Důslednost, barevný time management a noční směny. Gabriela získala vysněnou pozici v IT hned po mateřské

IT Heroine
KariéraPrácePříběhSpolupráce
Jan Schönbauer
| 22. 3. 2022 | 2 komentáře | 2 228
Důslednost, barevný time management a noční směny. Gabriela získala vysněnou pozici v IT hned po mateřské
S předsudky vůči ženám v IT se Gabriela nesetkává. Foto: Czechitas

Dá se skloubit mateřská dovolená, stavba domu a práce na sobě samotné? Gabriela to dokázala. Díky důslednosti, barevnému dennímu rozvrhu i neustálému posouvání svých cílů se z helpdesku v pojišťovně vypracovala na pozici Tech Lead ve společnosti INVENTI. Občas pracuje do noci, ale jak sama říká, je zvyklá bojovat.

Gabriela vystudovala obor Biomedicínské inženýrství na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Její nejpravděpodobnější kariérní cestou byly tudíž technologie, ovšem nikoliv ty informační, ale spíš ty medicínské. Z té doby také pochází její sen, kdy chtěla pracovat v nemocnici. Ten se ale neuskutečnil. „Po škole jsem nezamířila do nemocnice, ale dělala jsem technickou podporu na helpdesku, kde jsem měla na starost vyřizování požadavků, aktualizace a spolupráce s IT oddělením pojišťovny. Celkově to byla velmi různorodá práce, jejímž cílem jednoduše bylo, aby fungoval helpdesk,“ upřesňuje Gabriela Styborová.

Gabriela je velice důsledná a dobře pracuje se svým časem, tak chtěla i dobu na mateřské maximálně využít.

Následně zamířila do společnosti vymáhající pohledávky, kde už se přiblížila informačním technologiím. Na úseku IT vypracovávala analýzy, připravovala testy pro IT a vytvářela podklady pro vývojové oddělení společnosti. V této firmě do její kariéry zasáhla mateřská dovolená, a to hned dvojnásobná. A protože je Gabriela velice důsledná a dobře pracuje se svým časem, chtěla i dobu na mateřské maximálně využít. Přihlásila se proto na akademii společnosti INVENTI a vybrala si konkrétně analytický směr. Následoval pohovor a další vzdělávání po večerech ve skupině 15 lidí se specializací na analytickou práci a testing IT.

Testing na kurzu i v praxi

Poté, co akademii úspěšně zakončila, si ji společnost vybrala pro analytickou pozici, stejně jako další dva absolventy akademie. Tehdy to však nevyšlo. Gabriela hledala práci jen na čtvrt úvazku, protože se ještě chtěla věnovat dceři, které v té době bylo 1,5 roku. Po nějakém čase stráveném na mateřské už našla práci v IT oboru. 

Přečtěte si: Od pípy do IT ve třech krocích

kurz czechitasFoto: Czechitas

Bývala výčepní. Dokonce tak dobrou, že za čepování piva sbírala ocenění. Gastro už ji ale nebavilo, a tak zkusila nový obor. Uspěla a dnes Eliška Petříčková testuje software. 

Vicemistryně republiky v čepování piva testuje software

Absolvovala víkendový kurz Czechitas na pokročilý testing a své znalosti hned využila, když nárazově prováděla testing webových stránek pro Modrou pyramidu. Zároveň měla zkrácený úvazek ve zdravotnictví. Gabriele to ale nedalo a po chvíli se ozvala zpět do INVENTI. Zde absolvovala dvě kola pohovorů a byla přijata jako testerka, a to i přesto, že neměli tuto pozici vypsanou. 

S předsudky vůči ženám v IT se Gabriela nikdy nesetkala, mnohem častější byly podle ní na ČVUT, kde ji někteří učitelé přímo posílali k plotně. „Z hlediska IT jsem žádné předsudky nezažila, spíše to byl obdiv ze strany kamarádů, že jsem to dokázala. S kolegy je to opravdu fajn,“ doplňuje Gabriela.

Dnes už je o poznání dál. Postupně se z junior testerky vypracovala na test analytičku a nyní je na pozici Tech Lead, kde má v týmu šest testerů. Svůj čas už tak ze čtvrtiny věnuje vedení lidí. Do managementu ale nesměřuje; stále chce, aby byla její hlavní náplní technická znalost a na té denně usilovně pracuje. A jak to všechno i s rodinou a stavbou nového domu zvládla? Používá barevné schéma dne.

„Na barevnou stránku A4 si každé ráno napíšu všechny činnosti, které mě ten daný den čekají. Následně si jej rozškatulkuji. Na tomto pracovním listu mám vše včetně vyzvednutí dětí, bruslí, únikových her nebo badmintonu. Zároveň si úkoly a činnosti rozdělím na ty pevné a plovoucí. Někdy se stane, že kvůli rodinným povinnostem musím pracovat i přes noc. Ale to mi nevadí, život mě naučil bojovat a já se nikdy nevzdávám,“ uzavírá Gabriela.

Článek byl připraven ve spolupráci s naším partnerem Czechitas.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel Křížek | 27. 3. 2022 7:58

Chápu, že to byl asi záměr autora, ale článek poněkud zbytečně vyznívá, jako kdyby Gabrielina pozice na HD (helpdesk) v pojišťovně byla něco jako pozice uklízečky, že které se musela horkotěžko někam vlastními vypracovávat.

Pravda je taková, že právě pozice na HD bývají v pojišťovnách jedny ze znalostně a technicky nejnáročnějších pozic a mnoho zaměstnavatelů si to velmi dobře uvědomuje a slova: "pracovala jsem na HD" u nich otevírají spoustu dveří. Spousta z nich by ji přijalo i bez té IT akademie, protože narvat do někoho potřebné znalosti je levnější, než narvat do něj rozhled, výkonnost a spolehlivost, kterou paní Gabriela očividně má už od dob svého působení v pojišťovně.

Mám za to, že zrovna v tomto konkrétním případě ani INVENTI ani Czechitas neudělali nic, co by jejich klientka nezvládla poměrně snadno i sama.

+1
Reagovat

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat
Mews
Ataccama
Avast
Asseco Solutions
Anect