E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

S jakými tématy si dnes spojujeme první máj?

05. únor 2023

První máj je lásky čas… to je nejspíše jedna z prvních vět, která napadne velkou část lidí po přečtení tohoto datumu. Na první květnový den každoročně připadají svátky, které rozhodně stojí za zmínku. Důvodem je už jenom to, že každý z nich je trošku jiný, a přitom je také odlišné, kdo a jaký má rád.

Foto: Pixabay

S jakými tématy si ale poměrně dost běžně první máj dokážeme spojovat? Svátky jsou jenom jednou z mála věcí, které opravdu lidi při pomyšlení na první máj napadnou. Pro mnohé je tak máj i příchodem jara jako takového a příslibem už jen teplých a příjemných dní.

Den pro zamilované

Začneme rovnou od již hluboce vrozené tradice Karla Jaromíra Erbena z díla Kytice, kdy je první máj časem pro zamilované. První jarní pusa pod třešní by tak neměla chybět žádné dívce, aby se nemusela bát a neseschla podle staré tradice bez lásky. A velkým překvapením bude pro spoustu lidí i fakt, že je stále tato krásná tradice oblíbená. Přitom je jednou z mála tradic, které přetrvávají do dnešních dní. Zkrátka první máj je rozhodně svátek lásky pro většinu lidí napříč mnoha generacemi.

Proto si najděte také čas na to, abyste se viděli se svými milovanými. I když nedodržíte tradici pod třešní, tak příjemně strávený večer u romantického filmu, večeře a společné chvíle, jsou rozhodně ideální možností pro prvomájový program.

Pro jiné je naopak svátkem práce

Samotný první máj je mimo svátku lásky také svátkem práce. Jedná se o jeden ze svátků, které se dostaly do našich kalendářů za bývalého režimu. Je tomu stejně tak jako v případě dne matek a dalších podobných svátků. Rozhodně má svátek práce tu krásnou výhodu, že pro spoustu lidí znamená příjemné volno. K tomu se pochopitelně pojí také fakt, že jsou zde květnové zavírací svátky, které je dobré znát.

A kdy jindy než na den práce by měli mít lidé větší šanci si naopak od práce aspoň trošku odpočinout. Historicky se ale některé části pracovníků jen tak z práce nedostali. Bavíme se především o policistech a záchranářích, kteří nejenže jsou stále potřeba, ale první květen je také oblíbeným datumem pro demonstrace v Praze. A to, jak již bylo zmíněno, nejen dnes, ale také při pohledu do historie se v tento den odehrálo mnoho pochodů.

Konečně příchod jara

Ačkoliv už je tady astronomické jaro nějakou dobu s námi, a dokonce i první opravdu teplé dny jsou minulostí, tak pro většinu lidí přichází jaro až společně s květnem. Samotný květen je pochopitelně nazvaný podle kvetoucích stromů a keřů, které se nejvíce probouzí v tomto období. Proto také plány na zkrášlení zahrad a pozemků pro kutily přichází společně s květnem. A ačkoliv nejde jen o první květen, tak se mnohým vybaví pod tímto měsícem konečně příjemné počasí.

Popup se zavře za 8s