E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Fetujeme, protože se neumíme uvolnit. Na drogách je celý svět, ale Češi jsou v nich premianty

Prožitek z drogy je lákavější pro toho, kdo jinak velké potěšení nezažívá, myslí si režisér Ivo Bystřičan. Dělení na tvrdé a měkké drogy je podle něj dávno pasé: zatímco policie stíhá důchodce pěstující marihuanu, alkohol je prakticky součástí národní kultury. Nelze se proto divit tomu, že mladiství mnohdy začínají opravdu brzy. „Pokud táta přede mnou leje a kouří a říká, abych to nedělal, no tak what the fuck, to přece nedává smysl,“ zdůrazňuje v rozhovoru.

Když ten, kdo chce užít, to může udělat za podmínek, které jsou humánnější, je to podle mě hra s plusovým součtem pro všechny, říká režisér série Česko na drogách Ivo Bystřičan.Foto: Shutterstock

Na drogách je celý svět. Češi ale v jejich konzumaci patří mezi premianty. Podle autora dokumentárního cyklu Česko na drogách Ivo Bystřičana vedle marihuany nebo pervitinu, jehož produkce je od sedmdesátých let minulého století tuzemskou doménou, vynikáme zejména v pití alkoholu. „Alkohol byl skoro vždy legální na rozdíl od mnoha jiných substancí. Když se opilý strýček na rodinné oslavě chová jako kretén, je to přece legrace a vyspí se z toho. Kdyby se úplně stejně choval člověk intoxikovaný čímkoli jiným, řekne se: ‚To je hrůza, ten člověk by měl jít na léčení, je nebezpečný jak druhým, tak sám sobě,‘“ upozorňuje Bystřičan na paradoxní uvolněnost, kterou společenskému obrazu propůjčujeme navzdory jeho rizikům.

Ačkoliv je podle režiséra v současnosti moderní užívání drog připisovat prožitým traumatům, ve skutečnosti se za ním může skrývat mnoho dalšího: touha po potěšení, uvolnění se, neschopnost svěřit se s trápením nebo od něj ulevit blízkým lidem. „Mám pocit, že nadspotřeba drog je daná tím, že tyhle věci moc neumíme. Zažívám to nejenom jako dokumentarista, ale i jako táta,“ uvažuje v rozhovoru.

Ve třinácti je alkohol třeba trapný, ale nikotinový sáček nebo kratom můžou být cool. A když je nabídka v trafikách a automatech, s pěknými obaly a sexy názvy, působí to bezpečně, jako že není žádný problém.

Právě děti a mladiství jsou vůči závislostem obzvlášť zranitelní: co by si měli podle dokumentu uvědomit rodiče, co funguje víc než strašení a jak mohou oni sami přispět k nejlepší prevenci? Proč se člověk může dostat do potíží mnohem dřív, než si vytvoří závislost?


Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
129
Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na rok

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
1290

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s