Diskuze k článku:

Ženu znásilnili ve virtuální realitě. Cítila zmatek a ponížení. Je to stále ještě znásilnění, když je bez fyzických následků?

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Tomek | 20. 6. 2022 14:09

Pachatel mel byt chycen virtualni policii a odsouzen k virtualnimu trestu.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pinochet | 20. 6. 2022 18:37

To je tak, když se ženský s*rou někam, kde nemaj co dělat. V kuchyni by jí žádný poranění citečků počítačovou hrou nehrozilo.

-6

Diskuze k článku:

Pavel Křížek | 23. 6. 2022 19:36 | reakce na Petr.b - 23. 6. 2022 17:21

No jestli se METU nebo cokoliv podobného podaří dotáhnout do takového stavu, jaký její vývojáři chtějí, pak vznikne celý virtuální svět, kde bude možná i seriozní práce s reálnými výsledky.

Osobně mám ale velmi rezervovaný pohled na jakékoliv sociologické průzkumy v rámci tohoto tisíciletí, a ty sociologické průzkumy, které vznikají na objednávku neziskových lidskoprávních organizací, rovnou odmítám považovat za seriozní práci. Jakkoliv může být téma těchto průzkumů seriozní, zpravidla mají tak odfláknutou nebo rovnou kompromitovanou metodologii, že se nedá mluvit o vědě, leda tak o patlaninách, které něco bez špetky sebereflexe nazývá "výzkumem".

A chodit po světě, a vykládat, že mě někdo "virtuálně znásilnil a já se obětovala pro svůj výzkum a dobrovolně mu podržela" nepovažuji ani za práci, natož za něco seriozního.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Petr.b | 23. 6. 2022 17:21 | reakce na Pavel Křížek - 21. 6. 2022 18:56

A co jinýho než hra tyhle všechny věci jsou? Nebo to snad byla nějaká seriozní práce, v rámci níž "došlo ke znásilnění"?

0

kleofáš Izmail | 22. 6. 2022 22:22

No, třeba to mohla vypnout a ke znásilnění by tedy nedošlo... To je ale blbost...

+1

umfa | 21. 6. 2022 21:08 | reakce na B - 21. 6. 2022 18:53

Pravda, černoprdelník (či homofob, abych dodržel tebou nastíněný směr úvah) vystartuje okamžitě, zatímco žena - cimprlína si vzpomene až po třiceti letech :-)

+1

Pavel Křížek | 21. 6. 2022 19:02 | reakce na B - 21. 6. 2022 14:30

Podmínky stejně nikdo nečte. Možnost koupit si haptickou kombinézu se zpětnovazebními senzory v rozkroku bude jako seznámení s možností znásilnění sloužit daleko lépe.

-1

Pavel Křížek | 21. 6. 2022 18:56 | reakce na B - 21. 6. 2022 13:06

V Plzni jsem nestudoval, ale i tak zřejmě nemám na člověka, který si očividně plete METU s konzolovou hrou. :-D

0

B | 21. 6. 2022 18:53

umfa: Nejútlocitnější nejsou ženy, ale černoprdelníci a homofobové...o ta hrůza, která je jímá, když si dva kluci dají pusu, ať už je to v knize, hře nebo ve filmu, skoro jako kdyby někdo líbal je osobně... asi se ti útlocitní hňupové bojí znásilnění... přitom by o ně stejně nikdo neopřel kolo, ani kdyby byl teplej celej svět.
Třeba vB Čině kvůli tomu cenzurovali celé Mo Dao zu Shi a chudák Xao Zhan a Wang Ji Bo na sebe mohli v The Untamed jen nivě koukat...útlocitní debilové jsou holt všude... i v Číně.

0

umfa | 21. 6. 2022 16:33 | reakce na B - 21. 6. 2022 14:30

Imho je to totéž jako když někdo koupí třeba detektivku z "drsné školy" a v ní je barvitě popsané znásilnění. A úlocitné čtenářky si budou stěžovat, že utrpěly emocionální újmu a že by policie měla postavu z knížky zatknout a autor by jim měl zaplatit vysoké odškodné :-) Stejně porouchaná hysterická čtenářka, ale ta blbost takhle vynikne myslím víc než v té VR :-)

+2

Michal Macek | 21. 6. 2022 15:03

B: taky mam tupozrakost :) VR sem zkousel (kamos ma) nejdriv takovou pitomost s pavouky (proste vidite jak kolem vas lezou pavouci, zajimave, ale nic pro arachnofobiky) a pak Eurotruck simulator. Je to zajimave, ale vidim to trochu dvojite, prave kvuli te tupozrakosti a po chvili me z toho boli oci a trochu hlava, takze zatim nic pro me, pockam si az se ta technologie jeste zlepsi :) ale ma pry ted nejakou novou hentai hru pro VR tak to asi jeste zkusim :D btw VR se pokousela prorazit uz na konci 90 let (bryle s rozlisenim 620x480) u nekterych strilecek to bylo zajimave ale po chvili z toho bolela hlava jeste vic nez dnes, dokonce existovala hapticka rukavice pro hrace, bylo to hodne drahe, tak to neuspelo moc tenkrat...

0

B | 21. 6. 2022 14:30

Jo a pokud by se ve hře daly krást zakoupené předměty, tak by s tím také hráči měli být předem jasně seznámeni stejně jako s možností znásilnění a buď by si nic nekupovali, nebo s tím počítali. Pokud to upozornění chybí stejně jako u znásilnění, pak je to chyba provozovatele té hry a veškerá odpovědnost jako za provozovatelem by měla jít logicky za ním.

Ale chápu, že právníky nebo "právníky"u nás víc vzrušuje to, že někdo někomu něco čorne, než znásilnění, což o našem soudním systému dost vypovídá. Prostě věci a prachy jsou víc než lidi.:D

+1

B | 21. 6. 2022 14:29

Jo a pokud by se ve hře daly krást zakoupené předměty, tak by s tím také hráči měli být předem jasně seznámeni stejně jako s možností znásilnění a buď by si nic nekupovali, nebo s tím počítali. Pokud to upozornění chybí stejně jako u znásinění, pak je to chyba provozovatele té hry a veškerá odpovědnost jako za provozovatelem by měla jít logicky za ním.
Ale chápu, že právníky nebo "právníky"u nás víc vzrušuje to, že někdo někomu něco čorne, než znásilnění, což o našem soudním systému dost vypovídá. Prostě věci a prachy jsou víc než lidi.:D

0

B | 21. 6. 2022 13:51

Jsem teda přečetla jen nadpis a nic virtuálního jsem v životě nehrála a vzhledem k lehké tupozrakosti, by mě z toho možná zcela reálně bolela hlava.
Za mě by mělo být při vstupu do takového prostoru jasné varování, že tam může docházet k beztrestným násilným adult aktivitám, tedy, že slabší avatary mohou být znásilněny, nebo zabity silnějšími. Ostatně snad nikdo nevyžaduje, abyste tam měl někdo svou reálnou podobu či své pohlaví. Pak už by každý, kdo tam leze tam šel třeba i stím, že přesně tohle chce, pak ať se znasilňují všichni navzájem jak komu libo...
Problém nikde nevidím... jen hromady idiotů všude...

+1

B | 21. 6. 2022 13:16

Citace - Petr.b / 21. 6. 2022 11:56

Opravdu si lidé myslí, že maso je ze supermarketů, teplo z radiátorů a zážitky z internetu??
Opravdu je mladá generace tak křehká a zranitelná, že ji lze ranit vyjádřením na facebooku, a tamtéž dokonce i "znásilnit"? .

Idioti jsou v každé generaci a je jich mnoho a mnoho. Pokud si dokážeš takovýhle názor na celou generaci udělat podle nějakého nedomrdlého článku, tak k nim jasně patříš.

0

B | 21. 6. 2022 13:06

Citace - Pavel Křížek / 20. 6. 2022 19:20

No, u znásilnění nevím. Ale jakmile se do toho zapojí mikrotransakce apod, tak třeba ukradení nějaké věci už nebude jen ztráta několika pixelů, ale reálná majetková újma. Jestli má být META přesně taková, jakou ji představují, tak v ní bude velmi tenká a velmi klikatá hranice mezi realitou a virtuálnem a ne vždy bude jasné, kde končí hra a kde začíná svět.

Tak zcela reálně se už dnes kradou celé hráčské účty. Když někdo ukradne virtuální věc, tak snad je vazaná ke konkrétnímu účtu, ne? Takže po dalším zapnutí se zas objeví tam, kde před tím byla, leda by se to záměrně udělalo jinak, aby lidi mohli krást...
...studoval jsi v Plzni, že?

0

B | 21. 6. 2022 12:44

Citace - Pinochet / 20. 6. 2022 18:37

To je tak, když se ženský s*rou někam, kde nemaj co dělat. V kuchyni by jí žádný poranění citečků počítačovou hrou nehrozilo.

Doporučuju stáhnot Nu:Carnival, bezva hra pro ženy, časem určitě i virtuální. :D

Já teda jako úplně nechápu, proč chce být někdo ve virtuálnu žena, co z toho má? Kozy? To snad dělá jen Pinochet, protože je rád, že si aspoň nějak vrzne. :D

0

Petr.b | 21. 6. 2022 11:56

Mně by jen zajímalo jestli to myslí autorka vážně, a nebo si tropí blázny a pak se baví čtením diskuse.
A nebo je na tom naše civilizace už opravdu tak špatně? Opravdu si lidé myslí, že maso je ze supermarketů, teplo z radiátorů a zážitky z internetu??
Opravdu je mladá generace tak křehká a zranitelná, že ji lze ranit vyjádřením na facebooku, a tamtéž dokonce i "znásilnit"? .

0

Pavel Křížek | 20. 6. 2022 19:20 | reakce na Miroslav Král - 20. 6. 2022 10:42

No, u znásilnění nevím. Ale jakmile se do toho zapojí mikrotransakce apod, tak třeba ukradení nějaké věci už nebude jen ztráta několika pixelů, ale reálná majetková újma. Jestli má být META přesně taková, jakou ji představují, tak v ní bude velmi tenká a velmi klikatá hranice mezi realitou a virtuálnem a ne vždy bude jasné, kde končí hra a kde začíná svět.

+1

Pinochet | 20. 6. 2022 18:37

-6

Petr.b | 20. 6. 2022 15:46

Prožitek z virtuálního znásilnění prý měla oběť stejný, jako z reálného. To by mě zajímalo, jestli měl stejně reálný zážitek i ten násilník. Co však když to byla žena?!
Tak mě napadá, když jsem kdysi v leteckém simulátoru schválně "narazil " do poklidně letícího dopravního letadla, nejsem teroristou?? To bych to totiž nechtěl, za terorismus jsou přísné tresty. A bylo trestné létat v il2 na německé straně? Byl jsem totiž strašně zvědav, jaký to bylo v ME262.

0

umfa | 20. 6. 2022 15:19 | reakce na Tomek - 20. 6. 2022 14:09

Třeba rozprášit na atomy pomocí BFG9000?

0

Tomek | 20. 6. 2022 14:09

Pachatel mel byt chycen virtualni policii a odsouzen k virtualnimu trestu.

+6

Michal Macek | 20. 6. 2022 13:48

No kdyby většina normálních lidi viděla co vše se děje v kyberprostoru...

0

Miroslav Král | 20. 6. 2022 10:42

K žádnému znásilnění ve virtuální realitě nedošlo, protože ani technicky nemohlo. Možná budeme mít v budoucnu přístup ke speciálním kombinézám, které umožní přenést dotyky z virtuálního prostoru. Ale do té doby jsou jsou debaty o znásilnění v metaversu směšné. Lidi taky nesoudíme za vraždu, když někoho zastřelí v online střílečce.

+3

umfa | 20. 6. 2022 8:03

Současné vr, neznám, ale co tak pamatuju, tak mě mnohokrát zavraždili v Doomu. To utrpení, když mě rozstříleli impové nebo po mě kakodémon plivnul oheň. A aby toho nebylo dost, ještě v závěrečné sekvenci ukázali moji zohavenou mrtvolu. Byly to vraždy? No jistěže ano. A můžu někoho žalovat o odškodnění za psychickou újmu? To je věc, kterou bude nutné ještě důkladně prozkoumat a velmi podrobně řešit :D :D :D

0

Pavel Křížek | 20. 6. 2022 6:54

Je jasné, že skutky, spáchané ve virtuální realitě si s nástupem METY asi vyžádají vlastní reálnou zákonnou úpravu. Koneckonců při jejím propojení a rozšíření se v ní bude pohybovat množství subjektů, které budou ctít v novém ekonomicko-sociálním prostředí uplatňovat svoje finanční i nefinanční zájmy.

V současnosti trestní právo nezná pojem znásilnění avatara. Na druhou stranu by jistě bylo záhodno definovat, zda jde o znásilnění, když oběť měla po celou dobu vše pod kontrolou a mohla vše ukončit prostým odhlášením se a zmizením, ale podle svých vlastních slov navzdory nepříjemným pocitům myslela na svůj výzkum, čímž učinila svobodné a dobrovolné rozhodnutí pokračovat. V tomto směru bude virtuální realita odlišná, než skutečnost, ve které se oběť nemůže "odhlásit a zmizet".

Na druhou stranu ale právě díky specifikům virtuální reality naberou na validitě a relevanci také argumenty o tom, že se oběti mají chovat zodpovědně a bránit se, v nejzazším případě i odpojením se. Protiargument, že jde o bagatelizaci zkušenosti obětí nebo victimblaming, ztrácí ve virtuální realitě pevnou půdu pod nohama.

A v neposlední řadě zaplesejme, neboť se dá čekat, že dokazování trestných činů bude ve virtuálním světě, kde se nikdo neschová, hračka. Pouhou analýzou dat (snad na základě soudního rozhodnutí) půjde vysledovat, kde se oběť pohybovala, s kým interagovala a kdo byl u toho. Takže bude snadno prokazatelné i bez jejího svědectví, který avatar ji znásilnil. Možnost 100% prokazatelnosti činu je oproti skutečnosti obrovská výhoda ve prospěch obětí.

+3