Diskuze k článku:

Lidi pobuřuje, když si holka s nadváhou dovolí vystoupit na světlo, říká autorka podcastu Sádlo

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Ilona Kleníková | 18. 2. 2021 9:29

Ridina Ahmedová mluví o své vlastní zkušenosti a posbírala také četné zkušeností dalších žen. Důsledky patriarchátu jsou úvahy Ridiny nad příčinami, o tom samozřejmě můžeme diskutovat. Ale myslím, že nemůžeme tvrdit, že ten problém NEexistuje, když ho v různé formě a v různé míře opravdu hodně žen (i mužů) zažívá.

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Mirka | 18. 2. 2021 10:49

V dnešní době obzvlášť je mi velice líto zdravotníků, když se musejí dřít s lidmi s velkou nadváhou. Do nemocnice se může dostat, každý z nás. Pracovat na svém zdraví, by mělo povinností!

-9

Diskuze k článku:

Adam Koledník | 1. 4. 2021 21:39 | reakce na člověk - 23. 2. 2021 10:04

Je jedno kolik kdo váží, do doby, kdy svojí hmotností neobtěžuje jiné. Proč má průměr člověk platit stejné zdtravotní pojištění jako ten, co kašle na svoji životosprávu? Asi by se dalo spočítat kolik stojí navíc sil, tím pádem i peněz, transport obrtlusťocha do špitálu. Je to jak s rasismem. Zdá se mi, že se to nějak obrací. Až bude rozlišena váhová kategorie v registru, a nemyslím tím jenom poplatky ale i podklady pro nutnou asistenci s sebou (v případě převozu, manipulace atd), tak se uleví všem i tlusťochům.

-1

Roman | 17. 3. 2021 10:45

Lidi nepobuřuje, když si ... Lidi (tedy alespoň mě) pobuřuje, když své sádlo prezentuje jako zdraví a "miluje" své sádelnaté tělo. Hahaha. Kecy o tom, že je nemocná prosím vynechat. Umře dřív, bude na obtíž zdravotnickému systému i svému okolí. Vzhledem k tomu, že jsem měl zabijačkovou váhu (130 kg) tak vím o čem mluvím.

-1

člověk | 24. 2. 2021 11:00 | reakce na umfa - 23. 2. 2021 18:11

Ano, pokud se někdo v mém okolí chová nepřípustně, upozorním ho na to. Dokonce znám i frajera, kterého jsem já i kámoši přestali zvát na party, protože se choval vůči ženám hnusně a ostatním bylo trapně za něj. A víte, že dědivost (heritabilita) hmotnosti je kolem 70%? A po přičtení vlivů prostředí (výchovy a rodiny) se dostáváme ještě na vyšší %. Ano, opravdu každý se může vyhladovět do stylu Dachau, o tom diskutovat nebudu. Ale pokud chcete pokrýt ze stravy nezbytné množství potřebných makro i mikroživin, jisté množství stravy jíst prostě musíte. A opravdu to není malé množství, obvykle lidi překvapí, jak moc musí jíst, aby se dostali alespoň na do doporučované hodnoty. Ne každá žena s jinou velikostí než M (už to je pro mnohé hrošice) musí nutně být líná a cpát se colou a chipsy, může to být přesně naopak. A to říkám jako osoba, která nemá s váhou absolutně žádný problém, nemusím se obhajovat. Jen tedy za cenu, že kvůli dostatku živin musím jíst různé doplňky, protože tolik jídla sníst nedokážu. Uvědomte si, že jsme společnost, kde s největší pravděpodobností aby člověk (a především žena) splnil společenské kritérium hmotnosti, musí buď brát pilulky nebo musí trpět na podvýživu.

+1

člověk | 24. 2. 2021 8:41 | reakce na eight legged rabbit - 23. 2. 2021 19:00

Zjistěte si první význam slov. Patriarchát nerovná se muži. Patriarchát je nastavení společnosti. Je udržován i ženami.

+3

eight legged rabbit | 23. 2. 2021 19:00 | reakce na člověk - 23. 2. 2021 10:04

Ano člověče, on to fakt někdo hází na muže :D Ste si nepřečet ten článek, člověče? Jasně tam ta aktivistka říká že je to chyba patriarchátu.

-1

eight legged rabbit | 23. 2. 2021 18:57 | reakce na Jana - 22. 2. 2021 7:15

Takže podle vás se nadpoloviční většina žen fintí pro muže? :D Ale no tak...

0

umfa | 23. 2. 2021 18:11 | reakce na člověk - 23. 2. 2021 10:04

Fakt myslíte, že někdo okřikne kámoše v hospodě, že "takhle se nemluví o lidských bytostech?" :D Zejména když být tlustý není nějaký nezasloužený úděl, ale pouze otázka volby. Nikdo nemusí být tlustý a pokud je, je tomu tak proto, že si to přeje. Stejně jako když někdo chodí ohyzdně oblékaný nebo je ošklivě potetovaný a podobně.

-4

člověk | 23. 2. 2021 10:04 | reakce na eight legged rabbit - 21. 2. 2021 15:30

A on to někdo hází na všechny muže? Nebuďte vztahovačný. Je to problém celospolečenský, bodyshaming je část naší kultury, dopouští se ho jak ženy, tak muži. Nikdy jste neslyšel muže mluvit o tlustých velrybách? Tak si projděte třeba tuhle diskuzi. I ženy si kolikrát rády rýpnou. Opravdu nemá cenu řešit, kdo víc, tohle není závod. Je super, pokud se ho nedopouštíte. Ale pokud chcete, aby zmizel, aby se o něm nemluvilo, nestačí dát ruce pryč, to samo o sobě je málo. Tenhle fenomén zmizí, až nebude tolerovaný. Co takhle místo dokazování své neviny a nadávání na feministky, až třeba uslyšíte kamaráda mluvit o nějaké hrošici, zeptat se ho, jestli mu přijde vhodné takhle mluvit o lidské bytosti. Nebo až uslyšíte třeba kolegyni mluvit, že ona není jak ta tlustoprdka/kozatka/mužatka od vedle, tak se jí zeptat, jak by se jí líbilo být na jejím místě. Ale rozumím, dát ruce pryč je snadnější, každý na tohle nemá koule...

+4

Zaražený prd | 22. 2. 2021 18:37 | reakce na Jouda - 19. 2. 2021 8:50

Joudo a Umfo, chyťte se za ruce a táhněte už konečně do prdele.

+2

Michal Macek | 22. 2. 2021 7:50 | reakce na Pinochet - 20. 2. 2021 14:21

odpovim ti pisni :)

https://www.youtube.com/watch?v=yDSK91mUNLU

0

Jana | 22. 2. 2021 7:15 | reakce na eight legged rabbit - 21. 2. 2021 15:30

Někdo Vám něco řekl a Vy si myslíte, že je to 100% pravda o všech... To spíš vypovídá o Vás, než o celém světě.

+1

eight legged rabbit | 21. 2. 2021 15:30

Kdysi jsem si myslel že se ženy dělají hezké protože se chtějí líbit mužům. Opravdu hodně jsem se divil když mi bylo řečeno že ani omylem, že to dělají kvůli ostatním ženám. Nepochybuju že body shaming žen existuje, ale za ten problém nemohou muži nýbrž ženy které si skrz to prostě vyřizují účty.

Pokud si feministky myslí že se problém vyřeší když to hodí na muže, tak se šeredně pletou. Problém se nevyřeší už tuplem protože se bude řešit jinde než by měl.

Jeden by si až začal myslet že pro feministky je důležitější válka proti mužům než wellbeing žen...

-2

Pinochet | 20. 2. 2021 14:21 | reakce na Michal Macek - 19. 2. 2021 17:24

Tak zrovna tahle by dala materiálu na takový tři-čtyři Marylin Monroe, tohle srovnání není úplně na místě. A jak víme, že Věstonická venuše byla ideál krásy a ne odstrašující případ?

-1

Michal Macek | 19. 2. 2021 17:24 | reakce na VM - 18. 2. 2021 20:02

to je mi te lito kamo, ale nevis co je hezky...resp si oblblej tim dnesnim modnim diktatem. Uz od vestonicke venuse, pres venusi melskou, Rubense az po Marylin Monroe byly vzdy "baculky" idealem krasy. To se zmenilo az s Twigy, ze se idealem krasy stalo ozivle raminko na saty. dnes uz se to trochu meni nastesti, ale ja a myslim spusta muzu se ridi tim, co se jim skutecne libi...a ne tim, co by se "melo" libit :)

+1

Jouda | 19. 2. 2021 8:50 | reakce na Ilona Kleníková - 18. 2. 2021 9:29

Mam takovy pocit, ze na tomto webu je dusledkem partriarchatu i kvalita ranni stolice.

Tak zase je to pohodlne a jednoduche, za moji neschopnost muze patriarchat/burzousti/zide.
Par lidi si na frustratech postavilo zarne kariery.

-2

VM | 18. 2. 2021 20:02

Nemohu si pomoci, ale se libi vice ty hubenejsi. Opleskane hrosice necham rad jinym.

+1

umfa | 18. 2. 2021 19:35 | reakce na Ilona Kleníková - 18. 2. 2021 9:29

Ale ano, problém existuje, ale jen v jejich hlavě, tudíž jej nemusíme řešit jako nějaký obecný jev, ale stačí dotyčného odkázat na svého psychologa.

-3

Michal Macek | 18. 2. 2021 18:55 | reakce na Ilona Kleníková - 18. 2. 2021 9:29

Ilona K. - jak rikaji sportovci: tak urcite… :) problem bodyshamingu samozrejm2 existuje, pan umfa chtel zrejme naznacit, ze si to velkou merou delaji zeny navzajem. Nedelam si iluze o tom, ze ne, ale kdyz ctu nejake diskuze treba pod clanky o plus size modelkach ( to je taky nazev proboha), tak spoustu hejtu tam pisi muzi, takze to urcite delaji zenam i oni… ja kdyz sem byl maly, byl sem tluste dite. A ne jen tak nejak, ale docela hodne. Kdyz sem byl hodne maly, maminka a babicky verily, pekly a byly rady jak mi chutna...no a sotva sem zacal trochu rozum brat, uz sem byl obezni dite. Ale ja jsem neastesti v detskem kolektivu kvuli moji tloustce moc sikanovany nebo vysmivany nebyl. Jasne, obcas se nekdo nasel, ale jinak jsem mel hodne kamaradu a byl dost oblibeny - nechybel mi nikdy totiz smysl pro humor a dobra nalada a chut si hrat na vsechno mozne, byl sem proste takovy ten tridni sasek, co porad dela srandu a vymysli spoustu veci atd, takze I kdyz sem byl burtik, byl se oblibeny :) kdyz obcas nekdo se nasel kdo se posmival atd, bud sem ho ignoroval, a nebo - coz funguje jeste lepe - nebal sem si udelat legraci sam ze sebe (treba na zvolani "tlustoprde" sem ragoval treba "ja ale nejsem jen tak obycejnej tlustoprd, sem tak tlustej, ze sem si sed na naseho psa, a ted ho uz mesic nemuzu najit"), a to fungovalo skvele - vsichni se zacli smat, ale ne me, ale tomu co sem rekl a "utocnik" uz najednou nemel jak utocit a vetsinou to zabalil. Paradoxne nejvic narazek sem slysel od taty, ktery byl jinak super tata, ale asi se nemohl smirit, ze ma tlusteho synka. Ale vim ze to myslel pro me dobro - a ja si z toho moc nedelal :) akorat, kdyz zacla puberta, byl pak trochu problem s randenim. Takhle - ja si ani na nezajem divek nemohl stezovat - jak sem psal, Buh me obdaril smyslem pro humor, vtipem, veselou povahou, nejakou jakztakz inteligenci...a az na ta kila navic sem byl i celkem hezkej kluk. Takze upoutat pozornost holky nebyl zas takovy problem. casto se mi ale stalo (I kdyz ne pokazde nastesti) ze po par dnech nebo tydnech randeni devce "vztah" bey nejakeho presvedciveho vysvetleni ukoncilo. dodnes se domnivam, ze to bylo kvuli vrstevnicim, "kamaradkam", ktere se ji posmivaly, ze chodi s "tlustochem"...ale urcite to nevim samozrejme :) no ale celkove sem nastesti nemel s tloustkou takove problem jak popisuje pani Ridina ...a nakonec sem i celkem zhubl, teda tycka nejsem, ale takovy sexy medvidek...a holky to maji rady :)

+4

Chose Shotdown | 18. 2. 2021 18:49

Hezká holka "krev a mlíko" je trošku něco jiného, než 150kilový vyvržený vorvaň, kterého do nemocnice musí dostat hasiči.

+1

Mirka | 18. 2. 2021 10:49

V dnešní době obzvlášť je mi velice líto zdravotníků, když se musejí dřít s lidmi s velkou nadváhou. Do nemocnice se může dostat, každý z nás. Pracovat na svém zdraví, by mělo povinností!

-9

miro | 18. 2. 2021 10:38

PAN Werich kdysi prohlásil, v nějaké pohádce, ale platí to obecně, každej sme ňákej. A jde o to, aby to okolí vzalo v úvahu, respektovalo, bez tendencí upravovat dotyčnou osobu podle nějakých "měřítek". Nedávno vyšel článek, kde na základě statisticky zjištěných dat byla "vyrobena" ideální, fyzicky, žena. Měla něco přes 160, přes prsa 99, pas 63 a boky 91. Dlužno podotknout že "ladila". Pro mě to zcela odpovídalo, že na ženském těle nemá být viditelná kosterní stavba těla. Když vidím vychvalovanou postavu s hlubokým výstřihem, kde se rýsují zjevné přechody u implantátů, říkám tomu kokosáky, jsoucí dále od sebe a jsou znát napojení žeber na hrudní kost, kostnatá ramínka, aj., zvedne se mi akorát žaludek. A z takových jsou módní ikony. Jinými slovy. Módní návrháři jsou líní tvarovat výrobky podle těl, jednodušší je přetvarovat pár těl a je vyřešeno. Stejně modelky vypadají, jako kdyby byly "vyrobeny" v jedné formě. Pochodující ramínka. Nejhorší na tom je, kolik mladých dívek se v tom zhlédne a problém je na světě. Ještě se k tomu přidá vidina, budoucí, slávy a peněz. Kdesi jsem četl, že móda je, časem se stále opakující, blbec a s tím souhlasím. Pár lidí určí, že teď je něco, jo, trendy, a stádo slepě poslouchá. Nakonec skoro všechny miss-ky jdou na augmentaci "předností". Nevšimnul jsem si, že by na reklamách, např. u automobilů, byly dámy bez typicky ženské postavy. Což je zase svým způsobem "diktát". Druhý extrém, nadváha, je také špatně. Ale do té se "obouvá" skoro každý. Tam je nechvála daná hlavně automaticky většími, a zvětšujícími se, zdravotními problémy.

0

Ilona Kleníková | 18. 2. 2021 9:29 | reakce na umfa - 18. 2. 2021 4:18

Ridina Ahmedová mluví o své vlastní zkušenosti a posbírala také četné zkušeností dalších žen. Důsledky patriarchátu jsou úvahy Ridiny nad příčinami, o tom samozřejmě můžeme diskutovat. Ale myslím, že nemůžeme tvrdit, že ten problém NEexistuje, když ho v různé formě a v různé míře opravdu hodně žen (i mužů) zažívá.

+15

umfa | 18. 2. 2021 4:18

Nemohu se zbavit dojmu, že p. Ahmedová řeší problém který neexistuje. Už ten předpoklad, že je obecně dodržován "partriarchální mocenský vzorec, kdy hlavní povinností ženy je být hezká". je chybně. Ženy se "zkrášlují" výhradně samy kvůli sobě, na názor mužů kašlou, jen tím machruji jedna před druhou a to se týká i posunutého, módě podléhajícího a proto netolerantního pohledu na tělesnou hmotnost. Kdyby se snažily vypadat tak, aby se líbily mužům, vypadaly by jako ... no, stačí se podívat na kterékoliv po* rno stránky (hvězdičkuji kvůli vyhledávačům), aby bylo jasné, jak vypadají ženy které mají záměr se líbit mužům :-) Rozhodně by mě nepřekvapilo, kdyby se ukázalo, že většina takových nenávistných komentářů týkajících se vzhledu pochází od žen. Nebo, abych mluvil za sebe, mně je úplně buřt jak která zpěvačka zpívá nebo vypadá. Když se mi nelíbí, tak ji prostě neposlouchám, nekoukám na ni a tím je to vyřešené. Rozhodně si nebudu trhat žíly tím, že bych se jí svěřoval s tím, jak na mě působí (s výhradou případné pochvalné zmínky) :-)

-1