Feministkám Fifinka nevadí. To jen konzervativní pravice zkouší vyprovokovat kulturní válku

13 501 | Pavel Houdek | 10. 8. 2020 | 45 komentářů | Čtyřlístek a trollové

„Tak už je to tady. Feministky se utrhly ze řetězu a dělají lidem ze života peklo. Jako první to odnesl Jaroslav Němeček, autor Čtyřlístku!“ Zhruba takový dojem by si mohl odnést člověk z dění posledních dní. Co se vlastně děje? Opravdu se svět zbláznil?

Jaroslav Němeček / ctyrlistek.cz

Celý humbuk vznikl poté, co si Jaroslav Němeček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus postěžoval, že už tři měsíce „řeší útoky na svou osobu“ a dokonce mu je i vyhrožováno za to, že postava Fifinky není „genderová“. Na základě těchto pár vět z rozhovoru začali bojovníci proti „hyperkorektnosti“ psát zapálené komentáře do svých médií, odkud se boj o Fifinku dostal do bulváru a následně dokonce i na billboardy.

Potíž je v tom, že celá aféra je komplet vymyšlená. Kulturní válku o Fifinku vede jen jedna strana. Přes to, že označení „feministky“ je opravdu široké a spadá pod něj široké spektrum názorů a přístupů, kdy na jednom pólu najdete spisovatelku Germaine Greer a na druhém queer kolektiv Alt*pride, můžeme klidně prohlásit, že „feministky“ Fifinku nechávají na pokoji. Lze se o tom ostatně přesvědčit krátkým vyhledáváním na Google. Jediný výsledek, který vyhledávače na toto téma vrací, je bakalářská práce z roku 2007 (té lze navíc těžko vyčítat nějaké útoky). Nikdo z českých feministických kruhů v žádném článku, komentáři nebo jakémkoliv vyjádření Fifinku nekomentoval.

Bez kulturní války se s feminismem těžko bojuje

Bylo mi divné, když mě před pár dny hned několik neznámých lidí označilo v příspěvcích na Twitteru s tím, co si myslím o Fifince a Čtyřlístku. Není to úplně obvyklá situace. Když jsem nereagoval, nebo odpověděl, že nic, dožadovali se autoři poměrně agresivně odpovědi. Proč mi došlo až nyní – snažili se vyprovokovat reakci, která by šla vykládat jako kritika Fifinky, aby z ní mohli udělat screenshot a pak s ní šermovat a dokazovat, že s kulturní válkou proti Fifince měli pravdu. Díky této aktivitě hraničící s provokací možná dokáží vytáhnout komentář z obskurní diskuse někde v hloubi Twitteru, který o Fifince mluví. Ale to je tak všechno. Jakékoliv seriózní vyjádření feministek, kde by kritizovaly Čtyřlístek z genderových pozic, prostě nenajdete.

A když se náhodou kulturní válku rozdmýchat nepodaří, nevadí. Existují postupy, jak si s tím poradit.

Žijeme ve světě, kdy si stále více zejména mladých lidí uvědomuje, že rovnoprávnost sice většinou existuje na papíře, ale samotná struktura naší společnosti ji velmi efektivně brání dosáhnout v praxi. Nenechají si už namluvit, že kandidátka politických stran obsahující pouze muže je výsledkem toho, že to tak „prostě vyšlo“, ani to, že dvacetiprocentní rozdíl ve mzdách je způsobený tím, že muži mají náročnější práci. A začínají s tím něco dělat.

To je důvod, proč o kulturní válku – proti které se naoko tolik vymezuje – stojí hlavně konzervativní pravice. Je totiž skvělým způsob, jak hnutí za reálnou rovnoprávnost svést na scestí a konzervovat stávající stav. Malicherné spory o naprosto okrajová témata, která lze navíc snadno zvulgarizovat tak, aby veřejnosti připadaly úplně na hlavu, nahrávají jejich vidění světa, protože vytváří mlhu, skrz kterou není vidět reálná podstata feminismu.

Hastroš neboli Straw Man

A když se náhodou kulturní válku rozdmýchat nepodaří, nevadí. Existují postupy, jak si s tím poradit. Karel Čapek popsal téměř před sto lety ve své příručce Dvanáctero figur zápasu perem manipulativní postupy, které používají diskutující (nebo spíše „nediskutující“), kteří nemají dostatek argumentů a potřebují tudíž pomoc nefér úskoků. Šestá figura se jmenuje Imago a spočívá v tom, že odpůrce vytvoří neexistujícího „hastroše“, kterého nabídne světu a s ním pak polemizuje.

Heroine má newsletter!

Shutterstock

Chcete pravidelně dostávat tipy na chytré čtení? Přihlaste se k odběru newsletteru Heroine! Naše šéfredaktorka Anna Urbanová do něj každý týden vybírá zajímavé články, analýzy, postřehy i kulturní tipy nejen z našeho webu, ale i spousty dalších českých a zahraničních médií.

Proto konzervativní pravice v médiích a na sociálních sítích vytváří „hastroše“ kulturní války. Odtud už si najde cestu do bulváru a nakonec skončí i na billboardech. Sice tuto válku vede jenom jedna strana, ale to už je teď jedno, protože v myslích veřejnosti je skutečná. Feministky bojující proti Fifince se tak vedle „feministek, kterým vadí, když jim někdo otevře dveře“ zařadí k městským legendám, vymyšleným mýtům, které reálně nikdo nikdy neviděl a nedoložil, ale které velmi reálně pošlapávají snahy feministického hnutí o jakoukoliv změnu. Už jen tím, že v diskusích budou feministky a feministé namísto otázek o reálných dopadech neexistující rovnoprávnosti na každodenní život odpovídat na to, co si myslí o Čtyřlístku.

Nereagovat na provokace

A přesně o to v kulturních válkách jde. Spíše než kulturní válka je to totiž hybridní válka. Překrucování nebo rovnou vymýšlení faktů má za cíl vnést do veřejné debaty zmatek a vyhnout se férové debatě tím, že druhou stranu zatlačí do defenzívy spočívající v nekonečném vyvracení hoaxů a nepravd. Naplno se tato taktika ukázala v zápase o ratifikaci Istanbulské úmluvy, kdy namísto zdůrazňování toho, co taková úmluva přinese, musí dokonce i Úřad vlády dementovat tak zjevné nesmysly jako jsou „pracovně-výchovné tábory vyhlazovacího charakteru“ (Pyťha) nebo povinnou masturbaci dětí.

Jednou z mála taktik, jak hybridní válce čelit, je na podobné provokace nereagovat. Imago nechat imagem a soustředit se na vlastní pozitivní program. U aféry s Fifinkou se ukázalo, že právě to druhou stranu debaty vytáčí do běla a vzbuzuje až agresivní reakce, což je velmi dobré znamení toho, že jde o dobrý směr.

Výhrůžky panu Němečkovi samozřejmě nejsou žádným způsobem v pořádku. Ale nestojí za nimi zdivočelé feministky. Vždyť samotné veřejně vystupující feministky jsou celé roky terčem drsného napadání, včetně výhrůžek znásilněním. Zajímavé je že pokud na to veřejně poukáží, nechává to plamenné zastánce pana Němečka v klidu. Ale to už je jiný příběh.

Odkud se tedy berou výhrůžky panu Němečkovi? Nejspíš jsou dílem trollů, kteří si na internetu realizují svoje zvrácené choutky spočívající ve vzbuzování co nejprudších reakcí. Každý veřejně vystupující člověk takové reakce zná a ve svém inboxu jich má desítky nebo stovky. I já. Přesto neběžím psát ublížené komentáře o konzervativní revoluci. Chápu, že trollové jsou prostě zvrácení lidé, a nenapadlo by mě lacině připisovat jejich útoky svým intelektuálním odpůrcům, abych u veřejnosti vzbuzoval lítost. Nestojím o kulturní válku, ale věcnou debatu bez kouřové clony. Kéž by to tak měla i druhá strana.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • K ČEMU JE FEMINISMUS V ROCE 2020 Feministky nejsou neukojené sufražetky ani hrozba pro tradiční rodinu. Jsou to ženy jako my... Jako vy. Pátráme po kořenech českého feminismu a předkládáme desatero skutečných problémů, kterým ženy dnes dennodenně čelí.
  • SVOBODNÁ KAMILA ZLATUŠKOVÁ Nejlíp ze všeho ji vystihuje věta: „Žádní pi*usové mi nebudou bránit žít život tak, jak já chci.” Ředitelka festivalu Serial Killer, pedagožka, dramaturgyně, producentka, feministka, aktivistka, manželka, matka dvou synů. Právě zakládá soukromou vysokou školu televizní školu, dokončuje knihu o Čestmíru Kopeckém a připravuje seriál o skladatelce Vítězslavě Kaprálové.
  • LÁSKA NA PRVNÍ SWIPE Michelle Losekoot pro Heroine popisuje, jak se díky Tinderu můžeme seznámit snadno a rychle. Mezi ,hot or not’ se rozhodujeme ve zlomku vteřiny, nepřipravuje nás ale tahle rychlost nakonec o čas?
  • PŘÍLOHA SUSTAINABLE Příloha Sustainable je vytištěná ekologickou barvou, použitou v Česku vůbec poprvé. Představujeme značky, které si udržitelnost kladou za jeden ze svých hlavních cílů. Vysvětlujeme, v čem spočívá tzv. greenwashing. Sledujeme stoupající zájem o secondhandy. A především se zajímáme o to, jak žít a podle čeho se rozhodovat, když chceme planetě pomoct i my.
  • DOKUD NÁS SMRT NEROZDĚLÍ Slibujeme si lásku a podporu v dobrém i zlém. Když ale na společné soužití dopadne stín nemoci, začíná zápas nejen o přežití, ale i o to, zda svůj slib dokážeme dodržet. Život s nemocí je jedno velké tabu, o kterém se málokdy veřejně mluví. Výjimkou byla Bára Rektorová a její partner Vilém Rubeš, kteří o rakovině mozku komunikovali na sociálních sítích. Vilém Rubeš pro Heroine napsal vzpomínku.

...a mnohem víc. Předplaťte si Heroine ještě dnes!

Pavel Houdek

Pavel Houdek

Instruktor sebeobrany a vystudovaný právník. Ve veřejném prostoru se zaměřuje na boj proti sexuálnímu obtěžování a násilí. Další články.

Celkem 45 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Petr C. | 10. 8. 2020 | 13:07

Mě to bylo divné hned podle nadpisu.
Protože Fifinka není žádná ušlápnutá ani utlačovaná puťka, ale docela akční dívka, která se svými kamarády aktivně účastní všech jejich dobrodružství a nikdo ji přitom nemusí ochraňovat ani zachraňovat. Sem tam se nějak žensky projeví, něco upeče nebo uvaří, řeší jak vypadá apod, ale není to tam nijak významné téma, spíše jenom doprovodné, pokud se to do kontextu příběhu hodí.
Naopak bych řekl, že Fifinka je postava ideální ženy, nemá žádné výrazně negativní vlastnosti, spíše naopak, v rámci děje příběhů za svými klukovskými kamarády nijak nezaostává a k tomu zůstala ženou, nestal se z ní babochlap ani megera.
Autoři příběhů si ji občas přátelsky dobírají, ale jenom tak decentně, do Myšpulínovy roztržitosti, Bobíkovy nenažranosti či Piňdovy zbrklosti si zaryjí o poznání více.
Ale to je v pořádku, mezi chlapama se snese a považuje za přátelské škádlení i leccos, co by už vůči ženě nebylo vhodné.
Takže Čtyřlístek bych spíše označil za modelovou ukázku, jak by to mělo vypadat.

+29
Reagovat

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Jana | 10. 8. 2020 | 15:11

Feministky jsou hysterky, většina sexuálního obtěžování a napadení je jejich výplod fantazie falešné nařčení. . Obzvlášť, když si na to vzpomenou čistě náhodou po deseti letech více. Vesměs jsou to krasavice - vypadají jako by vypadli z E- 55 nebo jako babo-chlapi a to doslova. Dost feministek jsou lesby. Takže normální ženskou mezi nimi nenajdete ani kdybyste ji hledali lupou. Ony nejsou Fifinky, ony jsou Fifinky trochu jinak, ale to slovo zde nedá prezentovat. Tyto Fifinky potřebují velký bič a děsně malý dvorek. Jako ženě se mi z nich obrací žaludek i kudla v kapse. Nelíbí se jim klasické pohádky, tlačí a apelují o jejich zrušení. Nelíbí se jim nic, co jen trochu připomíná tradice, slušnou morálku. Protože to ony postrádají. Jak říkám, labilní hysterky

-12
Reagovat

Naše další projekty

Peníze

Volných míst je pořád dost. Koho teď firmy nejvíc hledají

Ekonomika rostla, nezaměstnanost klesala. Nejsou lidi, hlásily v uplynulých letech firmy, marně se snažící obsadit volná místa. Jak zamíchal...

Peníze

Řekni, proč ty kraje jsou

Pokud nejste z Prahy, máte po čtyřech letech zase příležitost jít ke krajským volbám. Dejme si tedy za pět minut dvanáct krátké opáčko,...

Finmag

Ekonomiku, nebo životy! I v době covidu můžeme chtít obojí

Často se říká, že v reakci na covid je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou zdraví lidí a ochranou hospodářství. Předpokládá se automaticky,...

Finmag

Boj o Nejvyšší soud a potratové volby

Donald Trump chce na poslední chvíli před volbami obsadit náhle uvolněné místo v Nejvyšším soudu. Ten je hlavním vykladačem ústavy, rozhoduje,...