Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?

Kosmetické tipyKrásaPéče o pleťSpolupráce
Zdenka Tomis
| 16. 11. 2021 | 5 751
Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?
Zdroj: Shutterstock

Namíchat si domáci pleťovou masku z toho, co lednice dá, už dávno není žádná z nouze ctnost, ale velký a stále rostoucí trend. Jen je potřeba o tom něco vědět, aby vaše vlastní směs měla požadovaný efekt. Takže co s čím a proč?

Oblíbenost domácí kosmetiky každým rokem stoupá, což potvrzuje marketingový výzkum společnosti Euromonitor, který ukázal, že 41 procent lidí z celého světa používá alespoň jeden DIY (do it yourself neboli vyrob si sám) produkt měsíčně, přičemž převládají přípravky na čištění obličeje.

Pandemie tento trend ještě podpořila. Podle dat Googlu se vyhledávání receptů na domácí pleťové masky zvýšilo o 233 procent a termín „facial at home“ vzrostl o 115 procent. Vliv na to však zdaleka neměly jen zavřené obchody, koneckonců nic není jednodušší, než objednat si kosmetiku on-line. Kromě toho je tento fenomén starší než Covid-19.

Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice.

Mnohem zásadnější roli proto hrají vyšší nároky, které na kosmetiku máme. Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice. 

Na surovinách záleží

Na druhou stranu to může být trochu zrádné – nakrájet si okurku sice může vypadat jako ten největší návrat k přírodě, ale víte, kde a jak byla vypěstovaná? Pokud si hodláte doma vyrábět masky, sáhněte v obchodě raději po plodech v bio kvalitě, které garantují, že nevyrostly na žádných pesticidech nebo pro pleť zcela nevhodných hnojivech.

Zásadní pak jsou ty správné kombinace produktů. Co s čím tedy smíchat, aby se dostavil očekávaný efekt?

Recept na přípravu DIY pleťové masky s FOREO ImaginationFoto: Foreo

Hloubkové čištění proti akné:

 • našlehaný bílek z 1 vejce
 • šťáva z půlky citronu

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Porce hydratace:

 • libovolné množství salátové okurky

Co nejvíce vychlazenou okurku nastrouhejte, aby z ní vznikla kaše. Tu pak můžete nanést na celý obličej včetně očí, které zbaví otoků. Příjemně totiž osvěžuje, zklidňuje a hydratuje.

Foto: Shutterstock

Zklidnění pleti namáhané mrazem:

 • 1/2 avokáda
 • 1/2 lžíce medu 

Polovinu avokáda rozmačkejte dohladka a smíchejte s medem. Vše zpracujte tak, aby vznikla pasta. Naneste masku na pleť a nechte ji působit 15 až 20 minut. Omyjte ji teplou vodou a osušte tvář jemně ručníkem. 

Proti vráskám:

 • 1/2 šálku plnotučného řeckého jogurtu
 • 1 lžíce mleté kávy
 • 1 lžíce kokosového oleje (pokud máte spíš mastnější pleť, můžete kokosový olej vyměnit za šťávu z citronu)

Vše smíchejte, naneste na tvář a nechte působit 20 minut.

domácí pleťová maskaFoto: Shutterstock

Pro rozjasnění:

 • 1–2 lžíce bílého jogurtu
 • 1–2 lžíce ovesných vloček
 • 1–2 lžičky kurkumy

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Báze pod domácí pleťovou masku FOREO ImaginationFoto: Foreo

Extra ingredience

Aby všechny výše zmíněné, ale i jakékoli další domácí masky měly ještě intenzivnější efekt, přidejte k nim bázi Imagination od švédské beauty hi-tech značky Foreo. Ta byla totiž vyvinuta speciálně tak, abyste si k ní mohli přimíchat jakoukoli přísadu vlastního výběru a ona z ní dostane maximální účinek. Zásadně totiž zvyšuje vstřebatelnost aktivních látek a dokonale se propojí s čerstvými ingrediencemi z vaší lednice či spíže. 

Ke každé masce stačí přidat jednu lžičku nebo jeden pytlíček, pokud jste si Imagination pořidili už „naporcovanou“.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností Foreo.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze