Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Kreslí skutečné vulvy a prsa a nestydí se za to. Jan Gruml pomáhá ženám přijmout vlastní tělo

Body PositivityUmění
Vulva
Mariana Petřáková
| 25. 8. 2022 | 24 komentářů | 131 969
Kreslí skutečné vulvy a prsa a nestydí se za to. Jan Gruml pomáhá ženám přijmout vlastní tělo
Foto: Radek Mauer

Před pěti lety vydal knihu 69 vagin. Letos v létě na sociálních sítích vydražil její poslední výtisk s nově namalovanou obálkou a pozměněným názvem 69 vulv. Brněnský ilustrátor a malíř Jan Gruml s uměleckým jménem Slakinglizard s kreslením dámského klína ale znovu nezačíná, on totiž nikdy nepřestal.

„Původně jsem chtěl malovat obličeje reálných lidí a postupně si najít vlastní rukopis. Kamarádka, které jsem to tehdy vyprávěl, mi řekla, že je to hrozně nudné a ať radši maluju vulvy – slušně řečeno,“ vypráví Gruml historku o tom, jak se dostal k malování vulv. Sedí přitom ve svém brněnském bytě a já za ním přes počítačovou obrazovku můžu vidět kousek z jeho poslední pastelově růžové série s názvem Bottom Admirers.

Erotická série s komiksovým nádechem, pro jejíž náměty hledá malíř inspiraci na sociálních sítích, je pro něj ale spíše oddychovkou. „Chtěl jsem připravit novou titulku pro knížku 69 vagin. Pak jsem to zkusil dát na plátno a napadl mě další motiv a další, tak jsem to využil,“ líčí Gruml.

Podívejte se na kresby vulv a poprsí v galerii:

Další fotky v galerii (12)

Sborník kreseb dámského přirození s názvem 69 vagin vznikal sedm let, během kterých mu ženy anonymně zasílaly fotografie svých přirození jako předlohu na překreslení. „Vím o tom, že správně by to mělo být 69 vulv, ale název už byl zažitý, ujišťuje umělec. Prvotní záměr přitom vůbec neměl společenský přesah, ale Grumlova tvorba přeci jen odkaz zanechala. Ženám se díky kresbám začaly jejich intimní partie líbit a pomohly jim získat sebevědomí.

Gruml si tak uvědomil, že by jeho tvorba mohla lidi pozitivně ovlivňovat: „Když jsem měl ještě otevřený profil na Instagramu, napsala mi čtrnáctiletá holka, že jí sdílení těch mých kreseb pomohlo.“ Dívka už měla podle Grumla našetřeno několik tisíc na to, aby si v osmnácti mohla nechat plasticky upravit stydké pysky. „Kluci v její škole si z vulv dělali srandu. Já doufám, že to minimálně pomůže k tomu, aby si holky a ženy uvědomily, že je s nimi všechno v pořádku,“ vykresluje umělec. 

Vulva trans ženy je výjimka

Projekt 69 vagin už je sice u konce, další ilustrace vulv se ale objeví i v nové knize s pracovním názvem prsa/vulvy s plánovaným vydáním na příští rok. I když je podle Grumla téma už skoro vyčerpané a předlohy se opakují, občas se objeví i výjimka. Nedávno to byla například vulva patřící trans ženě. Protože vychází i kalendář s obdobným konceptem, Gruml s kreslením vulv vlastně nikdy nepřestal.

 

Dámský klín však není jediné kontroverzní téma autorovy tvorby. „Když začal covid, nějaký borec mi napsal, že kdyby měl prsa, tak si je vyfotí a pošle mi je za tu práci, co dělám,“ líčí Gruml. V reakci na to začal se sérií prsou, které podle něj také představují pro ženské sebevědomí citlivé místo. Stál ale před velkou výzvou, protože do té doby zasazoval vulvy do určitého prostředí nebo situace. „Myslel jsem si, že prsa sama o sobě budou vypadat blbě, ale když jsem zkusil namalovat jen portrétovku prsou, lidi to začalo bavit, a tak jsem v tom pokračoval.“ 

Zlom přišel ve chvíli, kdy jedna z modelek, která předlohu zaslala, měla na prsou řezné rány od sebepoškozování. Gruml ji požádal, aby sepsala příběh, který se k jejím prsům pojí, a na sociálních sítích kresbu sdílel společně s ním. Výsledkem byla silná odezva, a tak se v konceptu příběhů rozhodl pokračovat. Kresby prsou doplněné o příběhy by měly vyjít v nové knize během příštího roku. Podle Grumla bude mít její vydání nejen umělecký, ale i edukační rozměr. 

Především z hlediska anatomie, protože v této oblasti mají lidé často mezery. „Rád bych vyvracel mýty o vaginách nebo o orgasmu. Typicky třeba to, že když někdo cítí rybinu, tak to spojuje s ženskou vaginou,“ doplňuje Gruml. K tomu, aby se výsledný materiál dostal například na základní školy, bude potřeba ho upravit tak, aby byl vhodný pro mladistvé, a zároveň se zachovala autenticita sdílených příběhů. V kontextu stále absentující sexuální výchovy na školách by taková brožurka mohla podle Grumla pomoci mladým dívkám k přijetí vlastního těla.

Penisy do pošty dostávat nechce

Při našem povídání jsem si vybavila jednu z prvních kulturních akcí, které jsem navštívila, když doznívala první vlna covidu. Výstava Davida Černého Poslední práce byla plná vulv a penisů a přirozeně mě zaujala, ještě víc mě ale zaujala slova jejího kurátora Otto M. Urbana. Symbol mužství v nich označil za „komicky trapný“ a případný posměch nad jejich „tupostí“ měl za zasloužený. Dodal, že Černého „série vagin je oproti tomu blýskavě sebevědomá, svým formátem i zpracováním tak vaginy penisy zcela zastiňují“.

A protože i muži nepochybně řeší vzhled svých přirození, ptám se, co si myslí o penisech Gruml. „Jsou potřeba, ale není to něco, co by mě bralo,“ říká. Vaginy podle něj oproti penisům působí jemněji a rozhodně ne vulgárně. „Když maluji prsa nebo vaginy, tak mě to baví víc, protože si můžu víc vyhrát s těmi záhyby. Ono je to i tím, že když ženské tělo vnímáte obecně jemněji, je to pak i víc vidět v té práci.“ Se smíchem dodává, že by ani nechtěl takový materiál dostávat do pošty, a tak raději přenechává umělecké ztvárňování penisů jiným umělcům. Vaginy jsou pro něj naopak magickým a nepochopitelným místem. „Kdybych byl mimozemšťan, tak jsem z nich úplně mimo. Jsou pro mě tak neuvěřitelný jako třeba voda. Takovej pátej element,” barvitě popisuje Gruml.

Nejsem žádnej úchyl

S kreslením dámských intimních partií ale přichází i společenské stigma. „Společnost to vnímá jako něco hrozně tajnýho a zakázanýho a pak se diví, že si někdo dovolí to ztvárnit,“ říká Gruml. I přestože se nikdy nesetkal s tím, že by ho za jeho práci někdo kritizoval přímo, na sociálních sítích se kritici najdou. „Většinou moje tvorba rozčiluje chlapy. Myslím ale, že nadávají spíš sobě než mně, protože z jejich pohledu se nad tím buď uspokojuji, nebo si ty holky vodím domů. Nedokážou přijmout, že v tom není žádný kalkul,“ svěřuje se malíř. 

Jan Gruml

Malíř a ilustrátor z Brna, který v červenci oslavil šestatřicáté narozeniny. Kromě volné tvorby se věnuje ilustraci knih, kreslení komiksů či realizaci velkoformátových maleb. V minulosti spolupracoval se značkami jako Albi a ilustroval knihy pro nakladatelství Argo nebo dybbuk. V roce 2017 vydal vlastní knihu autorských ilustrací 69 vagin. 

Jan GrumlFoto: Jan Gruml

Hejty na sociálních sítích bere s rezervou, občas se i zasměje. Před nevyžádanými komentáři a zprávami se chrání soukromým instagramovým profilem, na kterém sledují jeho tvorbu jen lidé, které skutečně zajímá. Kromě kreseb vulv a prsou má Gruml v portfoliu i širokou škálu dalších motivů. S těmi se můžeme potkat v ilustracích na pivních etiketách pivovaru Barn nebo v učebnicích dějepisu, na kterých kromě volné tvorby momentálně pracuje. 

I když aktuální společenská témata do jeho tvorby zasahují jen minimálně, snaží se Gruml vyjádřit se k palčivým věcem jinými způsoby. „Když začala válka na Ukrajině, dělal jsem charitativní dražbu. Hodně taky drbu do Čechů, co mají plnou ledničku, ale stejně na všechno nadávají,“ říká. Svůj jasný postoj a interní pravidla si drží i při přijímání zakázek. „Když tvoříš sám na sebe, musíš si dávat pozor na to, abys jeden rok někoho nekritizoval a druhej rok pro něj nepracoval,“ říká. Grumlova tvorba je velmi různorodá. Motiv vulvy s ním ale pravděpodobně ještě chvíli zůstane. „Lidi okolo mě mají obrovský předsudky a to mě trochu štve. Všem těmhle lidem bych chtěl vzkázat, že nejsem žádnej úchyl, žiju v monogamii a jsem věrnej,“ uzavírá se smíchem Gruml.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 24 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pinochet | 25. 8. 2022 3:39

69 vagin? Něco mi řiká, že to bude knížka pěkně na pyču.

+13
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 25. 8. 2022 8:17

Výbornej reálnej příběh, co pomůže smířit se s tělem úplně každému, je taky Crimson Spell. Toto rozsáhlé umělecké dílo pojednává o prokletém princi, kterého šukáním ochraňuje krásný mládý čaroděj. Místy je to sice už trochu rozmělněné zbytečnými odbočkami, ale když se třeba převléknou za princezny, tak je to hned takové až hmatatelně reálné..nebo když toho prince znásilní kytka...to je taky celkem reálný, některý kytky jsou občas děsný svině!

-1
Reagovat