Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Cvičení tělem rozpohybuje i myšlenky, říkají trenérky Lucie Dědičová a Petra Houšťavová

Michaela Kramárová | 26. 5. 2020 | Spolupráce Answear a Heroine | 12 085

Benedikt Renč

Lucie Dědičová a Petra Houšťavová jsou cvičitelky, které spojuje to, jak přemýšlejí o pohybu a lidském těle. Věří v jemnost i sílu, ale hlavně v to, že skrze cvičení s tělem můžeme rozpohybovat i své myšlenky.

Gentle is the new hard  

Lucie Dědičová

Jsem vdaná a mám dva chlapečky, kterým je šest a sedm let. Mateřství mi pomohlo projasnit si svoje sny. Když jsem si jako malá zavřela oči, vždycky jsem si představovala pohyb nebo tanec. Teď jako dospělá pohyb tvořím a dělím se o radost z něj. Baví mě zejména pohyb vědomý a přirozený.  

V současné době cvičím pilates na podložkách a strojích, jsem školitelka a instruktorka PortDeBras™, vytvořila jsem koncept Barre Body pro studio Namastery a jsem pyšná ambasadorka nadnárodního projektu Let's Be Active, což je celoevropská iniciativa pro podporu pohybu populace.  

Jeden dobrý důvod, proč by se lidé měli víc hýbat.  

Začněme tím, že jsme pro pohyb stvoření. Máme ruce, nohy, klouby, otáčivou hlavu, trup. S takovým arzenálem nejde dělat nic jiného než se hýbat. Jakmile se tento kolos zastaví, člověk to na sobě dříve či později pocítí. Bez fungujícího těla pak nemůžeme pracovat, milovat, žít. Více pohybu rovná se více štěstí. Jen si člověk musí najít to, v čem nachází svou radost a naplnění. 

Co se změní na mém životě, když začnu cvičit? 

Pohyb významně eliminuje stres i různé negativní pocity. Jsem pevně přesvědčená, že pohyb je jednou z našich nejzákladnějších potřeb, a zároveň je ho v dnešní době nedostatek. Ráda motivuji lidi k pohybu, protože pak vidím, jak pohyb hýbe i s jejich osudy. 

Pro Namastery jste vymyslela Barre Body. Co to je?  

Barre Body je funkční trénink u baletní tyče, ve kterém jsem spojila cvičení na pilates strojích, koncept gyrotonic a gyrokinesis a metodu PortDeBras, jejímž pilířem je plynulost. Je to v podstatě celá moje pohybová historie v jednom balíčku. Lekce stojí na opakujících se pohybových sekvencích. Každý pohybový blok má tři složky: protažení, uvolnění, sílu. Důraz se klade na správné provedení pohybu. Klienti se po této lekci cítí protaženě, uvolněně. Naše motto je „Gentle is the new Hard“ – v jemnosti je síla.  Mám velkou potřebu zdůraznit, že tréninky, které z vás „vytřepou duši“, nejsou z dlouhodobého hlediska pro tělo efektivní, a zejména ne pro ženské tělo.

Benedikt Renč

Petra: Kalhoty Answear 599 Kč. Mikina Answear 749 Kč.
Lucie: Plavky Answear 799 Kč. K dostání na answear.cz.

Umět najít spirály  

Petra Němečková

Po dvanácti letech práce ve finančním sektoru jsem se rozhodla odejít a začít se naplno věnovat sportu, který mě nejvíc baví a naplňuje. K životu potřebuju dlouhé běhy a toulky přírodou, kde trávím každé ráno a čerpám energii. Nesnáším stereotyp a pořád se potřebuju posouvat vpřed. 

Co je podle vás nejdůležitější, abychom se v našem těle cítili dobře?  

Naučte se mu naslouchat. Je to klišé, ale platí. Po letech odpírání čehokoliv, co nebylo „ultrazdravé”, si dnes neumím představit svůj den bez kávy s poctivým koláčem nebo dortíkem. 

Jaký pohyb vám dělá dobře?  

Ve dvou letech mě rodiče postavili na lyže a od té doby se hýbu. Gymnastika, atletika… Naše těla potřebují pohyb, aby mohla fungovat, ale je důležité nedělat pořád to samé. Jóga z mého pohledu uzdravuje tělo i mysl, ale dělám i jiné aktivity. Každý den běhám kolem 15–20 km, amatérsky se věnuju střednímu triatlonu, posiluju, zajímá mě mobilita, HIIT i Muay Thai. A neskutečně miluju hory, v zimě i v létě. 

Co je vaše specialita?  

Myslím, že jsem výjimečná v tom, že dokážu identifikovat spirály, ve kterých se točíme, a nesetrvávat v nich. Můj styl je specifický v tom, že na to jde přes fyzické tělo. Nedat se, mít svůj názor, nehledět, co na to kdo řekne. Tělo vnímám jako nástroj, jak se dostat k ovládání mysli. Je fascinující učit se své myšlenky kontrolovat a tvořit tak svůj život aktivně. Ne pasivně přijímat, co Vám vnější okolnosti naservírují. 

Dopřáváte si čas sama pro sebe? 

Léta mi trvalo pochopit, že když se nepostarám o sebe, nemůžu se postarat se ani o nikoho jiného. Pokud chci šířit sílu, energii a mentální klid, musím ho mít sama.

Benedikt Renč

Lucie: Cardigan Mango  2299 Kč. Kalhoty Mango 899 Kč. Triko Answear 439 Kč. Tenisky Answear 899 Kč.
Petra: Legíny Answear 549 Kč. Triko Answear 439 Kč. Kecky DKNY 3499 Kč. K dostání na answear.cz.

Lekce s duší 

Namastery Yoga & Fine Experience Centre  

Namastery je butikové body & mind studio, které nabízí holistický koncept péče o tělo: unikátní systém lekcí od jógy, přes pilates, barré až po intervalový trénink. Lekce doplňují wellness procedury, masáže, workshopy i meditace. Podle majitelky a zakladatelky Barbary Skuherské je jejím cílem poskytovat klientům výjimečný zážitek s terapeutickým přesahem. Studio se nachází v prostředí bývalého kláštera na Praze 5. www.namastery.cz

Benedikt Renč

Petra: Bílé tričko Answear 249 Kč. Černé tepláky Answear 799 Kč.
Lucie: Bile tričko s nápisem Answear 259 Kč. Bílé tepláky Answear 749 Kč. K dostání na answear.cz.

Benedikt Renč

Lucie: Šaty Answear 749 Kč. Tenisky Vagabond 2499 Kč.
Petra: Šaty Answear 579 Kč. Tenisky Answear 749 Kč. K dostání na answear.cz.

Foto: Benedikt Renč, Makeup a vlasy: Margita Skřenková, Styling: Marek Cpin, Produkce: Linda Majerová. Za zapůjčení prostor k fotografování děkujeme studiu Namastery. Za zapůjčení modelů děkujeme online obchodu Answear.cz.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Miss Cool Cat Hvězdou naší titulní strany je Terézia Bělčáková aka Miss Cool Cat. „Cítila jsem se ve svém těle dobře, ale změnila jsem ho podle svého vkusu. Vnímám to jako fe¬ministický postoj – že si můžu se svým tělem dělat, co chci. A platí to třeba i v kontextu nahoty, svlékání je pro mě svoboda,“ říká burleskní performerka.
  • Ženy na okraji Reportáž fotografky Jany Plavec a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové o ženách bez domova. V jejich každodenní realitě není moc prostoru pro lásku ani pro sny, podstatné je vyřešit kde přespí, co budou jíst, jak se zahřejí. Ženské bezdomovectví je nenápadné, ale celospolečenské genderové nerovnosti se na ulici ještě vyostřují, včetně ohrožení fyzickým násilím. Kde hledat pomoc?
  • Na chvíli to rozpustit Kolik z nás je na cestě k závislosti na alkoholu? Pravidelná „sebemedikace“ se týká stále většího množství Čechů a nucená izolace a karanténa nám situaci vskutku neulehčují. Marta Fenclová popisuje, proč není dobré rozpouštět úzkost, strach, nespokojenost nebo nudu ve víně. Co tedy pít? Petra Tajovský Pospěchová testovala nealkoholická vína, gin i vodku a přidává své tipy, jak se propít abstinencí. Taky držíte #suchejúnor?
  • Orgasmus není pokémon Průměrná soulož trvá 11–14 minut a cílem koitu je jeden ze tří druhů vyvrcholení. Vážně? Ve skutečnosti má až 40 % heterosexuálních žen problém orgasmu dosáhnout. Eva Marková se zamýšlí nad kulturně sdílenými představami, tabuizovanými slovy i stresem, který ženy zažívají, když se snaží dostát normám
  • Nevěra není jen problém vztahu …ale děje se tam, kde nerozumíme sami sobě,“ domnívá se párový terapeut a psycholog Paval Rataj. Anna Urbanová se ho ptala, proč je nevěra průvodním jevem naší doby, jestli může někdy zafungovat jako resuscitace vyhaslého vztahu, a především na to, jak vytvářet vztahy, ve kterých se nebudeme navzájem zraňovat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy