Jak smysluplně zaměstnat deváťáky v hluchém období po přijímačkách, řeší asi většina českých základních škol. Kluci a holky jsou unavení po půl roce intenzivního učení a jakmile z nich spadne stres, dostaví se letargie. Vzbudit v nich nadšení pro cokoliv je téměř nemožné. Jednaákladní škola v Roudnici nad Labem už několik let vysílá své deváťáky na dobrovolnický projekt.
Hlídat děti maminkám z azylového domu, balit tašky s jídlem pro potřebné, pomáhat při instalaci výstavy nebo jít s dětmi ze školky na hodinu plavání. To vše a mnohem víc si mohli v květnu vyzkoušet deváťáci a deváťačky ze základní školy SMART v Roudnici nad Labem. Jejich škola už čtvrtým rokem vysílá své nejstarší žactvo na dva týdny na dobrovolnickou stáž. Svoje zážitky potom shrnují do krátkých prezentací určených rodičům, vyučujícím i mladším spolužákům a spolužačkám, kteří se projektu budou účastnit příští rok.
Nápad na dobrovolnický projekt se zrodil před pěti lety, kdy se do školy po přijímačkách vrátili jejich první deváťáci, jak vypráví ředitelka Klára Koubská: „Vymysleli jsme projektové týdny a výlety. Pražský hrad, Terezín, kola... Jenže to nefungovalo. Holky a kluci byli vyřízení, jak z nich spadl stres. Nebylo vůbec možné je něčím nadchnout. Nakonec jsme byli unavení hlavně my vyučující a řekli jsme si, že příště to už uděláme jinak.“ Roudnice je malé město a různé organizace a spolky se navzájem dobře znají, proto nebyl problém sehnat místa, která by se teenagerů ujala. A během čtyř let trvání projektu si na ně už tak zvykli, že často volají i měsíce dopředu, jestli k nim někdo dorazí a kdy.
Pro mladé lidi, kteří za sebou většinou ještě nemají ani první brigádu, jde o zajímavou životní zkušenost. Poprvé musejí přijít mezi cizí lidi a fungovat tam jako součást týmu. Navíc to často bývá i krok mimo jejich běžnou realitu. Mnozí z nich tak zažili některé situace úplně poprvé, například když dva dospívající kluci šli na procházku s kočárkem a slečna z fungující rodiny rozdělovala potravinovou pomoc matkám samoživitelkám nebo lidem bez domova.
Co na svou zkušenost říkali sami teenageři? O jaké organizace mají největší zájem, a kam naopak skoro nikdo nechce? Dočtete se na webu Heroine.cz.