Cvičení tělem rozpohybuje i myšlenky, říkají trenérky Lucie Dědičová a Petra Houšťavová

11 546 | Michaela Kramárová | 26. 5. 2020 | Spolupráce Answear a Heroine

Lucie Dědičová a Petra Houšťavová jsou cvičitelky, které spojuje to, jak přemýšlejí o pohybu a lidském těle. Věří v jemnost i sílu, ale hlavně v to, že skrze cvičení s tělem můžeme rozpohybovat i své myšlenky.

Benedikt Renč

Gentle is the new hard  

Lucie Dědičová

Jsem vdaná a mám dva chlapečky, kterým je šest a sedm let. Mateřství mi pomohlo projasnit si svoje sny. Když jsem si jako malá zavřela oči, vždycky jsem si představovala pohyb nebo tanec. Teď jako dospělá pohyb tvořím a dělím se o radost z něj. Baví mě zejména pohyb vědomý a přirozený.  

V současné době cvičím pilates na podložkách a strojích, jsem školitelka a instruktorka PortDeBras™, vytvořila jsem koncept Barre Body pro studio Namastery a jsem pyšná ambasadorka nadnárodního projektu Let's Be Active, což je celoevropská iniciativa pro podporu pohybu populace.  

Jeden dobrý důvod, proč by se lidé měli víc hýbat.  

Začněme tím, že jsme pro pohyb stvoření. Máme ruce, nohy, klouby, otáčivou hlavu, trup. S takovým arzenálem nejde dělat nic jiného než se hýbat. Jakmile se tento kolos zastaví, člověk to na sobě dříve či později pocítí. Bez fungujícího těla pak nemůžeme pracovat, milovat, žít. Více pohybu rovná se více štěstí. Jen si člověk musí najít to, v čem nachází svou radost a naplnění. 

Co se změní na mém životě, když začnu cvičit? 

Pohyb významně eliminuje stres i různé negativní pocity. Jsem pevně přesvědčená, že pohyb je jednou z našich nejzákladnějších potřeb, a zároveň je ho v dnešní době nedostatek. Ráda motivuji lidi k pohybu, protože pak vidím, jak pohyb hýbe i s jejich osudy. 

Pro Namastery jste vymyslela Barre Body. Co to je?  

Barre Body je funkční trénink u baletní tyče, ve kterém jsem spojila cvičení na pilates strojích, koncept gyrotonic a gyrokinesis a metodu PortDeBras, jejímž pilířem je plynulost. Je to v podstatě celá moje pohybová historie v jednom balíčku. Lekce stojí na opakujících se pohybových sekvencích. Každý pohybový blok má tři složky: protažení, uvolnění, sílu. Důraz se klade na správné provedení pohybu. Klienti se po této lekci cítí protaženě, uvolněně. Naše motto je „Gentle is the new Hard“ – v jemnosti je síla.  Mám velkou potřebu zdůraznit, že tréninky, které z vás „vytřepou duši“, nejsou z dlouhodobého hlediska pro tělo efektivní, a zejména ne pro ženské tělo.

Benedikt Renč

Petra: Kalhoty Answear 599 Kč. Mikina Answear 749 Kč.
Lucie: Plavky Answear 799 Kč. K dostání na answear.cz.

Umět najít spirály  

Petra Němečková

Po dvanácti letech práce ve finančním sektoru jsem se rozhodla odejít a začít se naplno věnovat sportu, který mě nejvíc baví a naplňuje. K životu potřebuju dlouhé běhy a toulky přírodou, kde trávím každé ráno a čerpám energii. Nesnáším stereotyp a pořád se potřebuju posouvat vpřed. 

Co je podle vás nejdůležitější, abychom se v našem těle cítili dobře?  

Naučte se mu naslouchat. Je to klišé, ale platí. Po letech odpírání čehokoliv, co nebylo „ultrazdravé”, si dnes neumím představit svůj den bez kávy s poctivým koláčem nebo dortíkem. 

Jaký pohyb vám dělá dobře?  

Ve dvou letech mě rodiče postavili na lyže a od té doby se hýbu. Gymnastika, atletika… Naše těla potřebují pohyb, aby mohla fungovat, ale je důležité nedělat pořád to samé. Jóga z mého pohledu uzdravuje tělo i mysl, ale dělám i jiné aktivity. Každý den běhám kolem 15–20 km, amatérsky se věnuju střednímu triatlonu, posiluju, zajímá mě mobilita, HIIT i Muay Thai. A neskutečně miluju hory, v zimě i v létě. 

Co je vaše specialita?  

Myslím, že jsem výjimečná v tom, že dokážu identifikovat spirály, ve kterých se točíme, a nesetrvávat v nich. Můj styl je specifický v tom, že na to jde přes fyzické tělo. Nedat se, mít svůj názor, nehledět, co na to kdo řekne. Tělo vnímám jako nástroj, jak se dostat k ovládání mysli. Je fascinující učit se své myšlenky kontrolovat a tvořit tak svůj život aktivně. Ne pasivně přijímat, co Vám vnější okolnosti naservírují. 

Dopřáváte si čas sama pro sebe? 

Léta mi trvalo pochopit, že když se nepostarám o sebe, nemůžu se postarat se ani o nikoho jiného. Pokud chci šířit sílu, energii a mentální klid, musím ho mít sama.

Benedikt Renč

Lucie: Cardigan Mango  2299 Kč. Kalhoty Mango 899 Kč. Triko Answear 439 Kč. Tenisky Answear 899 Kč.
Petra: Legíny Answear 549 Kč. Triko Answear 439 Kč. Kecky DKNY 3499 Kč. K dostání na answear.cz.

Lekce s duší 

Namastery Yoga & Fine Experience Centre  

Namastery je butikové body & mind studio, které nabízí holistický koncept péče o tělo: unikátní systém lekcí od jógy, přes pilates, barré až po intervalový trénink. Lekce doplňují wellness procedury, masáže, workshopy i meditace. Podle majitelky a zakladatelky Barbary Skuherské je jejím cílem poskytovat klientům výjimečný zážitek s terapeutickým přesahem. Studio se nachází v prostředí bývalého kláštera na Praze 5. www.namastery.cz

Benedikt Renč

Petra: Bílé tričko Answear 249 Kč. Černé tepláky Answear 799 Kč.
Lucie: Bile tričko s nápisem Answear 259 Kč. Bílé tepláky Answear 749 Kč. K dostání na answear.cz.

Benedikt Renč

Lucie: Šaty Answear 749 Kč. Tenisky Vagabond 2499 Kč.
Petra: Šaty Answear 579 Kč. Tenisky Answear 749 Kč. K dostání na answear.cz.

Foto: Benedikt Renč, Makeup a vlasy: Margita Skřenková, Styling: Marek Cpin, Produkce: Linda Majerová. Za zapůjčení prostor k fotografování děkujeme studiu Namastery. Za zapůjčení modelů děkujeme online obchodu Answear.cz.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Rozhovor s ústavní soudkyní Kateřinou Šimáčkovou. Podařilo se jí prorazit skleněný strop, přesto poměry v české justici kritizuje. „Nedostatek žen ve veřejné sféře je z velké části důsledkem nespravedlivého nastavení péče o domácnost.“ Jak změnit českou justici tak, aby nevypadala jako pánský klub?
  • Jak mluvit s dětmi o sexu a ne(se)lhat. Dialog s dětmi je neodmyslitelnou částí výchovy. Jakou formu ale zvolit, když mluvíme o generaci vyrůstající na internetu? O dětech, které dříve uvidí porno, než dostanou první pusu?
  • Litují, že se staly matkou. Jejich ekonomická situace jim neumožňuje zaplatit si hlídání, z kolotoče povinností okolo dětí, práce a domácnosti nemají úniku. Vztek obracejí proti domnělým viníkům – svým vlastním dětem.
  • Intuitive eating. Trend intuitivního stravování slibuje, že vám pomůže vymanit se z nezdravého vztahu k jídlu. Už nikdy nebudeme muset držet dietu? Proč je nebezpečné tvrdit, že tělo samo pozná, co je pro něj dobré?
  • Ekologie jako nový mainstream. Rozhodujete se při výběru oblečení podle toho, co vám sluší, a ne podle udržitelnosti značky? Ano? Je to v pořádku. Udržitelnost nesmí být marketingovým trikem, jak vám módu prodat.
  • Z michelinek do holinek. Cesta foodkritičky z luxusních restaurací a pětihvězdičkového oběda v hedvábných šatech k rozhazování kompostu v zabahněných holinách byla překvapivě krátká, ale o nic méně gurmánská.

...a mnohem víc. Předplaťte si Heroine ještě dnes!

Michaela Kramárová

Michaela Kramárová

Šéfredaktorka tištěné verze Heroine. V roce 2004 zakládala časopis Yellow. V letech 2010-2019 vedla časopis Žena a život. Nenapravitelná optimistka. Mám ráda lidi,... Další články.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Lékařská péče je jen jedna. Ta prémiová je ale bez čekání a prostojů

„Pokud si má české zdravotnictví udržet vysokou úroveň, je potřeba větší spoluúčast pacientů,“ říká Markéta Billová, šéfka společnosti Canadian...

Peníze

Vše pro firmu: Virtuální sídla jsou užitečná, říká podnikatel

Majitel společnosti Ofigo Roman Sokola se ve svém byznysplánu zaměřuje především na menší a začínající podnikatele. Nabízí jim založení...

Finmag

Frederick Douglass. Otrok, který se stal nejfotografovanějším mužem USA

Frederick Douglass utekl z otrokářské plantáže před bičováním – a stal se rádcem amerických prezidentů.

Finmag

Rasismus v Brazílii dodnes zabíjí

S rasismem je to v Brazílii jako s koronavirem. Oficiálně není, případně je to jenom nějaká neškodná chřipčička, ne ničivá nákaza.