E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Porodem vchod! #8 O kojení čili krmení lidských mláďat

07. červen 2019
20 074

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.

Téma, o kterém už všichni všechno napsali, zkusím ukázat pohledem matky a porodní asistentky, která není laktační poradkyní, ale zato má mnohaleté zkušenosti z praxe. Mnohé vím z nemocnic, něco z knih, jistě nejvíc jsem se naučila od žen a jejich dětí. Největším učitelem a zkoušejícím zároveň se mi, před třemi lety, stal můj syn.

Jak je to všechno nachystané matkou přírodou? Procesy na spouštění a tvorbu mléka se většinou rozbíhají ještě v předporodním období. Nebo se „vše spustí“ – podobně jako v případě předčasného porodu – vzápětí po narození dítěte. Děti se nerodí hladové, žaludek mají více či méně naplněný plodovou vodou. První přiložení k prsu tedy nemá za účel ihned nakrmit.

Proč je přesto tak důležité? Jde o uklidnění se, očuchání se, ochutnání se, dotýkání se, koukání se z očí do očí, zamilování se. A to všechno jsou spouštěče mateřského mléka. Je to tady také signál tělu: Jsem venku, všechno klape, budu mít hlad! A objednávka je odeslána...

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!