Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Moderní zázraky v módě: Z postřiků na nahé tělo jsou šaty, látka plná světelných diod

GalerieMóda
Ada Bartlová
| 10. 10. 2022 | 13 komentářů | 8 125
Moderní zázraky v módě: Z postřiků na nahé tělo jsou šaty, látka plná světelných diod
Oblékání Belly Hadid do nastříkaných šatů na pařížském fashion weeku. Foto: Profimedia

Počátkem října proletělo internetem virální video z pařížského týdne módy: francouzská značka Coperni nechala na závěr své přehlídky nastříkat šaty přímo na modelku Bellu Hadid. Ta přišla na molo jen v kalhotkách a tým techniků na ni nasprejoval přiléhavé bílé šaty. Co všechno návrhářům umožňují dnešní technologie?

Technologie Fabricanu, „tekuté látky“, umožňuje stříkat nejrůznější vlákna (celulózová, keratinová, nano) na formu nebo rovnou na tělo. Šaty vytvořené na těle slavné modelky jsou rozhodně efektní kousek, ale látka ve spreji má spoustu dalších využití: třeba jako pružný obvazový materiál, voděodolná dlaha na zlomenou ruku, ochranná bariéra při ekologických haváriích, pomůcka pro průmyslové designéry, a v budoucnu se určitě bude prodávat i v obchodech s potřebami pro domácí kutění. Hotová látka se dá snadno vrátit do rozprašovače a znovu použít.

Francouzská značka Coperni je netradičními designérskými nápady celkem známá: loni představila skleněnou kabelku, se kterou se ihned ukázala řada celebrit, například Doja Cat nebo Kylie Jenner. Letos je na světě nový model s květinami. Sklo je sice materiál starý tisíce let a při práci s ním se uplatní spíš řemeslná zručnost a umělecký cit než nejnovější technologie, ale tyhle věci jdou zjevně dobře dohromady: nakonec za nimi vždycky stojí člověk a jeho kreativita.

Nápad s vytvořením šatů přímo na přehlídce není zcela nový: možná si vzpomenete na show Alexandera McQueena, kdy dva průmyslové roboty posprejovaly modelku v bílých šatech černou a zelenou barvou. Stalo se to v roce 1999, což v módném světě znamená před mnoha a mnoha sezonami, ale mnohým módním znalcům se v závěru přehlídky Coperni vybavil právě tento ikonický okamžik.

Moderní technologie při své tvorbě s oblibou využívá také návrhářka Iris van Herpen. Při tvorbě svých velkolepých šatů s hypnotizujícími vzory využívá 3D tisk, laserové řezání, silikon nebo precizně aranžované tvary vyřezávané z látky a dalších materiálů. Technika umožňuje „nastříhání“ drobných dílků, trpělivé ruce holandské designérky a zaměstnanců jejího ateliéru je pak ručně sešívají a lepí dohromady.

Ačkoli mohou Irisiny šaty na první pohled vypadat jako nenositelná umělecká díla, ve skutečnosti skvěle sedí a lze se v nich bez omezení pohybovat. Její modely často vídáme na červeném koberci. Na fotce je herečka Joey King (Bullet Train, Odhalení) v modelu z haute couture kolekce:

Ve Francii narozená návrhářka Clara Daguin se specializuje na práci se světlem. Do svých modelů zakomponovává fantastické svítící tvary a optické hrátky s jejich proměnami. To je možné díky miniaturizaci v oblasti elektroniky a novým vodivým vláknům. Řetězy drobných světelných diod či vlákna jsou vetkané přímo do látky nebo jimi Clara ručně vyšívá.

Modely Clary Daguin jsou jen pro výjimečné příležitosti. Existuje ale i svítící oblečené, které je už celkem běžně dostupné. Vzpomínáte si na trička, která měla pod předním dílem velkou krabičku s bateriemi a elektronickým obvodem, jen aby mohla zobrazit malý svítící obrázek? Dnes si můžete koupit celé svítící šaty, dokonce i látku, ze které si je můžete sami ušít, jako to udělala americká kreativní influencerka Shay Rose. 

Digitální tisk na látku ještě před nedávnem nebyl tak běžně dostupný, ovšem dnes ho bereme jako samozřejmost. Nemám na mysli malé obrázky na tričko, ale velkoplošný potisk materiálu, z něhož se pak může ušít prakticky cokoli. Digitální tisk je levný, jeho technická příprava je snadná, stačí elektronicky poslat hotový návrh vzoru a hned se může tisknout a návrhář si může vymyslet prakticky cokoli.

Na nejnovější přehlídce značky Erdem byly k vidění šaty s potisky výrazných květin nebo starých rytin.

Pletení je sice staré řemeslo, zároveň se v něm ale mohou uplatnit i moderní technologie. Mívali jste doma pletací stroj, na kterém se ručně jezdilo sáňkami přes řadu malých jehliček? Moderní průmyslové verze pletacích strojů řízených počítačem dokážou uplést neuvěřitelné vzory, tvary i textury.

Příklad jsme mohli vidět na nedávném pražském fashion weeku na přehlídce Liběny Rochové: asymetrické pletené šaty s nepravidelnými intarziemi vznikly v české pletárně Woolife, vybavené moderními pletacími stroji.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel Křížek | 12. 10. 2022 20:49

To je pravda. Když přišla Greta, všichni politici a selebrity se začali předhánět, kdo si s ní rychleji potřese rukou. Kdyby Greta vylezla na molo během přehlídky těchto stupidních blbin pro vymatlaný paka a zařvala to své "how dare you!", tak by tyhle přehlídky skončily rychlostí světla a všechny ty modelky, návrháři i ta zdejší feministická "módní zpravodajka" by jako správní bezpáteřníci okamžitě otočili o stoosmdesát a předstírali by ještě, že ONI to ve skutečnosti nikdy neschvalovali a byli do toho dotlačeni...

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu