Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?

Kosmetické tipyKrásaPéče o pleťSpolupráce
Zdenka Tomis
| 16. 11. 2021 | 5 518
Roste obliba pleťových masek, které si vyrobíme sami. Jak je namíchat správně?
Zdroj: Shutterstock

Namíchat si domáci pleťovou masku z toho, co lednice dá, už dávno není žádná z nouze ctnost, ale velký a stále rostoucí trend. Jen je potřeba o tom něco vědět, aby vaše vlastní směs měla požadovaný efekt. Takže co s čím a proč?

Oblíbenost domácí kosmetiky každým rokem stoupá, což potvrzuje marketingový výzkum společnosti Euromonitor, který ukázal, že 41 procent lidí z celého světa používá alespoň jeden DIY (do it yourself neboli vyrob si sám) produkt měsíčně, přičemž převládají přípravky na čištění obličeje.

Pandemie tento trend ještě podpořila. Podle dat Googlu se vyhledávání receptů na domácí pleťové masky zvýšilo o 233 procent a termín „facial at home“ vzrostl o 115 procent. Vliv na to však zdaleka neměly jen zavřené obchody, koneckonců nic není jednodušší, než objednat si kosmetiku on-line. Kromě toho je tento fenomén starší než Covid-19.

Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice.

Mnohem zásadnější roli proto hrají vyšší nároky, které na kosmetiku máme. Vyžadujeme transparentnost, chceme přesně vědět, co si na obličej dáváme. Z toho důvodu je často jednodušší sáhnout do lednice. 

Na surovinách záleží

Na druhou stranu to může být trochu zrádné – nakrájet si okurku sice může vypadat jako ten největší návrat k přírodě, ale víte, kde a jak byla vypěstovaná? Pokud si hodláte doma vyrábět masky, sáhněte v obchodě raději po plodech v bio kvalitě, které garantují, že nevyrostly na žádných pesticidech nebo pro pleť zcela nevhodných hnojivech.

Zásadní pak jsou ty správné kombinace produktů. Co s čím tedy smíchat, aby se dostavil očekávaný efekt?

Recept na přípravu DIY pleťové masky s FOREO ImaginationFoto: Foreo

Hloubkové čištění proti akné:

 • našlehaný bílek z 1 vejce
 • šťáva z půlky citronu

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Porce hydratace:

 • libovolné množství salátové okurky

Co nejvíce vychlazenou okurku nastrouhejte, aby z ní vznikla kaše. Tu pak můžete nanést na celý obličej včetně očí, které zbaví otoků. Příjemně totiž osvěžuje, zklidňuje a hydratuje.

Foto: Shutterstock

Zklidnění pleti namáhané mrazem:

 • 1/2 avokáda
 • 1/2 lžíce medu 

Polovinu avokáda rozmačkejte dohladka a smíchejte s medem. Vše zpracujte tak, aby vznikla pasta. Naneste masku na pleť a nechte ji působit 15 až 20 minut. Omyjte ji teplou vodou a osušte tvář jemně ručníkem. 

Proti vráskám:

 • 1/2 šálku plnotučného řeckého jogurtu
 • 1 lžíce mleté kávy
 • 1 lžíce kokosového oleje (pokud máte spíš mastnější pleť, můžete kokosový olej vyměnit za šťávu z citronu)

Vše smíchejte, naneste na tvář a nechte působit 20 minut.

domácí pleťová maskaFoto: Shutterstock

Pro rozjasnění:

 • 1–2 lžíce bílého jogurtu
 • 1–2 lžíce ovesných vloček
 • 1–2 lžičky kurkumy

Promíchejte, aplikujte, nechte působit 30 minut a poté smyjte vlažnou vodou.

Báze pod domácí pleťovou masku FOREO ImaginationFoto: Foreo

Extra ingredience

Aby všechny výše zmíněné, ale i jakékoli další domácí masky měly ještě intenzivnější efekt, přidejte k nim bázi Imagination od švédské beauty hi-tech značky Foreo. Ta byla totiž vyvinuta speciálně tak, abyste si k ní mohli přimíchat jakoukoli přísadu vlastního výběru a ona z ní dostane maximální účinek. Zásadně totiž zvyšuje vstřebatelnost aktivních látek a dokonale se propojí s čerstvými ingrediencemi z vaší lednice či spíže. 

Ke každé masce stačí přidat jednu lžičku nebo jeden pytlíček, pokud jste si Imagination pořidili už „naporcovanou“.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností Foreo.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
 • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
 • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
 • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze