Román, na který jsme dlouho čekali: o dospívání v rodině, která nepatří k vítězům devadesátek

31. leden 2024

Není vůbec důvod k podivu nad rozruchem, který vyvolala románová prvotina básníka, spisovatele a publicisty Marka Torčíka Rozložíš paměť. Z mnoha důvodů jde o příklad literatury, která se u nás sice čte, ale nepíše – nebo píše jen zřídka.

Marek TorčíkFoto: Se svolením nakladatelství Paseka

Autobiografický román vybočuje z témat, na jaká jsme u nás zvyklí a která roky dominují žebříčkům popularity a prodejnosti českých spisovatelů a spisovatelek. Román, který vydalo loni nakladatelství Paseka, se neodehrává v Praze ani v jiném velkém městě, hrdina a jeho rodina nejsou součástí relativně zabezpečené střední třídy. Nevrací se ani více či méně sentimentálně do doby komunismu, ani dějem, ani reminiscencí. Pokud je na zadní obálce román přirovnáván k literatuře Oceana Vuonga nebo Édouarda Louise, není to srovnání ani náhodné, ani kulhající.

Dětství jako zátěž

Autor vzpomíná na své dětství v Přerově, na alkoholického dědu, život s matkou a babičkou v ekonomicky složitých podmínkách, na šikanu a vyloučení, které během dospívání zažíval kvůli své sexuální orientaci. Sugestivním a podmanivým jazykem v ne zcela obvyklé du formě vzpomíná a rozkládá své vzpomínky a svou paměť na jednotlivé součásti, ze kterých se skládá. Čteme, jak je těžké vyrůstat a lišit se, vědět odmalička, že jsi jiný, že někam nepatříš a zároveň nemáš mnoho možností, jak uniknout. A i když se ti to nakonec podaří, neseš si tu jinakost s sebou, stejně jako důsledky dětských i mezigeneračních traumat.

Aktuální číslo

  • o tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!