Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?

Kosmetické tipyKrása
Péče o pleť
Spolupráce
Zdenka Tomis
| 16. 11. 2021 | 4 911
Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?
Zdroj: Shutterstock

Namíchat si domáci pleťovou masku z toho, co lednice dá, už dávno není žádná z nouze ctnost, ale velký a stále rostoucí trend. Jen je potřeba o tom něco vědět, aby vaše vlastní směs měla požadovaný efekt. Takže co s čím a proč?

Oblíbenost domácí kosmetiky každým rokem stoupá, což potvrzuje marketingový výzkum společnosti Euromonitor, který ukázal, že 41 procent lidí z celého světa používá alespoň jeden DIY (do it yourself neboli vyrob si sám) produkt měsíčně, přičemž převládají přípravky na čištění obličeje.

Pandemie tento trend ještě podpořila. Podle dat Googlu se vyhledávání receptů na domácí pleťové masky zvýšilo o 233 procent a termín „facial at home“ vzrostl o 115 procent. Vliv na to však zdaleka neměly jen zavřené obchody, koneckonců nic není jednodušší, než objednat si kosmetiku on-line. Kromě toho je tento fenomén starší než Covid-19.

Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice.

Mnohem zásadnější roli proto hrají vyšší nároky, které na kosmetiku máme. Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice. 

Na surovinách záleží

Na druhou stranu to může být trochu zrádné – nakrájet si okurku sice může vypadat jako ten největší návrat k přírodě, ale víte, kde a jak byla vypěstovaná? Pokud si hodláte doma vyrábět masky, sáhněte v obchodě raději po plodech v bio kvalitě, které garantují, že nevyrostly na žádných pesticidech nebo pro pleť zcela nevhodných hnojivech.

Zásadní pak jsou ty správné kombinace produktů. Co s čím tedy smíchat, aby se dostavil očekávaný efekt?

Recept na přípravu DIY pleťové masky s FOREO ImaginationFoto: Foreo

Hloubkové čištění proti akné:

 • našlehaný bílek z 1 vejce
 • šťáva z půlky citronu

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Porce hydratace:

 • libovolné množství salátové okurky

Co nejvíce vychlazenou okurku nastrouhejte, aby z ní vznikla kaše. Tu pak můžete nanést na celý obličej včetně očí, které zbaví otoků. Příjemně totiž osvěžuje, zklidňuje a hydratuje.

Foto: Shutterstock

Zklidnění pleti namáhané mrazem:

 • 1/2 avokáda
 • 1/2 lžíce medu 

Polovinu avokáda rozmačkejte dohladka a smíchejte s medem. Vše zpracujte tak, aby vznikla pasta. Naneste masku na pleť a nechte ji působit 15 až 20 minut. Omyjte ji teplou vodou a osušte tvář jemně ručníkem. 

Proti vráskám:

 • 1/2 šálku plnotučného řeckého jogurtu
 • 1 lžíce mleté kávy
 • 1 lžíce kokosového oleje (pokud máte spíš mastnější pleť, můžete kokosový olej vyměnit za šťávu z citronu)

Vše smíchejte, naneste na tvář a nechte působit 20 minut.

domácí pleťová maskaFoto: Shutterstock

Pro rozjasnění:

 • 1–2 lžíce bílého jogurtu
 • 1–2 lžíce ovesných vloček
 • 1–2 lžičky kurkumy

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Báze pod domácí pleťovou masku FOREO ImaginationFoto: Foreo

Extra ingredience

Aby všechny výše zmíněné, ale i jakékoli další domácí masky měly ještě intenzivnější efekt, přidejte k nim bázi Imagination od švédské beauty hi-tech značky Foreo. Ta byla totiž vyvinuta speciálně tak, abyste si k ní mohli přimíchat jakoukoli přísadu vlastního výběru a ona z ní dostane maximální účinek. Zásadně totiž zvyšuje vstřebatelnost aktivních látek a dokonale se propojí s čerstvými ingrediencemi z vaší lednice či spíže. 

Ke každé masce stačí přidat jednu lžičku nebo jeden pytlíček, pokud jste si Imagination pořidili už „naporcovanou“.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností Foreo.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
  Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
 • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
 • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
 • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze