Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

„Chytrou sovu do regálu pro kluky, hloupou k holkám.“ Rozlišovat hračky podle pohlaví už nedává smysl

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petr.b | 22. 12. 2022 13:24

Tohle je typická ukázka nalézání problémů tam, kde nejsou. Někdo někomu snad zakazuje kupovat holkám stavebnice a klukům panenky? Můžete klidně holce koupit elektrotechnickou stavebnici. Problém je, že si s ní bude hrát možná 1 z 20 000. Podobně, jako dětské kadeřnictví zaujme 1 kluka z 20 000. A ne, nemůže za to žádná nadvláda zlého bílého muže.

+42
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Tiv | 24. 12. 2022 0:15

tady autorka dostává takovou čočku, že mám chuť si taky uvařit.
dvě otázky: plyšáci bez elektrických udělátorů jsou hloupí? jako v čem?
a koho napadlo, že bude snazší zorientovat se v hračkářství podle barev kluci-holci-jemifuk? s tolika kategoriemi? normální rodič stejně projde všechno, protože v hračkářství mají takový výběr, že jde spíš o to, co zajímavého by se dalo objevit, než hádat podle oblíbeného filmu. a teď si zkuste představit reakci dítěte v ráži jako po pěti energiťácích, které zkusíte nepustit do oddělení pro druhé pohlaví.

-1

Diskuze k článku:

pepino | 28. 1. 2023 22:35

autorka očividně vyrůstala bez mužského vzoru v rodině.

0

Liga práv bílých Afričanů | 3. 1. 2023 9:16

To je mi líto =(
Ale zase víte do čeho jdete už takhle v brzku a to má taky něco do sebe. =)

0

Alex M. | 30. 12. 2022 20:39

Nejhezčí dárek pro mrtve děťátko je mrtvé stenatko

-1

Petr | 25. 12. 2022 17:30

Autorka žije na jiné planetě. Mám malé děti, chodíme do hračkářství často, ale cedule KLUCI ani HOLKY nikde nejsou. Chce-li dcerka Lego, jdeme do stavebnic. Chce-li chlapec plyšáka, jdeme mezi plyšáky.
A to, že Tlapková patrola bere syna a Ledové království dceru a ne naopak, je fakt, který akceptuji a rozhodně s tím nebudu nic dělat. Učit kluka na princezy a dceru na technoštěňata, buď by mě oba poslali k šípku nebo mi zavolali doktora.
Takže autorko, plácáte nesmysly. Problémy máte jen vy. Děti tyto kraviny neřeší a chytří rodiče také ne. Zkuste psychologa nebo moderněji osobního genderového kouče.

+11

Tiv | 24. 12. 2022 0:15

tady autorka dostává takovou čočku, že mám chuť si taky uvařit.
dvě otázky: plyšáci bez elektrických udělátorů jsou hloupí? jako v čem?
a koho napadlo, že bude snazší zorientovat se v hračkářství podle barev kluci-holci-jemifuk? s tolika kategoriemi? normální rodič stejně projde všechno, protože v hračkářství mají takový výběr, že jde spíš o to, co zajímavého by se dalo objevit, než hádat podle oblíbeného filmu. a teď si zkuste představit reakci dítěte v ráži jako po pěti energiťácích, které zkusíte nepustit do oddělení pro druhé pohlaví.

-1

Chytrá Hedvika | 23. 12. 2022 20:34

Zdá se mi, že autorka hledá problém tam, kde žádný není. Myslím, že k řešení máme spoustu jiných a větších problémů, než barvy regálů v hračkárně. Zaráží mne, že vezme děti i manžela (mimochodem bych rád věděl, co bere, že to dá - nejen tu scénku v hračkárně) do hračkářství a pak odmítá nakupovat hračky v jiném oddělení, i kdyby je ty děti chtěly a celé to doprovází vykřikováním takových nesmyslů. To musí být opravdu super zážitek nejen pro prodavačky. Když jdu já koupit hračku dítěti (a že jich v rodině máme podle mě až zbytečně moc), tak si zjistím od rodičů, co je aktuálně v kurzu (když to sám nevím) a pak po tom jdu. A je mi jedno, jakou barvu má regál, ze kterého to beru. Kdyby mi bylo řečeno, že Honzík chce k šestnáctinám plyšového jednorožce v životní velikosti, který blinká třpytky a prdí duhu, tak si pro něj klidně dojdu do toho nejrůžovějšího regálu ve městě a bude mi to úplně jedno. Aspoň bych se nemusel prohrabávat milionem regálů neutrální barvy, kde jsou nesmyslné vzdělávací a výchovné hry, hloupé sady pro malé vědce nebo dokonce zbytečné knihy rozvíjející dětskou fantazii a slovní zásobu, které Honzík fakt nechce. Nebo to objednám na netu...

+9

Martin | 23. 12. 2022 20:00

"Jinými slovy, děvčata mohou - a v představě progresivistických matek i musí - být vědkyněmi, paleontoložkami, doktorkami a budoucími emancipovanými ženami. Ale ještě jsem nezažila mámu, která by svému synkovi strkala místo bagrů, lega a Bořka stavitele šminky, barbíny nebo šaty pro princeznu."

Ano, a všimněte si, že tyto progresivistky ve snaze pozvednout ženy je vlastně ponižují. To, s čím je feminita spojována, péče, vzhled, jemnost, je potlačeno, odsunuto jako to "horší", zatímco maskulinní hodnoty, výkon, technika, síla, atd., jsou pojaty jako norma, k níž je správné vést i budoucí ženy. Mám bohužel dojem, že tím je ženám poskytována špatná služba. Muži nikdy nebudou a své ženství si zoškliví a poníží. Bude dobře, když co nejvíc žen bude vzdělaných a když budou dělat to, po čem jejich srdce a mysl touží. Jestli ovšem budou šťastné v souboji o pozice a prachy, to si nejsem tak jistý,

+15

Tereza | 23. 12. 2022 19:34

Mám jednoho kluka a tři holky a jsem za to rozdělení ráda. Hlavně v eshopech, mi dost pomůžu, když se při vybírání dárku pro syna nemusím přehrabovat horama barbín a jednorožců. A jinak máme přece svůj rozum abychom ho používali, všichni víme,že tohle dělení je jen vodítko, žádný příkaz. Takže za mě bouře ve sklenici vody.

+8

Jakub K. | 23. 12. 2022 17:35

Taková žena je poklad. Manžel by jí měl zavři do truhly a zahrabat.

+4

Petr.b | 23. 12. 2022 15:36 | reakce na B - 22. 12. 2022 16:59

Citace - B / 22. 12. 2022 16:59

Tady zas čtenáči článek moc nepochopili. Jasně že nikdo nenutí zákazníky kupovat klukovi v klučíčím a holce v holčičím...no, ale je fajn, že tu tak mohutně nadávají lidi, co nemají děti a v Pinochetově případě ani nikdy nepoužili pohlavní orgány.:D
Nejde jen o ty krámy, ale hlavně o ty stupidní předsudky, co se sypou lidem do hlav už od malička-zrovna včera jsem volala ex ohledně školy, kam holka nastoupí, a hned se divil, že to je prej klučičí obor...teda neřekl to přímo, ale jeho reakce byla spíš "Cože? Kam? To jako vážně?"
Tak jsem se ho zeptala, proč by to nemělo být vážně a nevěděl... páč žije v předsudcích, he he.

Kdysi jsem chodil na strojní průmyslovku. O rok níže najednou nastoupilo plno holek - to bylo neobvyklé, protože v té době byly v ročníku 3-4, teď to najednou bylo půl napůl s klukama. Měli jsme z toho pochopitelně radost a s navazovali vesele kontakty. I proto dnes vím, že v oboru prakticky žádná z nich nikdy nepracovala. Většina hned po škole zamířila do kanceláří za běžnou prací, kterou dělali stejně absolventky gymnázií, nebo ekonomek. Jo, už jsme tam měli i programování!

+1
Zobrazit komentovanou zprávu

Lucie | 23. 12. 2022 13:32

Narodila jsem se v devadesátkách. Moje první vysněné povolání byla právě paleontoložka. Milovala jsem dinodaury a zkameněliny, vesmír, indiány. Popravdě jsem ani tehdy s tím neměla žádný problém, na rozdělení v hračkářství nepsmatuji, ale pravda, že tehdy jsme se málokdy do něj dostali.
Tříletý syn rád nosí růžovou, první hračka, co si sám vybral byl kočárek a panenka. Opět nikde žádný problém. (Jen jednou se nás prodavačka v barefoot obuvi ptala, jestli jsme někomu nevzali boty. Nenapadlo ji, že syn přišel v celoročkách s třpytivými srdíčky, protože si je prostě minule sám vybral.) Takže pokud narážím na nějaké limity, jsou to předsudky lidí. A upřímně, jsou mi dost jedno.

+5

umfa | 23. 12. 2022 12:57

Takovouhle prudivou ženskou bych teda chtěl mít doma :-)

poznámka pro feministky: míněno ironicky.

+4

Miroslav Šíp | 23. 12. 2022 12:49

Rád bych si promluvil se zmiňovaným panem manželem, zjevně by to mohlo být velmi poučné v oboru - jak zůstat v klidu vedle takovéto ženy a ještě s ní sdílet domácnost. Předpokládám, že to musí být "zenový velmistr".

+12

Jouda | 23. 12. 2022 11:24

Pani Rybova je zrejme frustrovana, ze neodkaze Spongeboba naucit ridit clun, aby dostal ridicak a mela uz od neho pokoj.
Jednou se to ale povede!

0

Jouda | 23. 12. 2022 11:19

Celkem u nas porizujeme darky a hracky pro 8 deti (moje, bratra, sestry), coz delam tak, ze prubezne navstevuju hrackarstvi a doplnuju darkovy pool, protoze porad ma nakdo narozeniny, svatek, vanoce, mikulas.
Naposledy vcera.

A nikde, naprosto nikde, jsem v hrackarstvi nevidel deleni kluci/holky. Kvelby jsou delene na sekce podle veku a zajmu, regaly se stolnimi hrami, puzzly, plysaky apod. Potom sekce pode veku, mimina, batolata, predskolaci, skolaci.

+10

Jana | 23. 12. 2022 11:11

Zbytečný humbuk o ničem. Proste si rozdělení vsimam jen, když chci něco konkrétního. A tam to naopak vítám. Kdyz chci koupit auto, nemusim prolezt celý obchod.

+6

antifeminista | 23. 12. 2022 10:15 | reakce na chciheroinekvanocum - 23. 12. 2022 8:44

Pořád ale nemáme odpověď na otázku, proč by společnost, potažmo stát, měla řešit nekoncepční výchovu rodičů. Možná to zní krutě, ale vybavit jejich dítka do života, je jejich odpovědnost, ne odpovědnost společnosti.

Pokud autorka "musí" dělat scény v obchodě před svými dětmi, tak i tím vybavuje svá dítka do života, a přispívá k možnosti, že se z nich stanou stejně nesnesitelní kničemupuntičkáři, jako je ona sama.

+10

Lenka | 23. 12. 2022 9:04

Já osobně jsem si žádného dělení na holčičí a klučičí hračky nevšimla. Je sekce panenek, korálků, tvoření, hudebních nástrojů, plyšáků, autíček, lega, vědeckých her, sportovních hraček,zbraní atd. Sekce holka/kluk jsem neviděla nikde. Paní je hysterická a zbytečně dělá dusno. Dnešní svět se pomátl. Řeší hlouposti. Mám 3 kluky a 1 děvče. Všichni si hrají se vším, ale když si dcerka něco přeje k Vánocům, tak jsou to věci jako panenky, růžové korálky, tvoření. Doma si jezdí s autíčky a hraje si s roboty. Nejmladši syn zase jezdí jen s autíčky, ale v noci se tulí k plyšáku. Nikdy by mě nenapadlo nekoupit jim hračku jen proto, že si myslím, že je v nějaké klučičí/holčičí sekci.. Paní chybí zdraví rozum.

+19

chciheroinekvanocum | 23. 12. 2022 8:44

hele na jednu stranu souhlas, ze autorka je zbytecne ve svem pristupu agresivni (to vykrikovani v obchode tedy pusobi vskutku nizce, nicmene chapu, jsem li rozhorcena taky se tezko ovladam, aneb kdos´ bez viny, hod kamenem..) nicmene myslim, ze "veci" to pomaha stejne, jako nektere agresivni pseudofeministky "pomahaji" obrazu feministek ve spolecnosti ...

ale na ty pocty jsi prosimte prisel jak? jen v nasi rodine si s boffinem hrajou holky uplne vsechny a to jich je prevaha a treba hra s miminama nebo vareni v kuchyni si uzivaji zase naopak i chlapci. jsme sice technicky zalozena rodina, ale v okoli mame i nekolik skolek a ve vsech, paklize maji treba i prislusne projekty, se do technickejch projetktu zapojuje vetsina holek stejne nadsene jako kluku (a ty co ne to vetsinou prave neznaji z domu). do vedeckeho a robotickeho krouzku na prvnim stupni dokonce chodi vice devcat nez chlapcu. koukas vid... a prave proto ma smysl hracky "pohlavne nedelit". spousta rodicu totiz bohuzel nijak zvlast koncepcne nepremysli a ani je treba nenapadne koupit dceri nozik na vyrezavani a syna prihlasit do krouzku peceni, dyk to ma beet navopak nee??

+4

Lenka R. | 23. 12. 2022 8:11

To jako že jste se rozhodla usurpovat růžovou barvu pro holčičky? Trochu divný, ne? Ve dvacátejch letech dvacátýho století patřila růžová mafiánům. Jako dítě jsem tu barvu nesnášela. :D

0

blbá plyšová Hedvika | 23. 12. 2022 8:08

Kdyby to vyřešilo situaci s prudícími matkami, tak bych byl pro vymalování všech hračkářství do té blbé bílé. Jenže když těmhle prudičkám-z-principu seberete tohle, najdou si okamžitě něco jiného a jste zase na začátku. Už chápu ty prodavačky, které nejsou pokaždé usměvavé od ucha k uchu. Pokud se musí potkávat s tímhletím, tak jim patří medaile za to, že nespáchají sebevraždu udušením plyšovým krtečkem. Když se aktivismu proti barevné plyšové sekci chytí někdo, kdo do té plyšové sekce sám patří, tak je to boj s větrnými mlýny.

Prosím redakci, aby nám předávala příběhy osob, které nemají sypaný polystyren v hlavě a nebo si tyto příběhy nechte pro odlehčení na Silvestra. Děkuji.

+12

Petka Peťka | 23. 12. 2022 7:48

Tak já nevím, já jsem osmdesátko- devadesátkové dítě, a už tehdy jsem problém něměla. Hrála jsem si tvořivě napříč spektrem, se stavebnicí, s legem, s legovláčky, stavěla jsem si z lega i autíčka, silnici jsem si namalovala ze čtvrtek s skládala v pokojíku, měla jsem i panenku barbie, co jsem pro ní vyráběla nábytek i šila šaty, vařila, pekla jsem s donaldí kuchařkou i dělala chemické vybuchovací pokusy s potravinářským barvivem a práškem do pečiva, atd, atd. Žádné modré ani růžové sekve mě neobtěžovaly. Na to je potřeba nemít zaškatulkovanou mysl a plně ctít holčičí i klučičí složku v sobě, kterou máme všichnivv různém poměru. Taková to trucovitost a naschválismus a opovrhování holčičím pečovacím chováním bude mít na chudák dítě pisálky neblahý vliv. Kdybych chtěla být zlá, tak se tu zeptám, jestli si ji manžel vybral v bl.bé nebo chytré sekci....

+10

Pavel Křížek | 23. 12. 2022 7:03

Možná má autorka pravdu v tom, že mysl dítěte na vědomé nebo i podvědomé úrovni ovlivňuje i způsob prezentace hraček v obchodu. To částečně ani i dává smysl. Ale je toto, co předvádí paní Rybová, adekvátní způsob, jak to změnit?

Uvědomují si osoby jako paní Rybová, že právě skrze jejich jednání budou ostatní posuzovat feminismus jako celek? Stejně, jako v debatách o klimatickém aktivismu vévodí příběhy dementů, kteří ničí historická díla a zdržují sanitky zachraňující životy, se při debatách o feminismu a právech žen bude mluvit o dementech, kterým "musí" vadit, že hračkářství není vymalované jako sterilní bílá nemocnice. Trochu se nám tady ten boj za rovnost přístupu k ženám a mužům v tomto naprosto kontraproduktivním a poměrně slaboduchém "aktivismu" vytrácí, nemyslíte?

+7

Katka | 22. 12. 2022 20:51

Nezlobte se na mě, ale autorka řeší blbosti :) dětem je úplně jedno v jakem regálu, co najdou, proste vbehnou do hrackarstvi a lítají sem a tam. Mám holku a kluka a oba dva tam pobíhají stejně, a mě (jako mamu ani ženu) by nikdy nenapadlo, řešit takovou ptakovinu. Asi nemá autorka moc co na práci, když řeší tohle.

+11

antifeminista | 22. 12. 2022 20:43 | reakce na Lada - 22. 12. 2022 20:31

Jenže takto se nedělí všechny hračky. Stavebnice, modelářství, společenské hry, edukativní hry, hračky rozvíjející psychomotorický rozvoj dětí, nic z toho nenajdete v těchto specifických sekcích.

Na klučičí a holčičí se dělí pouze hračky, u kterých je předpoklad, že zájem o ně bude podmíněn pohlavím. Proto se v sekcích pro kluky nacházejí hračky napodobující zbraně, vojáčci atd, zatímco v klučíčí sekci se zase najdou věci, o které nejeví zájem většina kluků - panenky, korálky, líčidla...

Pokud tedy dívka nebo její matka nejeví zájem o domeček pro panenky, neexistuje žádný problém, protože většina hraček, které by snad mohly definovat její budoucí kariéru, se nachází ve společné, genderově neoznačené sekci.

Takže máme článek, který vyvolává debatu kolem neexistujícího problému.

+5

antifeminista | 22. 12. 2022 20:35 | reakce na B - 22. 12. 2022 16:59

Když se máma nezačne v obchoďáku chovat jako pako a trhlej šílenec a nezačne hysterčit kolem toho, že někde na zdi visí nějaký nápis, kterýho si ani nemusí všímat, tak ani to dítě nebude řešit, že je modrej regál na jedný straně a růžovej na druhý straně něco negativního. To mu vypálí do mozku jeho pošahaná máma tím, jak kolem toho magoří.

+8

Lada | 22. 12. 2022 20:31

Ještě že u nás na maloměstě žádné takové barevné police v hračkárně nemáme. Hned je po dilematu.
Jako logičtější mi rozhodně přijde dělit hračky do tematických skupin. Třeba: auta, panenky, stavebnice aj. A jestli je to pro kluky či holky, ať si každý rozhodne sám.

+7

Sietb | 22. 12. 2022 20:25

No já tedy nevím, jak kterou mamku dcery vytáčí růžové regály v hračkářství a dělba na kluky a holky - mě je to šumák, koupím prostě to co by se malé mohlo líbit a je mi jedno v kterém oddělení to je. Za mě je větší pruda a dost mě to točí, když chci malé koupit oblečení na ven (rozuměj tráva, písek, les) a vše mají ve vysoce praktických barvách - růžová, bílá a jiné světlé odstíny barev. A nebo s vysoce praktickými flitry, což pračka jistě ocení. Nu což, tak holt koupíme v klučičím oddělení a je to. Pravda zatím mi to projde, protože malé jsou dva roky. Taky jsem musela koupit pelíšek pro velké psy ve zverimexu, protože doupátko v dětském sortimentu nevedou a nedělám z toho vědu ??

+5

antifeminista | 22. 12. 2022 20:13 | reakce na B - 22. 12. 2022 16:59

Oprava - článek čtenáři pochopili, problém mají s pochopením hlavní antihrdinky článku. :-)

+2

Veronika | 22. 12. 2022 19:26

Nemohu si nevšimnout, že problém "klučičích" a "holčičích" hraček řeší především matky dcer. Jinými slovy, děvčata mohou - a v představě progresivistických matek i musí - být vědkyněmi, paleontoložkami, doktorkami a budoucími emancipovanými ženami. Ale ještě jsem nezažila mámu, která by svému synkovi strkala místo bagrů, lega a Bořka stavitele šminky, barbíny nebo šaty pro princeznu. Možná by bylo lepší nechat děcka, ať se rozhodnou sama, s čím si chtějí hrát.

+5

Zobrazit další