E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Vytvořte si bylinkovou zahrádku. Jde to i na balkoně

18. duben 2021

Letos si konečně založíte bylinkovou zahrádku a vylepšíte si pokrmy chutí a vůní čerstvé bazalky, oregana či pažitky? Nebo se ještě víc těšíte na aromaterapeutické účinky meduňky a máty? Schvalujeme, máme stejné plány. Spolu s odborníky z Hornbachu jsme připravili pár rad do začátku.

Foto: Hornbach

Domácí zahrádka  

Vláha: Bylinky pěstované doma mají větší nároky než ty, které si rostou v záhoně. Vyžadují častější zálivku, ale zároveň není dobré je příliš přelívat. Musíte sami vysledovat, kolik vody bylinky potřebují, aby nestály ve vodě ani nebyly suché. Je dobré se řídit pravidlem často, ale méně. Vespod nádoby můžete vytvořit vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení.  

Výživa: Stejně jako všechny rostliny, i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování se hodí vhodný a kvalitní substrát. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny než při pěstování na záhonech. Bylinky pravidelně sklízej­te a pak hned použijte. Odstřihávej­te vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké.   

Samozavlažování: Při pěstování bylinek doma se zamyslete zejména nad volbou vhodného umístění a nad typem a velikostí pěstební nádoby. Máte-li samozavlažovací květináče a truhlíky, nemusíte si lámat hlavu se zaléváním, rostliny si samy vezmou tolik vláhy, kolik potřebují.  

Stačí je jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem, ve kterém jste je zakoupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.

Balkonová zahrádka 

Místo: Pro malý prostor, jako je balkon, je ideální tzv. vertikální pěstování. Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem vzhůru. „Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné. Stačí je jen obrousit a nalakovat, případně si rovnou kupte hotovou pale­tu Buildify,“ doporučuje Da­niel Brychta, odborník z oddě­lení zahrady v projektových marketech Hornbach. 

Barva: Díky dostatku slunečního svitu jsou vhodným místem pro vaši malou zahrádku jižní balkony. Mějte však na paměti, že tmavé květináče přitahují sluneční paprsky a nádoba se tak rychle zahřívá, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou nádoby světlé barvy nebo hliněné. Pokud se váš balkon nachází na severní straně, měli byste si vybrat druhy, které nepotřebují tolik slunce, například zelí nebo hrách.

Velikost: Při zařizování balkonové zahrádky také nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. „Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o číslo větší, a ne menší. U pěstebních nádob rozhodně nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Dbejte na to, aby kořeny rostliny měly vody vždy dostatek. Dobře mohou posloužit i samozavlažovací květináče či truhlíky,“  radí Daniel Brychta.  

Co budete potřebovat

Samozavlažovací květináč Cobble: Designový květináč Cobble vhodný pro pěstování bylinek má integrovaný systém měření vody a nalévaní, zaručí tak, že si každá z rostlin vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí ji jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem.

Samozavlažovací květináč Cobble, 169 KčFoto: Hornbach

Zahradnické nůžky for_q na bylinky: Univerzální dvoubřité nůžky na bylinky for_q v moderním designu disponují kvalitním ostřím z nerezové oceli. Jsou lehoučké a do ruky padnou jako ulité. Díky protiskluzové úpravě jsou velmi bezpečné.

Zahradnické nůžky for_q na bylinky, 199 KčFoto: Hornbach

Substrát pro bylinky FloraSelf: Vysoce kvalitní substrát od FloraSelf Nature je přizpůsobený specifickým požadavkům bylinek pěstovaných v interiéru i exteriéru. Vyvážená a nadýchaná struktura nevysychá a zaručuje, že se ke kořenům dostane dostatek kyslíku a rostliny budou prospívat.

Substrát pro bylinky FloraSelf , 79 Kč, vše Hornbach Foto: Hornbach

Článek vznikl ve spolupráci se společností Hornbach.

Popup se zavře za 8s