Diskuze k článku:

Mateřství jim zničilo sny i ambice. Fotografka sesbírala příběhy žen, které litují, že se staly matkami

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Barbora Raszková | 6. 9. 2022 6:58

Nejde o chybu. Ty ženy své děti milují. Cítí se v koutě, protože jsou bezradné. Neví, jak skloubit všechny role, které se od nich očekávají s těmi, které nosí v sobě a jsou jejich životem. Životem zahrabaným za nikdy nekončící povinnosti, organizací, ve které záleží na každém maličkém kolečku v soukolí a přitom se musí neustále přizpůsobovat měnícím se okolnostem, do toho vstupuje psychika, kdy žena cítí, že jako matka selhává, aniž by to třeba objektivně byla pravda. Ale ten pocit, že sníte o seberealizaci a do toho brečíte, protože i skloubit obyčejné zajištění péče o děti s prací je za určitých okolností nadlidský úkol. A vás drtí pocit viny, že to nejde s lehkostí, že ačkoli nechcete o dítěti uvažovat jako o přítěži, nevíte si rady. Není komu si říct o pomoc, společnost běží svým tempem vedle vás a nikoho nezajímáte. Jen respektujete volbu babičky nehlídat, nepřijetí prvňáčka do družiny, přizpůsobujete se okolnostem, adaptabilní energie ubývá, ryjete pusou v zemi, a to všechno máte skloubit s tím, že chcete zodpovědně vychovat své dítě. Pocity viny se přes vás valí a v tu chvíli máte chuť do všeho kopnout. Myslím, že přijetí mateřství jako záležitosti celé společnosti by pomohlo všem. Dětem, matkám i empatii každého jednotlivce.

+261
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tery | 6. 9. 2022 8:23

Najednou prislo materstvi a vse znicilo..hm...to mi pripomina vtip: Prijde dcera domu a rika mamce: otehotnela jsem, byla to nehoda... mama rika: tos jako spadla na strikajiciho cu*aka?

-82

Diskuze k článku:

jednazžen | 17. 9. 2022 20:08

asi je to sexista,vše poměřuje jen svým zaměřením a pokud sám s některou děti měl,tak se o ně nestaral,proto ani článku neporozuměl, i když článek není pravdivý,je mazaně diktován narativem,snížit množství lidí,proto také podpora homovztahů,je to jasněé a průhledné

0

Jednazžen | 17. 9. 2022 19:53

Znám zase plno starších žen, které si po padesátce uvědomily,že jsou samy,nemají se na koho těšit,na koho myslet,že jim nemá kdo zavolat,protože nechtěly děti, ano byly dle dnešního článku rozumné, kdysi... a co z toho mají teď. Jistě starost o dítě,rodinu je zatěžující, manželé nepomáhají,babičky také ne, ta léta jsou celá v poklusu,nosit dítě 70 schodů,když výtah neexistuje, nákupy atd! Přesto jsem ráda,že jsem děti měla (3) a dost po sobě, roky přibývaly a nešlo to odložit,dokonce jsem se roky léčila s neplodností, pak jsem skoro celých 10 let jezdila s kočárkem,obklopena batolaty, ale nevyměnila bych to.Žádná kariera, a většina žen ji ani nemá,pracují jako prodavačky,uklizečky,učitelky, kadeřniceatd., tedy žádné velká kariera.

+3

Jitka | 8. 9. 2022 20:52

Vidíte, a já zas znám několik samozivitelek,vzdělaných a nepotetovaných, které opustil jejich rovněž vzdělaný a nepotetovaný manžel s mladičkou ženou. Musely přerušit kariéru, načas žít z mála nebo si zaplatit někoho na hlídání. Své děti milují a lituji jen toho, že neodhalily jak je jejich ex. nezralý.

+5

dagmar | 8. 9. 2022 17:10

Nevím, jestli se vám to splní, rodičem jste až do smrti.

+2

Jouda | 7. 9. 2022 18:46

Tak genialni teorie o 'matkach, co miluji svoje deti, ktere jim znicily zivot mi pripomona stary for.

Potkajise dva chlapci v hospode, jeden ze se bude rozvadet, kvuli jednomu hloupemu prereknuti. Misto 'Dobre rano milacku' se prerekl na 'Znicila jsi mi zivot, tupa kravo'

-6

Jane | 7. 9. 2022 18:27

Připomnělo mi to scénku ze Simpsonových. Marge poprvé otěhotněla a dostala od doktora Dlahy brožuru s názvem Právě jste si zničila život.

+5

Iva | 7. 9. 2022 17:50

Myslela jsem, ze ženy ví, když nechtějí děti , jak se ochránit ?

+5

Martin Novák | 7. 9. 2022 15:44

Můžu rict po přečtení článku jako svobodný otec že z toho čiší nenávist vůči mužům ja sam vychovávám dceru od věku nekolika měsíců protože matka se citila stejně jako autorka knihy že si zničila život tím že má dítě které sama chtěla a prosadila si ho navzdory všem . Ja myslim že problém je že dnešní generace je příliš sebestředná a sobecká tak jako autorka

+17

Jan | 7. 9. 2022 14:23

Máte pravdu v tom, že komu stačí žít na úrovni běžné v dávnější historii, může být celkem spokojený a nic takového řešit nemusí. V podstatě to odpovídá mojí zmínce o nepřizpůsobivých.

Zapomínáte, že od těch dob nároky dost stouply. Zejména vlivem pokroku a vzdělání. Lidé nesrovnávají svůj život se středověkem, ale s tím, co považují za současný standard.

Lepší kvalita není zadarmo. V minulosti stačila k bydlení nějaká jednoduchá dřevěná bouda, chatrč z drnů apod., což mohl mít každý. Současné bydlení (vlastní i nájemní) je sice nesrovnatelně lepší, ale také dražší (i bez současných přemrštěných cen). A proto také méně dostupné. Jenže je to základní věc, která limituje celý život.

+2

nevim treba curak | 7. 9. 2022 13:22

Tvl Jano, vrat se k plotne a k deckam. Uz si napachala dost skody tim, ze ses romnozila. Jeste tady cist ty tvoje sracky, ze kterych je videt, ze ti dela problem porozumet textu. Presne toto svet potrebuje, dalsi dementy jako jsi ty, jejichz nejvetsim a jedinym uspechem je, ze si dokazali naprcat haranty. Jinak naprosto zbytecni, zli lidi. Gratulky.

-7

Jana | 7. 9. 2022 12:16

Nejvíc se mi líbí, když sluníčkoví lidi bez sebereflexe se ohání empatii a společností.

+10

Jana | 7. 9. 2022 12:05

Moje jmeno
Psát můžu co chci a ty nevíš důvod proč, ale máš potřebu moralizovat a odsuzovat co u ostatních kritizuješ.

+3

Hroznej rodic | 7. 9. 2022 11:50

Tez se tesim, az decka vypadnou z baraku a budu mit konecne svaty klid a ony se taky tesi, az vypadnou a budou mit klid ode me:D Nechapu, ze se o tom musi psat knihy.

-1

Moje jméno | 7. 9. 2022 11:37

Můj point byl v tom, že člověk, když nechce děti, je odsuzovaný, když si je pořídí a není šťastnej a řekne to nahlas, je odsuzovaný. Proč to musíte brát tak doslovně a hned psát, že si jdete naprcat děcko, protože vám to poradil někdo na nádraží, když tam jasně píšu, že lidi jsou někdy donuceni i vlastní rodinou pořídit si dítě/jít na školu, na kterou nechtějí jít/vdát se za někoho, koho nemají rádi... můžu pokračovat.
Ano, samozřejmě to můžete komentovat, ale moc nechápu, proč to tak hrotíte? Proč prostě nemůžeme přijmout něčí názor na věc v klidu a musíme hned urážet a ponižovat a vyzdvihovat to, jak my jsme lepší, protože to zvládáme lépe/cítíme jinak a podle nás samých správně a když to tam nemá i ten druhý, je divný, hloupý, sobecký...
Lidi nechtějí děti - ok, lidi chtějí děti - ok, lidi nechtějí děti a mají je (protože selhala antikoncepce, protože si mysleli, že to tak má být, protože si mysleli, že to bude snažší, hezčí, lepší, protože je někdo znásilnil, protože jsou hloupí, protože je k tomu donutili rodiče/partneři) a nejsou šťastní a člověk nemusí být šťastný ani když dítě strašně chtěl, to je přece normální, máš nějakou představu o mateřství a nakonec je to celé jinak. Je dobrý se o tom bavit. Aby se s tím dalo pracovat, aby ten člověk na tom mohl pracovat, aby o tom mohl mluvit a svěřit se, aniž by ho někdo odsuzoval a aby nebyl tak nešťastnej (a tím pádem nebyly nešťastné ani ty děti).
Hlavně je celkem i složitý nacpat příběh několika žen tady do jednoho článku. Neznám jejich příběhy, jejich minulost a dětství a proč se cítí tak strašně zle. Určitě to bude v mnoha případech proto, že nemají žádnou podporu, špatné zázemí, na hovno rodiče a výchova. Ok, můžu napsat, že je to jejich problém, můžou si za to samy, protože si vybraly debila. Ale nemusí to tak přece vždycky být, to je strašně jednoduchý pohled na věc.

+37

Karolína | 7. 9. 2022 11:29

Milá moje Aničko, velmi tě miluju, ale těším se až konečně v 18 letech vypadneš a já budu konečně žít, zničila jsi mi totiž všechny sny a ambice. :D

-1

haha pro Jan | 7. 9. 2022 11:09

Zase jen prázdné kecy o společnosti, stačí napsat, že nejsi ochotný omezit své pohodlí pro děti. :D

+2

yhivi | 7. 9. 2022 10:55

Reagujete na příspěvek z 7. 9. 2022 08:47, Autor: Jan

Je fascinujúce, že ako zásadný dôvod, prečo sa rodí málo detí, niekto dokáže uvádzať nedostatok peňazí. V dnešnej blahobytnej dobe, kde sa ("bežní", i keď o životnej úrovni stredovekých kráľov by sa tiež dali viesť diskusie) ľudia majú najlepšie v histórii a vojna na tomto území nebola už prakticky 70 rokov.

+3

haha | 7. 9. 2022 10:45

Když si fetačka pořídí dítě, to dítě se narodí tělesně i duševně postižené a bude trpět celý život. K tomu se můžu vyjádřit nebo to komentovat, nebo taky ne? Je pravda, že mi to nenabourá žádným způsobem život, ale když s tím poleze na veřejnost, tak to může komentovat snad každý.

+4

haha | 7. 9. 2022 10:38

Právě, že lidé mají empatii a dokáží si představit, jak to nechtěné dítě bude celý život trpět. Ještě si o sobě pak může přečíst v knize, jak to matka nechtěla a zničilo jí všechny sny. :D

+3

Jana | 7. 9. 2022 10:23

Já když se špatně rozhodnu a něco zkazím, tak řeknu, že mi to někdo poradil a nemusím mít pak za nic zodpovědnost. Jsem asi nevyzrálé děcko, mám sama 3 děcka, každé s jiným.
Společnost ženy nepodporuje, náhradní výživné mi neplatí, práci ani bydlení mi nesežene. Kdybych neměla tolik děcek, byla by ze mě programátorka nebo minimálně vládkyně vesmíru.
Tuhle jsem na nádraží potkala jednu a ta mi radila, ať si udělám čtvrté děcko, že ona zastupuje společnost.. Co holky mám jít do toho?

+4

Moje jméno | 7. 9. 2022 10:23

Člověku s průměrným iq dojde, že je to hodně zkratkovitě a s nadsázkou napsané. Společnost může být i rodina nebo partner, které ženu do dítěte nutí (přímo zmíněno v tomto nebo druhém článku na toto téma). Děláte, jakoby lidi nikdy neudělali nic pod tlakem společnosti nebo okolí, jakoby nebyli nuceni do věcí, které třeba ani nechtějí. A to se nebavím o jiných kulturách, kde žena vlastně ani nemá na výběr.
Je směšné, že se bere za úplně normální, když lidi litují svých rozhodnutí, ať už se jedná úplně o cokoli. Ale jakmile by měl člověk litovat, že má děti, tak je to něco naprosto neodpustitelného a nepředstavitelného. A taky to, jak si to tady komentující, co mají děti a jsou nejšťastnější na světě, berou strašně osobně a mají potřebu napadat ty, co to tak nemají. Co máte za problém? Radujte se, že jste se rozhodli správně a rodičovství si užíváte a prostě přijměte fakt, že to tak někdo nemá. Nebojte, nenabourá to žádným způsobem váš život, nic se vám na něm nezmění. Trochu empatie by to chtělo.

A btw nejsem žena.

+24

:) | 7. 9. 2022 10:14

Žena: Pořídila jsem si dítě, které jsem vlastně nechtěla, tak to jsem asi blbá.
Heroine: To jsi, chudák dítě.

+2

haha | 7. 9. 2022 10:03 | reakce na Moje jmeno - 7. 9. 2022 9:09

A kdo je ta společnost, jsi snad nesvéprávná?

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Moje jmeno | 7. 9. 2022 9:09

Žena: Necítím se na to být matkou a mít dítě, asi nebudu mít dítě.

Společnost: Jsi úplně blbá? To je to nejlepší, co se ti může v životě stát. A kdo se o tebe bude starat, až budeš stará? Budeš sama a umřeš sama, neštěkne po tobě ani pes. A kdo na nás bude vydělávat? Jsi sobecká a kariéristka.

Žena: *Pořídí si dítě.* Nevím, nejsem šťastná, svoje dítě miluju a postarám se o něj, ale jsem nešťastná a tohle jsem vlastně nechtěla.

Společnost: Jsi blbá, proč sis ho pořizovala, k čemu je antikoncepce, chudák dítě?! Jsi sobecká kráva.

+52

Jan | 7. 9. 2022 8:47

Nazývejte věci pravými jmény. Nejde o žádné "sny i ambice", ale o peníze. Ty ženy se zkrátka ocitly v situaci, která zvyšuje jejich výdaje a současně jim komplikuje získávání příjmů. Výsledkem jsou různé podoby nedostatku a závislosti, což je nedůstojné a omezuje to svobodu.

Větší podpora v rodině a ve společnosti jsou hraběcí rady. Nic neřeší, protože tak tato nouze nezmizí. Nanejvýš se zčásti přesune na jiné. Více zdanění lidé si pak nevytvoří ani takové zázemí jako předchozí generace a jejich problémy budou horší. Nic neřeší ani rovnost pohlaví. Ta tu totiž ve smyslu práva rozhodovat o sobě už dávno je. Ve smyslu ekonomickém jde opět jen o přerozdělování nedostatku.

Lidé nejsou hloupí a snaží se této neblahé podobě rodičovství předcházet. Proto se rodí málo dětí. Týká se to většinové, průměrné společnosti. Těch, které systém nejvíc využívá a zdaňuje. Jejich hmotná úroveň je nižší, než by odpovídalo té kulturní. Vrstvy dobře situovaných lidí, ale i problémové dno společnosti tento problém neřeší.

Taková Žilková nebo Šichtařová si mohly dovolit mít výrazně více dětí než je obvyklé a nejspíš je to o "sny i ambice" nepřipravilo. Protože měly dost peněz. Ty by jim žádný progresivismus stejně nenahradil. Spíše naopak.

Věc tím nelze odbýt, protože každý nemůže být takto úspěšný. Ale společnost může být celkově bohatší, pokud lidé vezmou rozum do hrsti a začnou bojovat za své skutečné zájmy. Cesta ke zvýšení hmotné úrovně většiny vede přes rozhodnutí, která si přeje většina a během platnosti jí vyhovují. To mohou zajistit přímá, věcná referenda. Systém však stále přijímá rozhodnutí ideologická a elitářská, která vyhovují všemu možnému, jen ne většině. Vždy se to nějak zdůvodní. Ale výsledkem je chudnutí a postupná ztráta i toho, co bylo pokládáno za samozřejmé. Stačí se podívat kam to dotáhli s cenami nemovitostí a plynu...

+9

František Novotný | 7. 9. 2022 8:16

Mám výbornou tchýni. Je to moudrá žena. Je jí 74. Žije na malém městě a chová králíky. Vychovala osm dětí. Nikdy nepracovala, kariéru nedělala, spoustu vlastních snů musela opustit. Peněz moc nemá ale cítí se bohatá. Žije velmi aktivní život. Díky svému mateřství má v nejbližším příbuzenstvu lékařku, zubní lékařku, truhláře, obráběče kovů, řemeslníky všeuměly, právníka, programátora, učitelku, pracovníka v energetice, celkem šestnáct lidí o generaci mladších, kteří jsou připraveni udělat pro ní první poslední. Na třídních srazech vidí kolem sebe spoustu vrstevnic, které si plnily své sny a teď ve stáří se cítí osamocené. Je také mentorkou mladším ženám v rodině, které se jí můžou svěřit se svými těžkostmi a ona jim ukazuje jejich věci s odstupem a z celoživotní perspektivy. Přeji všem ženám, aby se mohly dostat do kontaktu podobnými moudrými zkušenými ženami, které je na jednu stranu přijmou a neodsoudí, na druhou stranu je vedou do moudrosti a zbavují tunelového vidění vlastního postavení a kdo za to může.

+27

Klara | 7. 9. 2022 5:22

Tak za mě tím nejkrásnějším v životě bylo právě mateřství a toho jediného čeho v životě nelituji jsou právě mé milované děti.

+10

Lilian | 7. 9. 2022 5:16

Tady se míchají hrušky s jablky. Že to mají matky v současné společnosti těžké je jedna věc. Ale vygenerovat z toho poznání: Nikdy jsem neměla mít děti, je věc jiná. A smutná. Vím jaké to je, vychovávat děti, vychovala jsem tři a dvacet let to byla moje hlavní životní úloha. Ale i při nich jsem si vždy našla čas na vlastní rozvoj, studium, práci na částecný úvazek. A nikdy ani na vteřinu jsem nezalitovala toho, že je mám. Teď jsou samostatné a dospělé a já mám spoustu času na to, věnovat se sama sobě. Ale to, že mám tři děti, dnes už přátele, je pro mě pořád největší životní úspěch. A to jsem z hlediska tohoto světa velmi úspěšná žena. Litovat svého mateřství, to mi přijde jako porucha osobnosti. Řekněme si na rovinu, ty ženy, které litují toho, o co všechno je děti připravily, a že se tudíž neměly matkami stát, jsou zřejmě nevyzrálé a sobecké. A neuvědomují si jednu věc: trvá to.jen pár let, než děti vyrostou, ale pak z nich jsou skvělí dospělí, přátelé, pomoc v nouzi, další velcí členové příbuzenské lidské smečky, která je pro přežití tak důležitá. Tedy pokud je budou vychovavat milující rodiče, ne někdo, kdo je považuje za překážku ve svém životě. Možná by těm matkám měl někdo říci, že mateřství JE důležité a že tohle JE jedna z věcí, kterou dělají i pro sebe, pro své budoucí já.

+19

segy | 7. 9. 2022 2:38

Tak hlavne dneska je tolik samozivitelek, ze je to snad jeste horsi jak nekde za valky, je mi z toho totalne na bliti, hlavne ze maji potetovane ruce jak coury, pritom neumi ani uvarit obycejne jidlo a do rodineho zivota je dnesni zenska spolecnost totalne k hovnu, kdyz vidim co za dobytek se ma drzost nazyvat rodici a pak to clovek vidi, jak je, tak i tu jejich vychovu, tak se mi chce z toho blit,hlavne ze si budou furt stezovat na chlapy, ale az od te doby, kdy jim jiny chlap vsechno zaridi, a ta jejich rovnopravnost je taky pekne k zbliti, berou si ji do huby, jen kdyz se jim to zrovna hodi, uz jsem par zenskych poznal, hlavne pres pratele, a kazdy mel parohy, same lzi, vymluvy a ja nevim co. Takze pochybuju ze je to jen nejaka nahoda, neverim jim uz vubec nic. A to jejich vecne fnukani, jak uz normalni chlapy vymreli je nejvic devastujici, docela by me zajimalo co by podle nich takovej normalni chlap rekl na to, ze je temer kazda zenska samozivitelka, neco mi rika ze by je srovnal hodne rychle do late, muzou byt rady, ze tu uz nejsou.

-11

Dave | 7. 9. 2022 2:25

Ja mam takovej pocit, ze tohohle lituje vic zen, nez se na prvni pohled muze zdat, ty divne zavistive pohledy, kdyz clovek rekne, at uz Žena ci Muž, ze je stale svobodny a ma odpovednost jenom sam za sebe, mluvi za vse xD

+8

Zobrazit další