Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Formují novodobou identitu. Designéři přivezli autentická svědectví o ukrajinské kultuře a bolestech

DesignPro dobrou věcUkrajinaUmění
Eva Slunečková
| 5. 10. 2022 | 809
Formují novodobou identitu. Designéři přivezli autentická svědectví o ukrajinské kultuře a bolestech
Mezi náměty ukrajinské značky Gunia Project patří lidové motivy i karikované posvátné postavy. Foto: Designblok

Namísto darování peněz na charitu věnují organizátoři letošního festivalu Designblok prostor sedmi ukrajinským studiím. Věří, že je výstava v zahraničí povzbudí k další práci. Výstavu Sláva Ukrajině najdete v klášteře Gabriel Loci na pražském Smíchově od 5. do 9. října.

Nepřestat. Vytrvat. Bojovat. To je pár hesel ukrajinského odporu vůči ruské agresi. Je to také motivace a vnitřní motor pro vytrvání v práci, skrze kterou se ukrajinská kultura propaguje v zahraničí. „Věříme, že prezentace na letošním Designbloku pomůže designérům překlenout složitou situaci, navážou díky ní důležité oborové kontakty a potvrdí, že ukrajinský design dosahuje světové kvality,“ říkají kurátoři výstavy Sláva Ukrajině Sára Matysová a Ihor Sabadosh.

Podívejte se na díla ukrajinských designérů ve fotogalerii:

Další fotky v galerii (21)

Designéři a zakladatelé studia IHOR pro pražský Designblok vybrali šestici ukrajinských designérů, studií a značek. Pojítkem je aktivní působení na ukrajinské tvůrčí scéně a fakt, že právě jejich práce udává směr a kvalitou dalece přesahuje hranice země. „​​Výstavu vnímám jako symbol podpory a solidarity. Umělci a kulturní pracovníci z Ukrajiny nyní velice potřebují mezinárodní pozornost a uznání. Více než kdy dříve,“ říká jeden z účastníků výstavy Sláva Ukrajině! Sergey Zhernov.

Vybrané designéry a designérky spojuje také fakt, že v tvorbě reflektují odkaz předchozích generací a velkou měrou se podílejí na formování novodobé ukrajinské identity – ať už prostřednictvím tradičních technik, nebo motivů.

Foto: Designblok

Gunia Project

Výrobky této mladé značky uctívají staré dovednosti, řemesla a dědictví ukrajinského lidu. Svatý Mikuláš, Sirény nebo Kyjevská Rus. Každá kolekce vychází z jiné historické kapitoly země. Autoři ji nejprve důkladně prozkoumali a zpracovali do námětů s využitím specifického výtvarného jazyka. Kombinace naivismu a lidových maleb už se stala natolik charakteristickou, že je snadno rozpoznatelná. A vysoce nakažlivá. Obrazy přenášejí na porcelán, látky nebo šperky. Výsledkem jsou produkty, v nichž se snoubí síla sdělení s jemností a křehkostí nedokonalé ruční práce. Navzdory obtížným tématům, jako jsou ta v kolekci Svoboda, nechybí hotovému zboží humor a lehkost.

guniaproject.com

GushkaFoto: Designblok

Gushka

V rodině zakladatele značky Gushka se tkalcovství dědí už po několik generací. Oleg se ale tradičnímu řemeslu snaží vtisknout současný výraz a sociální přesah. „Gushka vznikla v roce 2017 s jasným cílem: reflektovat tradice karpatského tkalcovství v moderním designu vlněných produktů. Chceme kombinovat historii s přítomností,“ říká.

Firma původně vznikla jako sociální podnik na podporu projektu Didova Khatchyna. Ten má ambice propojovat jednotlivé kreativce, kteří tvoří v horách nad ukrajinským Yavorivem nedaleko hranic s Polskem. Úsilí Gushka je zajímavou ukázkou práce s tradicí, která má přesah pro místní komunitu i potenciál pro budoucí rozvoj.

gushka.ua

Foto: Designblok

Re:Quiet

Projekt Re:Quiet je příkladem designu, který je určen pro použití v průmyslu. Sérii akustických panelů z materiálu na bázi recyklovaných plastových lahví vytvořili mladí designéři, jejichž práce si našla cestu i do interiérů mimo Ukrajinu. Akustiku propojují s estetikou, která umožňuje multifunkční použití v kanceláři, restauraci nebo zasedací místnosti. „Re:Quiet neznamená jen vytváření moderních kancelářských prostor, podnikání a zisk, ale především novou kancelářskou filozofii a kulturu, akustický komfort, životní prostředí a udržitelný rozvoj,“ říká Stanislava Krygliakova z Re:Qiet. 

requiet.ua

SerigraphFoto: Designblok

Serigraph studio

Tvoří ho Jevhenija Polosina a Anna Ivanenko, tým ilustrátorek z Kyjeva. Specializují se na knižní ilustrace, výrobu unikátních grafik a v neposlední řadě také pomáhají s organizací festivalů ilustrace. V tvorbě se zabývají nejrůznějšími společenskými problémy a proslavily se zejména kronikou svých zážitků z prvních týdnů ruské invaze. Jejich kresby působily naléhavěji a upřímněji než mnohá videa a fotky. Dokázaly vyjádřit pocity, které jsme si předtím neuměli ani představit.

seri-graph.com

Olk ManufactoryFoto: Designblok

Oksana Levchenya 

Multidisciplinární umělkyně Oksana Levchenya s lehkostí přechází mezi malováním a výrobou složitých textilních výrobků. Jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem je látka, na které vytváří kombinace osobitých vzorů a ukrajinské lidové zdobnosti. Pod značkou Olk Manufactory se neváhá pouštět i do současných společenských témat nebo do neotřelých módních stylů – občas připomínají boho, jindy zase autentická domorodá řemesla nebo ornamentální zmnožení jednoho vzoru. Její díla na sebe berou různorodou podobu – od šátků přes masky až po komplikované kelimy.

olk-manufactory.com

Foto: Designblok

Sergey Zhernon 

Neobvyklé šperky a umělecké objekty Sergeye Zhernona přesahují standardní funkční využití. V jeho pojetí míří výš, předávají totiž pocity a těžko uchopitelné osobní prožitky. Umění Sergeye Zhernona je konceptuální a moderní zároveň. Talent zdědil po otci, řemeslníkovi zabývajícím se výrobou náboženských ikon. Dále ho rozvíjí pod značkou The Artifactory. Na Designbloku představí třináct objektů ze série Dance Macabre, jejímž hlavním tématem je proměna a neustálý pohyb. „Vše obíhá v kruhu, točí se… planeta, historie, život. Stejně jako baletka, když tančí fouette,“ říká Zhernon.

the-artifactory.com

FAINAFoto: Designblok

FAINA 

Prvotní organické tvary, vůni vlhké černozemě a divokého ducha ukrajinské přírody připomínají díla ukrajinské značky FAINA. Kolektiv, který se točí výhradně kolem ústřední designérky Victorie Yakushy, je smyslovým vyprávěním o současném designu založeném na ukrajinských tradicích. FAINA vznikla v roce 2014 během Euromajdanu, aby posílila ukrajinskou identitu, kulturu a ducha. Využívá primární materiály, oživuje historická řemesla a vzývá starou symboliku, na kterou často odkazují i samotná jména výrobků. Hlyna (hlína – zástupce černozemě), Sonia (slunečnice – symbol Ukrajiny) nebo Plyn (tekutost, plynulost). Jednoduchý bytový design FAINA směřuje zpět k podstatě. Hledá archetypální významy a formy s až animistickými kvalitami. 

faina.design

Výstavu Sláva Ukrajině a prezentaci studia FAINA najdete na hlavní lokaci letošního Designbloku, v klášteře Gabriel Loci na pražském Smíchově od 5. d 9. října. Každý den je otevřeno od 10 do 21 hodin.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze