Porozchodové randění: když nás hledání lásky může zachránit

9 854 | Claudia Brumbaugh | 22. 5. 2020 | Seznamování

Jak dlouho byste správně měli po rozchodu počkat, než začnete nový vztah? Na tohle téma koluje spousta nepsaných pravidel. Jedno z nich říká, že s dalším randěním byste měli počkat asi polovinu délky předchozího vztahu. Jiné zase uvádí jeden měsíc na každý vztahový rok.

Shutterstock

Zapomeňte ale na počty – možná je klíčem doba nebo vážnost minulého vztahu, a čím vážnější a důležitější pro vás byl, tím déle byste si po něm měli dát pauzu. Anebo byste prostě měli začít randit, až se na to zase budete „cítit“. Ale co když se na to někdo „cítí“ už týden po rozchodu? Cítí se na to doopravdy, nebo si to jenom nalhává? Většina lidí by asi řekla, že týden na návrat k randění nestačí a že pokud se s někým dáte dohromady takhle rychle, jedná se pouze o vztahovou záplatu.

Snaha o rozptýlení i pomstu

Na porozchodové vztahy se nahlíží jako na něco špatného. Obecně platí názor, že lidé potřebují čas na to zahojit se a poznat své nezávislé a nezadané já, a jít tak do dalšího vztahu s čistým štítem a nezopakovat svoje chyby. Když nepočkají dost dlouho, riskují u nového vztahu komplikovaný a nezdravý vývoj. Jsou také situace, kdy se lidé ženou do dalších vztahů z úplně špatných důvodů, například ze snahy se rozptýlit a nemyslet na bolest způsobenou minulým vztahem nebo i z touhy pomstít se bývalému partnerovi.

Podle mého výzkumu je doba nezadanosti mezi dvěma vztahy většinou poměrně krátká, obvykle méně než rok.

V jednom ze svých výzkumů jsem se ptala lidí, co si myslí o porozchodových vztazích. Většina názorů byla dle očekávání negativní a jako kolovrátek opakovala postoj, že jejich účelem je zašít díru, kterou zanechal minulý vztah, nebo někomu něco oplatit. Takové vztahy jsou prý povrchní a mají krátký život (kolem čtyř měsíců) a lidé, kteří se do nich pouští, jsou osamělí, nesebejistí a zoufalí. Několikrát se také objevily obavy, zda je porozchodový vztah prospěšný pro nového partnera, a zda v takové situaci není pouhou figurkou. Mnoho lidí se jednoduše domnívalo, že za tím stojí pouze sex, ať už ve snaze cítit se lépe, nebo vytřít zrak bývalému. Mnohé z těchto názorů ale moc neodpovídají realitě – snad jedině s výjimkou sexu za účelem pomsty.

I když se toho o porozchodových vztazích navykládá spoustu negativního, jde o docela běžnou věc. Podle mého výzkumu je doba nezadanosti mezi dvěma vztahy většinou poměrně krátká, obvykle méně než rok. V odpovědi na přímo položenou otázku se mi 30 procent lidí přiznalo, že takový vztah někdy měli. Asi není ani moc velké překvapení, že tohle téma u mnohých otevírá dveře k pokrytectví – co se rozchodových pravidel týče, měří sebe a ostatní úplně jiným metrem.

Všichni tvrdí, že sami mezi vztahy čekají asi půl roku, zatímco ostatní nepočkají před tím, než do toho zase skočí, ani tři měsíce. Jde nejspíš o formu zaujatosti za účelem vlastního zájmu, protože z logiky věci tohle tvrzení nemůže být pravdivé, když ho říká každý. Z pohledu jednotlivce v každém případě asi dává smysl řídit se tím, jak to každý z nás cítí, a moc neřešit, kolik času od rozchodu uběhlo. Hodnotí-li se ale jednání ostatních, lidé mohou být více kritičtí a vztah, který začal krátce po rozchodu, spíše zavrhnou a označí za přechodný.

Dává smysl si někoho hledat

Abychom mohli porozchodové vztahy hodnotit, je třeba je nejdříve zasadit do širšího kontextu a uvědomit si, že jim předchází konec jiného partnerského vztahu. Většina vztahů nakonec skončí a porozchodové období je pro každého obvykle velmi nepříjemné.

Jde-li o dlouhodobý vztah, rozchody mají obzvláště negativní dopad a mohou vést k vážným zdravotním, finančním či právním problémům. I vztahy s přáteli a rodinou mohou rozchody ovlivnit a vyčlenit protějšek s menším okruhem známých, který potřebuje pomoci nejvíce. Dobré důvody, proč by se někdo, kdo si nedávno prošel rozchodem, mohl cítit osaměle nebo až „zoufale“, tedy existují. Dává smysl si hledat někoho nového.

Lidé, kteří přeskakují ihned z jednoho vztahu do druhého, jsou často šťastnější, mají vyšší sebedůvěru a více věří tomu, že jsou pro ostatní přitažliví.

Když zrovna nový vztah neznamená jeden problém za druhým, nějaký přínos určitě má. Kromě prostého faktu, že máme s kým trávit čas, přichází s novým vztahem i známé vzrušující pocity zamilování a vášně. Ve srovnání s nezadanými jedinci podléhají lidé ve vztazích méně často depresím a úzkostem. Vztahová situace se odráží i na zdravotním stavu – manželské páry mají oproti nezadaným jedincům nižší riziko obezity a chronických nemocí a také žijí déle. I vysokoškoláci ve vztazích mívají často lepší zdravotní stav a celkově se cítí lépe.

Pokud je bytí ve vztahu obecně zdraví prospěšné, je to tím pádem relevantní důvod, proč i porozchodové vztahy nejsou zcela špatné. Je to opravdu taková hrůza, snažit se přenést přes vztah, který už skončil? Pokud je jediným problematickým faktorem doba, která uplynula mezi rozchodem a začátkem nového vztahu, můj výzkum ukázal, že lidé, kteří přeskakují ihned z jednoho vztahu do druhého, jsou často šťastnější, mají vyšší sebedůvěru a více věří tomu, že jsou pro ostatní přitažliví.

Ano, tyto výhody jsou do určité míry sobecké, ale když je člověk šťastnější, může z toho pozitivně těžit i jeho nový protějšek. Samozřejmě, že s tímto novým protějškem jsou i v bližším kontaktu – což napovídá tomu, že jejich nové vztahy fungují. Méně často se u nich také objevují přetrvávající city vůči jejich expartnerům (a trochu paradoxně se s nimi i častěji vídají).

Heroine má newsletter!

Shutterstock

Chcete pravidelně dostávat tipy na chytré čtení? Přihlaste se k odběru newsletteru Heroine! Naše šéfredaktorka Anna Urbanová do něj každý týden vybírá zajímavé články, analýzy, postřehy i kulturní tipy nejen z našeho webu, ale i spousty dalších českých a zahraničních médií.

Zdá se tedy, že tito lidé hodně tráví čas jak s novou, tak se svou bývalou láskou, a snaží se z této přechodné fáze mezi vztahy vytěžit maximum. Anebo zkrátka jen chtějí vmést svůj nový vztah do tváře bývalému partnerovi, protože výzkum také ukázal, že lidé, kteří po rozchodu rychle najdou nový vztah, mají větší potřebu se mstít.

Porozchodový efekt možná neexistuje

Výhody, které jsem zatím zmínila, jsou krátkodobé. Na zkoumání dlouhodobějších trajektorií porozchodových vztahů stále pracuji, ale předpokládám, že budou podobné. Tenhle typ vztahů se může vyvíjet různě na základě zkušeností nebo povahových vlastností. Například u mladších a společenštějších jedinců je pravděpodobnější, že si po rozchodu najdou nového partnera rychleji. Muži se zase dle výzkumu zamilovávají rychleji než ženy.

Lidé, kteří tráví více času obavami ohledně vztahů, se také snáz zamilovávají a mívají mezi partnery kratší období nezadanosti. Roli hraje i to, kdo předchozí vztah ukončil. Ti, kteří dostali kopačky, rozchod prožívají hůře, což je může vést k řešení porozchodovým vztahem. I na dalších faktorech týkajících se minulého vztahu záleží: například jedinci, kteří ho vnímali velmi vážně, si pravděpodobně nenajdou nového partnera příliš rychle.

„Porozchodový efekt“ je možná jen výplodem naší fantazie. Lidé, kteří navazují tenhle druh vztahu, nakonec možná nejsou tak pomýlení a emočně nestabilní, jak si o nich ostatní často myslí. Je možné, že pro mnohé z nás výhody, které nový vztah nabízí, nad negativy zkrátka převažují – a to jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska.

Článek byl publikován na webu AEON pod licencí Creative Commons. Z angličtiny přeložil Michal Zlatkovský.

Aeon counter – do not remove

Aeon counter – do not remove

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Nora Fridrichová Nora Fridrichová je výraznou televizní osobností, ale také ženou, která pomáhá jiným ženám. Třetím rokem podporuje samoživitelky: Pořádá sbírky na nákupy potravin, zorganizovala sbírku oblečení i charitativní knižní bazar. Do konce roku pošle samoživitelkám nákupy potravin v hodnotě čtyř milionů korun a počítače za dva miliony.
  • Volnost, rovnost, orgasmus Co potřebujeme k tomu, abychom si víc užili sex? Proč je tak důležitá genderová rovnost? Když budou nerovnosti mezi ženami a muži příliš velké, nebude mít dobrý sex prostě nikdo. Rozhovor se socioložkou Kateřinou Liškovou vedla Anna Urbanová.
  • Zpomalte, dokud je čas Všechno zvládla a pak padla aneb výkon jako modla dnešní doby. Ženy se kvůli trojboji „homeoffice, online škola, domácnost“ zapojily do závodu, který nelze vyhrát. Ilona Kleníková se zamýšlí nad tím, proč po nás doba žádá takové vypětí a co by se mělo změnit. „Mnoho lidí zjistilo, že když si neudělají čas na to, aby jim bylo dobře, budou si na sebe muset udělat čas, až jim bude špatně,“ píše a radí: „Zpomalte, dokud je čas.“
  • Women power v ulicích Minsku Protesty proti Lukašenkovu režimu v Bělorusku trvají už třetí měsíc. Jejich symbolem se staly sobotní průvody žen v bílém s květinami v rukou. Redakce Heroine se spojila s běloruskou novinářkou a fotografkou D. V. a získala od ní exkluzivní reportážní fotografie z demonstrací a také velmi niterný rozhovor, který přerušilo zadržení a výslech… Kvůli bezpečnostní situaci v zemi se redakce Heroine rozhodla nezveřejnit celé jméno naší běloruské spolupracovnice.
  • Kámasútra pro vozíčkáře Centrum Paraple nedávno vydalo knihu Ano, můžeme se skvělými ilustracemi od Toy Box a my jsme se ptali jedné z jejích autorek, ergoterapeutky Ivy Hradilové, na detaily její profese. Jak pomáhá lidem po poškození míchy zapojit se zpět do sexuálního života? Jaká tabu okolo sexu na vozejku přetrvávají? Dozvíte se i spoustu dalších věcí, které vás nejspíš také zajímají, ale styděli jste se zeptat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Claudia Brumbaugh

Claudia Brumbaugh je psycholožka a vyučující na Queens College na City University of New York. Další články.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se...

Peníze

Nejste online, připlatíte si. Diskriminace seniorů?

Zapomeňte radši na tragikomický plán vlády, že se lidé starší 80 let mají registrovat k očkování hlavně přes internet a dva PINy. V jiných...

Finmag

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty

Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat...

Finmag

Očkujeme s Babišem

Lidi neblázněte, všechno funguje skvěle. A jestli ne, můžete za to vy.