E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Balkonová zahrádka: Pěstujte si bylinky, zeleninu a ovoce na balkóně s pěstebními truhlíky a květináči

08. květen 2023
12 176

Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či ovoce se tu bude dařit. Postačí vám pěstební truhlíky nebo kbelíky na květiny či květináče.

Foto: Hornbach

Pro malý prostor jako balkon je ideální vertikální pěstování. „Vyberte zeď natočenou ke slunci a na ni nad sebe upevněte květináče. Využijte závěsné systémy nebo si konstrukci vyrobte z euro­palet. Jsou levné, lehké a dostupné, stačí je obrousit a nalakovat. Můžete si koupit i hotovou paletu Buildify,“ radí ­David Benda, odborník na zahradu v projektových marketech Hornbach.

Jak na to

Už máte paletu. A co dál? „Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých „záhonků“ vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijte na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A můžete začít sázet,“ vysvětluje Benda.

Bylinky, zelenina i ovoce

K balkonovému pěstování se skvěle hodí bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská. „Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté – bazalka, kopr, lichořeřišnice – a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky, třeba potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná. Pokud si chcete balkonové bylinkové zahrádky dlouho užívat, dejte přednost druhé skupině,“ doporučuje specialista.

Foto: Hornbach

Ze zeleniny jsou pro tento typ pěstování vhodná rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek nebo chilli papričky. Ovoce, které hravě vypěstujete i na malém prostoru, jsou třeba jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či jablka na sloupovité jabloni.

Na co nezapomenout

Kvůli dostatku slunečního svitu jsou pro zahrádku ideální jižní balkony. Tmavé květináče přitahují sluneční paprsky a nádoba se tak zahřívá rychleji, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou světlé nebo hliněné nádoby. Pokud se váš balkon nachází na severní straně, vyberte porosty nenáročné na slunce – třeba zelí nebo hrách.

Na velikosti záleží

Při zařizování balkonové zahrádky dbejte na správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. „Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o číslo větší než menší. U pěstebních nádob nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Kořeny rostliny potřebují vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina vyžadují každodenní zavlažování, nejintenzivnější musí být v horkých letních měsících. Dobře poslouží samozavlažovací truhlíky,“ říká odborník z Hornbachu.

S pěstováním začněte, až když nebude hrozit žádná zima, chlad a mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. Vhodnou dobou k pěstování bývá zpravidla květen. A v létě se pak už můžete radovat z domácí sklizně.

Popup se zavře za 8s