Důslednost, barevný time management a noční směny. Gabriela získala vysněnou pozici v IT hned po mateřské

IT Heroine
KariéraPrácePříběhSpolupráce
Jan Schönbauer
| 22. 3. 2022 | 2 komentáře | 1 510
Důslednost, barevný time management a noční směny. Gabriela získala vysněnou pozici v IT hned po mateřské
S předsudky vůči ženám v IT se Gabriela nesetkává. Foto: Czechitas

Dá se skloubit mateřská dovolená, stavba domu a práce na sobě samotné? Gabriela to dokázala. Díky důslednosti, barevnému dennímu rozvrhu i neustálému posouvání svých cílů se z helpdesku v pojišťovně vypracovala na pozici Tech Lead ve společnosti INVENTI. Občas pracuje do noci, ale jak sama říká, je zvyklá bojovat.

Gabriela vystudovala obor Biomedicínské inženýrství na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Její nejpravděpodobnější kariérní cestou byly tudíž technologie, ovšem nikoliv ty informační, ale spíš ty medicínské. Z té doby také pochází její sen, kdy chtěla pracovat v nemocnici. Ten se ale neuskutečnil. „Po škole jsem nezamířila do nemocnice, ale dělala jsem technickou podporu na helpdesku, kde jsem měla na starost vyřizování požadavků, aktualizace a spolupráce s IT oddělením pojišťovny. Celkově to byla velmi různorodá práce, jejímž cílem jednoduše bylo, aby fungoval helpdesk,“ upřesňuje Gabriela Styborová.

Gabriela je velice důsledná a dobře pracuje se svým časem, tak chtěla i dobu na mateřské maximálně využít.

Následně zamířila do společnosti vymáhající pohledávky, kde už se přiblížila informačním technologiím. Na úseku IT vypracovávala analýzy, připravovala testy pro IT a vytvářela podklady pro vývojové oddělení společnosti. V této firmě do její kariéry zasáhla mateřská dovolená, a to hned dvojnásobná. A protože je Gabriela velice důsledná a dobře pracuje se svým časem, chtěla i dobu na mateřské maximálně využít. Přihlásila se proto na akademii společnosti INVENTI a vybrala si konkrétně analytický směr. Následoval pohovor a další vzdělávání po večerech ve skupině 15 lidí se specializací na analytickou práci a testing IT.

Testing na kurzu i v praxi

Poté, co akademii úspěšně zakončila, si ji společnost vybrala pro analytickou pozici, stejně jako další dva absolventy akademie. Tehdy to však nevyšlo. Gabriela hledala práci jen na čtvrt úvazku, protože se ještě chtěla věnovat dceři, které v té době bylo 1,5 roku. Po nějakém čase stráveném na mateřské už našla práci v IT oboru. 

Přečtěte si: Od pípy do IT ve třech krocích

kurz czechitasFoto: Czechitas

Bývala výčepní. Dokonce tak dobrou, že za čepování piva sbírala ocenění. Gastro už ji ale nebavilo, a tak zkusila nový obor. Uspěla a dnes Eliška Petříčková testuje software. 

Vicemistryně republiky v čepování piva testuje software

Absolvovala víkendový kurz Czechitas na pokročilý testing a své znalosti hned využila, když nárazově prováděla testing webových stránek pro Modrou pyramidu. Zároveň měla zkrácený úvazek ve zdravotnictví. Gabriele to ale nedalo a po chvíli se ozvala zpět do INVENTI. Zde absolvovala dvě kola pohovorů a byla přijata jako testerka, a to i přesto, že neměli tuto pozici vypsanou. 

S předsudky vůči ženám v IT se Gabriela nikdy nesetkala, mnohem častější byly podle ní na ČVUT, kde ji někteří učitelé přímo posílali k plotně. „Z hlediska IT jsem žádné předsudky nezažila, spíše to byl obdiv ze strany kamarádů, že jsem to dokázala. S kolegy je to opravdu fajn,“ doplňuje Gabriela.

Dnes už je o poznání dál. Postupně se z junior testerky vypracovala na test analytičku a nyní je na pozici Tech Lead, kde má v týmu šest testerů. Svůj čas už tak ze čtvrtiny věnuje vedení lidí. Do managementu ale nesměřuje; stále chce, aby byla její hlavní náplní technická znalost a na té denně usilovně pracuje. A jak to všechno i s rodinou a stavbou nového domu zvládla? Používá barevné schéma dne.

„Na barevnou stránku A4 si každé ráno napíšu všechny činnosti, které mě ten daný den čekají. Následně si jej rozškatulkuji. Na tomto pracovním listu mám vše včetně vyzvednutí dětí, bruslí, únikových her nebo badmintonu. Zároveň si úkoly a činnosti rozdělím na ty pevné a plovoucí. Někdy se stane, že kvůli rodinným povinnostem musím pracovat i přes noc. Ale to mi nevadí, život mě naučil bojovat a já se nikdy nevzdávám,“ uzavírá Gabriela.

Článek byl připraven ve spolupráci s naším partnerem Czechitas.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
  • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
  • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
  • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel Křížek | 27. 3. 2022 7:58

Chápu, že to byl asi záměr autora, ale článek poněkud zbytečně vyznívá, jako kdyby Gabrielina pozice na HD (helpdesk) v pojišťovně byla něco jako pozice uklízečky, že které se musela horkotěžko někam vlastními vypracovávat.

Pravda je taková, že právě pozice na HD bývají v pojišťovnách jedny ze znalostně a technicky nejnáročnějších pozic a mnoho zaměstnavatelů si to velmi dobře uvědomuje a slova: "pracovala jsem na HD" u nich otevírají spoustu dveří. Spousta z nich by ji přijalo i bez té IT akademie, protože narvat do někoho potřebné znalosti je levnější, než narvat do něj rozhled, výkonnost a spolehlivost, kterou paní Gabriela očividně má už od dob svého působení v pojišťovně.

Mám za to, že zrovna v tomto konkrétním případě ani INVENTI ani Czechitas neudělali nic, co by jejich klientka nezvládla poměrně snadno i sama.

+1
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect