Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Rozdělené Polsko. Vláda PiS svou rétorikou vytváří generační propast a doplácejí na to polské ženy

InterrupceLidská práva
PiS
PolitikaPolskoPotraty
Právo a spravedlnost
Právo na interrupciReprodukční právaŽenská práva
Ludmiła Władyniak
| 18. 11. 2022 | 6 komentářů | 6 609
Rozdělené Polsko. Vláda PiS svou rétorikou vytváří generační propast a doplácejí na to polské ženy
Propast mezi generacemi se prohlubuje. Ilustrace: Shutterstock

Po sedmi letech vlády strany Právo a spravedlnost začíná být v Polsku jedna věc čím tím víc viditelná. Jazyk, který polská vláda používá, je jazykem konfliktu a rozdělené společnosti. Terčem útoků a komentářů jsou přitom velmi často ženy.

V Polsku se už několik let mluví o nepříznivém demografickém trendu, nyní ale hrozí demografická katastrofa. Rodí se totiž stále méně a méně dětí. Data dokonce ukazují, že v roce 2021 se jich narodilo ještě méně než v roce 2015, kdy z voleb poprvé vzešla ultrakonzervativní vláda. Přitom jedním z hlavních cílů – a také volebních hesel – strany Právo a spravedlnost bylo právě odvrácení negativního demografického vývoje a podpora porodnosti. K tomu měla sloužit nově zavedená (a velmi kritizovaná) prorodinná politika státu v podobě měsíčního příspěvku na každé dítě do osmnácti let, bez ohledu na příjmy a majetkové poměry rodičů.

K problémům s klesající porodností v Polsku však podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění přispělo zejména rozhodnutí Ústavního soudu z října 2020, které omezilo právo Polek na potrat. V důsledku velmi striktního zákona je interrupce v Polsku dovolena jenom ve dvou případech – když je těhotenství důsledkem sexuálního násilí nebo je život matky v přímém ohrožení. A právě tento zákon je podle průzkumů důvodem, že se víc a víc Polek bojí otěhotnět a rozhodne se mateřství odložit.

Většina polské společnosti přitom podporuje zákonnou úpravu, která by ženám zaručila právo na interrupci až do 12. týdne těhotenství – vyslovilo se pro ni rekordních 70 % respondentek a respondentů. Důsledky politických kroků vlády PiS pociťuje celé Polsko, především ale ženy a z nich nejvíce ty, které jsou v plodném věku. Právě jim jsou upírána základní lidská práva.

Řeč konfliktu

Vzpoura, kterou omezení ženských a reprodukčních práv před dvěma lety spustilo, pokračuje v polské společnosti dodnes. Už nemá formu intenzivních pouličních protestů jako v roce 2020, ale proměnila se do podoby pomocné sítě a vzájemné podpory žen. Organizace, jako je třeba nadace Federa nebo Aborcyjny Dream Team, poskytují ženám právní a psychologickou pomoc nebo pomáhají s přístupem k nechirurgickým interrupcím vyvolaným pomocí tablet. Aktivní jsou i svépomocné skupiny na sociálních sítích, kde ženy sdílejí své zkušenosti a obavy nebo vyjádření vzájemné podpory.

Dalším nezamýšleným důsledkem vládních opatření a omezení ženských práv je větší otevřenost žen, které se přestaly bát mluvit o svých problémech a reflektovat svoji znevýhodněnou pozici. Patriarchální politika PiS vyvolala reakci, kterou je vedle solidarity také uvědomění si sociálněpolitických souvislostí. Jaroslaw Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost, prohlásil, že v Polsku se rodí méně dětí, jelikož ženy do pětadvaceti let „dają w szyję“ – což je vulgární výraz pro závislost na alkoholu. V tomto kontextu nemůžeme jeho slova chápat jen jako jakési kecy trapného strýce na rodinné oslavě.

Je to bohužel pečlivě naplánovaná kampaň, která má označit viníka a také odvést pozornost od skutečných problémů, jako je energetická krize nebo konflikt s Evropskou unií v otázkách polského soudnictví. Strana, která staví své hodnoty na katolických a křesťanských základech, cíleně používá jazyk, který prohlubuje konflikt, vzájemné nepochopení a stigmatizování určitých sociálních skupin – v tomto případě mladých polských žen.  

Generation gap, rozdělená polská společnost

Slova Kaczyńského, která pronesl na setkaní s voliči, vyvolala vlnu odsuzujících komentářů. Vznikly desítky memů, které výrok předsedy PiS zesměšňovaly, a naopak vyjadřovaly podporu ženám. Znovu se začalo mluvit o tom, že současné Polsko není zemí pro ženy ani pro početí dětí. Kaczyńského výrok byl interpretován jako výrok někoho, kdo nerozumí tomu, o čem mluví. Ovšem takový způsob uvažování o dnešní společnosti, kdy se problémy zjednoduší a vysvětlují zcela černobíle, je některým skupinám lidí v Polsku blízký. Polská vláda o tom ví a snaží se právě tyto skupiny oslovit. 

Kvůli rétorice založené na obviňování v polských rodinách žijí generace prarodičů a generace vnoučat ve dvou různých světech.

Jazyk má obrovskou moc a není jedno, co a jak říkáme. Vláda svým voličům nabízí schematická vysvětlení současné složité sociální reality. Kvůli rétorice, která je založená na obviňování, tak v polských rodinách žijí generace prarodičů a generace vnoučat ve dvou různých světech, jako by existovala dvě oddělená Polska. Ukazují to i nejnovější výzkumy. Ti první žijí v takovém Polsku, kde svět vysvětluje vláda a Jaroslaw Kaczyński během svých návštěv polských měst a obcí. Je to Polsko, kde se hájí takzvané tradiční hodnoty. Ti druzí obývají současnou komplexní společnost, jsou schopni čelit její složitosti a pestrosti a problémy vnímat empaticky a s otevřenou hlavou. A o tom, která z těchto dvou verzí Polska ve společenském a politickém životě převládne, rozhodnou příští rok v říjnu volby do poslanecké sněmovny.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 6 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Xuza | 18. 11. 2022 21:17

Je fascinující, že si někdo opravdu myslí, že zákazy povedou ženy k tomu, že se tedy obětují, nechají zlomit a budou rodit více dětí. Do společnosti, která ohrožuje, zakazuje, přinucuje.

Ono totiž vytvořit takové podmínky, ve kterých lidé -nejen ženy, nejsou totiž samosprašné - chtějí mít a dobře vychovat děti, je moc práce. Navíc co by ty ženský chtěly, pokud nebudou děti, existuje návod v Příběhu služebnice...

Polští a další konzervativní politici prostě chtějí přikazovat, zakazovat, donucovat, ponižovat, vyhrožovat a rozdělovat. Kdyby šlo o děti, bude to vypadat jinak.

+7
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

1 | 18. 11. 2022 20:04

Hned je vidět, kdo tady má zaoceánské ambice

-4
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu