E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Desátý ročník Scandi navštíví Bille August osobně

22. leden 2024

Dánský režisér Bille August, držitel dvou Zlatých palem z Cannes, přijede v rámci jubilejního desátého ročníku Scandi do Prahy a Bratislavy, aby představil historické milostné drama Polibek. Ve spolupráci s dánskou ambasádou zveme diváky na dvě projekce nejnovějšího Augustova filmu, a to jak v kině Lucerna 22. 1. od 18:00, tak v kině Edison Filmhub 23. 1. od 19:00, po kterých bude následovat debata s režisérem. Kino Edison se už tradičně stane festivalovým centrem doprovodného programu.

Foto: Scandi

Přehlídka současných severských filmů Scandi 2024 nabídne bohatý doprovodný program úvodů, živých diskuzí i online debat, zážitkového pletení s prodejem ponožek od babiček, pop-upu islandského pekařství Arctic bakehouse nebo tematických drinků. Srdcem doprovodného programu bude butikové kino Edison Filmhub, kde diváci budou moci zakusit skandinávskou atmosféru doslova od podlahy, kterou od začátku festivalu zdobí umělecká nálepka studentky AVU Pavlíny Smékalové.

Jedním z hlavních lákadel filmové přehlídky je osobní účast Billeho Augusta. Ačkoli jeho jméno v tuzemsku není veřejností tolik reflektované, je to jeden z nejoceňovanějších a tvorbou nejrozmanitějších dánských režisérů. Jde o jediného tamního režiséra oceněného dvěma Zlatými palmami z canneského festivalu, celkově se tento úspěch povedl devíti autorům, pyšnit se může i Oscarem či Zlatým glóbem. Jeho počátky jsou však spjaté s fotografií a kamerou, z nichž druhou jmenovanou vystudoval na Dánské národní škole, z jejíchž řad později vyšel i enfant terrible Lars von Trier či tvůrčí chameleon Thomas Vinterberg. Augustova zkušenost s kompozicemi a obrazotvorností se silně propsala i do jeho režijní tvorby, která je výtvarně bohatá a vyniká pečlivým rozestavením postav a objektů v rámu, stejně jako prací s hloubkou ostrosti a inscenací.

Silné emoce

Režijní debut natočil roku 1979. Bylo jím romantické drama Líbánky, uvedené na festivalu v Moskvě, jenž se tehdy na nátlak Sovětského svazu přetahoval o pozornost s tuzemským festivalem v Karlových Varech. Již v tomto snímku nastínil, jakým směrem se jeho filmografie bude ubírat. Líbánky jsou totiž komorní melodramatickou romancí, v níž se noří do komplikovaných partnerských vztahů, silných emocí a rozervanosti. Obdobný tón bergmanovského střihu se pro jeho tvorbu stal signifikantním, nikoli však výlučným, jelikož za jeho více než čtyřicetiletou kariéru vystřídal množství žánrů a tematických rovin. Vždy jej však nejvíce zajímají lidé a jejich těžko uchopitelné vztahy.

Tento zájem Augusta rezonuje i v jeho nejnovějším filmu Polibek, melodramatu o mladém muži, který se zaplete do sítě slibů, lží a morálních závazků. Snímek na přehlídce uvede režisér osobně, a to jak v kině Lucerna 22. 1. od 18:00, tak v kině Edison Filmhub 23. 1. od 19:00. Po každé z projekcí se mohou diváci těšit na následnou osobní debatu s režisérem filmu.


Kompletní doprovodný program, více informací o jednotlivých filmech, zapojených kinech i vstupenkách už teď na: https://scandifest.cz/

Popup se zavře za 8s