E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Porodem vchod! #3 Šestinedělí

29. březen 2019
36 392

Porodní asistentka Alžběta Samková a záchranář Vít Samek se střídají v psaní o situacích, kdy jde o zdraví a někdy i o život. Výhodou je, že v tomhle případě obvykle na konci obdržíte dítě.

Během své praxe jsem pracovala na třech odděleních šestinedělí, několik dalších jsem navštívila a většinu své praxe docházím za šestinedělkami domů. Před třemi lety jsem se sama stala šestinedělkou. Díky všem těm zkušenostem jsem si dost jistá, že ženy mají v šestinedělí v zásadě jen čtyři základní potřeby. Jsou to:

Potřeba lásky a láskyplné péče
Jde o to, aby byla matka v bezpečí, jistotě a co nejvíce se svým dítětem. Každá potřebujeme mnoho oxytocinu, hormonu lásky, jak se mu často říká. Nejen proto, aby se dobře vyčistila a zavinula děloha, ale i proto, aby čerstvá matka dobře rozkojila. Ale v neposlední řadě potřebujeme hodně oxytocinu proto, aby se matka mohla zamilovat do svého dítěte.

Potřeba kvalitního jídla a pití
Žena má za sebou porod, a i ten nejlehčí porod je proces, který vyžaduje mnoho energie. A co teprve ty klasické, nebo komplikované. Šestinedělka po porodu přestává spát kontinuálně a celkově spí, v porovnání s předchozím stylem života, velmi málo. K tomu se její tělo po těhotenství a porodu hojí a začíná kojit. Kvalitní strava šestinedělky je tedy velmi důležitá potřeba. Dostatek tekutin snad vysvětlovat nemusím, ale vždy je potřeba ho uvádět.

Potřeba odpočinku
Kvalitní spánek po porodu a možnost odpočinku s dítětem, které taky odpočívá, ideálně spí. Zlaté pravidlo čerstvých matek: Spí-li dítě – spí i matka. Hlavně v prvních dnech a týdnech… Ano, každý odpočíváme jinak. Někomu stačí dvacetiminutová sprcha, jinému procházka o samotě, ale vždy je třeba se snažit aspoň trochu dospávat neprospané noci.

Potřeba dobré rady
Žijeme v době, která nám přináší ohromné množství informací. Člověk se kolikrát ztratí v množství rad a doporučení, a co teprve taková unavená šestinedělka. Mějte na telefonu, ideálně na dosah odborníka, který vás podpoří ve vašich pocitech a intuici. To je totiž cesta k onomu slavnému „návodu na dítě“.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!