame asi půl metru pode mnou a za okýnkem měla hladinu.

Nosorožec ani nevzdechnul a v klidu projel metr hlubokou louží v náklonu snad 40 stupňů. Začali jsme si to užívat. Musso se měnilo v nosorožce, jak ztrácelo svou bílou barvu pod nánosy bahna. Každý jeden kopec vyjelo, všechny louže přebrodilo. I tu, kterou jsem asi podcenil a která byla hluboká snad přes metr. Chvilku nám šla voda i přes kapotu. Nakonec jsme podcenili i jeden kopec a stala se nám na něm taková ta legrační věc z filmů – zvostali jsme viset na břiše a houpali se sem a tam.

Nevypadalo to, že jedna strana vyhraje, a navíc madame nechtěla na kopečku strávit zbytek dovolené, takže jsem Musso trošku pokočkoval. Hrábnul jsem dopředu, dozadu, dopředu, naštěstí se vždycky aspoň jedno kolo něčeho dotýkalo. Nakonec vyhrál předek – jáma s vodou. To byl gejzír! Probojovali jsme se terénem zpátky na zpevněnou cestu.

Musso vypadalo jako kombinace šťastného nosorožce, co se hezky vykoupal a dobře si zaběhal, a tanku, který splnil úkol. Zvenku. Vevnitř pořád všechno ve vůni, elektronika netknutá. Terénu se teda vážně nebojí. Korbu jsem nemohl vyzkoušet po pracovní stránce, ale věřím, že to uveze všechno a kousek. Vyloženě si ovšem říká o přespání. Stačí dvě karimatky, přes ně deka a máte letiště snů i s pořádnými tlumiči. Normálně rostlí a menší jedinci můžou spát i se zavřenou rampou, s otevřenou mají přerostlí dva a půl metru místa. Nad námi hvězdičky, pod námi a kolem nás Musso a před námi Vary.

Další fotky v galerii (6)

Vít Samek

Vít Samek

1982 narozen v Praze. Pět základních škol. Neptejte se. Čtyřletý gympl pět let. Neptejte se. K záchrance přišel jako slepej k houslím. Nejen o zážitcích z vozu s modrým majáčkem píše na Heroine.cz.

Všechno po ruce

Za prvně jsem na filmáči nikdy nebyl, za druhý trošku něco dělám s Mall TV, takže jsem tam musel, no a za třetí, když mi někdo půjčí auto, tak ho logicky vezmu na slavnej Mezinárodní filmovej festival, nejsem přece blbej. Fotka před Thermalem musela bejt, jasná věc. Sluší mu to, posuďte sami. Taky jsem se snažil potkat pana prezidenta Bartošku, abych s ním domluvil Musso jako oficiální vůz festivalu místo těch nudnejch bavorů. Uznejte, že filmové celebrity přijíždějící před Thermal na korbě a lezoucí z ní přes zadní kolo by udělaly mnohem větší parádu, než když vystupují z nudných limuzín.

Pana prezidenta jsem ale nepotkal, tak snad čte tenhle článek. Musso je zábavný. Řidič má všechno po ruce, před sebou obrovskej motor, čtyřkolka chodí krásně. Moje madame Barborka vám vzkazuje, že se v něm i krásně spolujede a pohodlně zastává funkce DJ, zvuk má výbornej. Nesměl jsem ji pustit za volant, takže tady nemůžu psát, jak jsem ji v Milovicích pustil za volant. Škoda, jinak bych tu mohl napsat, že i relativně málo zkušený řidič může trajdat po tankodromu úplně v bezpečí. Jako kdyby se o vás staral nosorožec.

Vzadu jsem nebyl, ale vezl jsem z Varů do Prahy největší hvězdy a nejdůležitější lidi z Mall TV a vypadali spokojeně. Kufry a další tašky pěti lidí vypadaly naopak na korbě legračně. Malá hromádka na tak velkej prostor. Byla to sranda. S Mussem kamkoliv.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze