Neočekávalo se ode mě, že budu skromná a nebudu se prosazovat, říká Kateřina Šimáčková v Hlasu Heroine

Pavel Houdek, Ilona Kleníková | 19. 7. 2021
| 1 komentář | Podcast | 2 233
Neočekávalo se ode mě, že budu skromná a nebudu se prosazovat, říká Kateřina Šimáčková v Hlasu Heroine
Foto: Anna Kovačič

Soudkyně Ústavního soudu a také osobnost, jejíž jméno se často objevovalo v souvislosti s hledáním první české prezidentky. Kateřina Šimáčková v podcasu Hlas Heroine mluví o tom, jak ji ovlinil její dědeček – prvorepublikový feminista a proč nemusela překonávat překážky, kterým ženy typicky čelí nejen v české justici.

„Celá naše rodina si myslela, že když jste holka, můžete dělat úplně všechno, stejně jako kluk. Genderové role se u nás vůbec nerozlišovaly,“ vzpomíná Kateřina Šimáčková. Její životní nastavení ovlivnily nejen výrazné ženské vzory v rodině, ale i osvícený dedeček. „Moje matka i moje babička byly velmi silné osoby, velmi pracující. Myslím si, že to není v mé generaci typické. Můj děda byl prvorepublikový feminista. Vzal si babičku proto, že pracovala a že lyžovala lépe než on,“ vysvětluje soudkyně Ústavního soudu své rodinné pozadí. Podporu rodiny cítila odmalička a doteď si uvědomuje, jak je pro ni důležitá.

I když ženám řeknete, že mohou všechno, tak to vede k tomu, že mají všechno, ale ve všem sníží požadavky – budu dělat pěknou práci, ale nebudu kandidovat na vyšší soud.

„Neočekávalo se ode mě, že se budu věnovat domácím pracím, budu skromná a nebudu se prosazovat. To mi hodně pomohlo. Pak jsem si našla muže, který je podobný feminista jako můj děda. Jeho maminka i babička byly šéfkami a byl zvyklý na silné ženy, které se věnují práci,“ vysvětluje.

Péče jako překážka

„Neměla jsem to složitější jako žena. Nemám ty překážky, které spočívají ve slaďování rodinného a pracovního života,“ říká Kateřina Šimáčková v rozhovoru s Pavlem Houdkem. „Stalo se nám, že jsme neměli děti, a poměrně brzy jsem přišla o své rodiče. Takže nemám ty pečovatelské zátěže. Neměla jsem ty vnitřní ani vnější překážky, kterým ženy v České republice pořád čelí,“ vysvětluje. „Ono to začíná už ve chvíli, kdy ještě vůbec tu rodinu nemáte. Třeba v tom, že si lépe najdete manžela, když budete skromnější, nebo že nemá cenu se angažovat, protože budete mít děti,“ zmiňuje časté stereotypy.

Poslouchejte Hlas Heroine

Poslechněte si i další díly podcastu. Pavel Houdek se ptá pozoruhodných žen z mnoha oborů.

O sexualizovaném násilí a některých absurditách soudních sporů si podíval i s právničkou Lucií Hrdou, zakladatelky iniciativy Bez trestu.

„Dokonalá oběť neexistuje,“ říká právnička Lucie Hrdá.

Nicméně v praxi vidí, že nejen v justici to mají ženy zejména ve věku mezi třicítkou a čtyřicítkou, který je pro kariéru klíčový, velmi těžké. „Je to problém střetu řady rolí. I když ženám řeknete, že mohou všechno, tak to vede k tomu, že mají všechno, ale ve všem sníží požadavky – budu dělat pěknou práci, ale nebudu kandidovat na vyšší soud, protože je v jiném městě a moje děti chodí do školy třeba v Chrudimi,“ popisuje časté dilema žen profesionálek.

I když podobná rozhodnutí respektuje a chápe, stejně vnímá, že ženy do „toho“ nejdou, i když by často mohly. „Ale druhý problém, který taky vidím, je to, co si říká společnost – vždyť ona bude mít děti, nebo ona má děti, není přece obvyklé, aby předsedkyní krajského soudu byla žena… Jsou to ta očekávání – která mám sama od sebe i která má okolí.“


Heroine pořádá panelovou diskusi s pěti potenciálními kandidátkami na prezidentku, které znáte z titulní strany našeho speciálu. 20. 10. 2021 v Centru architektury C.A.M.P. v areálu Emauzského kláštera promluví Danuše Nerudová, Miroslava Němcová, Lenka Bradáčová, Adéla Šípová a Rut Kolínská. Diskuse bude moderovat Martin Veselovský. Dále vás čeká welcome drink, motivační talk Barbary Havelkové, občerstvení a networking s lidmi, kterým není lhostejný osud naší země. O prodeji vstupenek na akci se dozvíte více na konci července!


Přála by si také, aby se ženy navzájem více podporovaly. „Ráda bych, aby ostatní ženy nevnímaly to, když si jejich ‚sestra‘ v širším slova smyslu vybere jakoukoliv životní dráhu, že je tím kritizuje, protože ony si vybraly jinou životní dráhu. Aby nepřemýšlely o tom, že ona je špatná matka nebo že je špatná profesionálka,“ říká Kateřina Šimáčková.

V rozhovoru s Pavlem Houdkem mluví také o tom, jak se jí jako ženě žije nad skleněným stropem, proč si někdy připadá jako Marie Kabrhelová a jak ona sama pomáhá dalším ženám v justici. Poslechněte si Kateřinu Šimáčkovou v novém díle podcastu Hlas Heroine. 

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Ridina Ahmedová a její revoluce Rozhodla se postavit svým traumatům a na základě zážitků, které formovaly její život, natočila podcast Sádlo. „Vztah k jídlu a nadváha je moje životní výzva. Ale zasloužím si respekt. Nesu za sebe zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat vašim představám,“ říká v rozhovoru.
  • Od Plzáka k Ratajovi Kdy a proč vznikly první manželské poradny, kde působily vyhlášené terapeutické komunity, kdo předepisoval sexuální terapie, v čem spočívala psychogymnastika? Přijměte pozvání na napínavou exkurzi po klíčových okamžicích československé párové terapie.
  • Všechno, co jste chtěli vědět o menopauze Poslední tabu musí padnout. Za menopauzu se nemáme stydět, je potřeba o ní mluvit. Ptát se na ni svých matek, vysvětlovat ji mužům, informovat o ní zaměstnavatele. Je to normální. Tedy zatím není, ale mělo by být.
  • Kroje patří na ulici Z krojových doplňků je trend, kterému propadají i ti, kdo nemají s folklorem nic společného. Živůtky, zástěry, kordulky, vyšívané kožíšky a čižmy nosí v kombinaci s koženými bundami, bavlněnými tričky a džíny. „Krojové prvky opustily truhly a půdy a zamířily do světa,“ píše Petra Tajovský Pospěchová v článku k nečekané módní story v Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze