„Send nudes.“ Jak se nestát obětí vydírání intimními fotografiemi

Veřejná intimita
Pavel Houdek
| 16. 12. 2020 | 57 komentářů | 8 624
„Send nudes.“ Jak se nestát obětí vydírání intimními fotografiemi
Zdroj: Shutterstock

Už jste někdy někomu poslali svoji intimní fotku? Předpokládejme, že ano. Není na tom nic špatného – sexualita 21. století se projevuje novými způsoby podobně, jak rychle se vyvíjejí technologie a jejich možnosti. Online flirt se ale může rychle změnit v noční můru, když je příjemcem citlivého obsahu vyděrač.

Letos jsme všichni strávili hodně času uvězněni ve svých bytech. Pokud nemáme partnera nebo partnerku, je jasné, že nám chybí intimita. Možným a častým řešením jsou on-line seznamky pro dospělé. Pokud si nad ránem po několika hodinách psaní s protějškem, který se (konečně!) jeví fajn, začneme vyměňovat fotografie, snadno se pod vlivem situace může stát, že poletí i nějaká peprnější. V mnoha případech nás ale namísto vztahu po pár dnech čeká v mailu nemilý pozdrav: naše fotografie a vzkaz, že pokud neuděláte, co útočník chce, tak ji zveřejní. Co v takovém případě dělat?

Vydírání pomocí nahých fotografií nebo videí oběti je praktika, kterou pro absenci českého slova označujeme anglickým výrazem sextortion (spojení slov sex a extortion, vydírání). Jeho podstatou je, že útočník pod pohrůžkou zveřejnění intimních fotografií oběti požaduje výkupné – může jít o peníze (kryptoměny), ale velmi často třeba další fotografie, svlékaní a další praktiky před webovou kamerou atd.

V žádném případě ale útočníkovi nikdy nedodávejte další fotografie, videa a podobně! Takové případy nemohou nikdy skončit dobře – útočníkovi jen dodáváte další munici.

Útočník se fotografií samozřejmě může zmocnit i nelegálně – hackerským útokem, napadením e-mailové schránky, telefonu, cloudového úložiště atd. Tomuto druhu zločinu se dnes ale věnovat nebudeme. Dnes se zaměříme na případy, kdy fotografie budoucí oběť poskytla útočníkovi dobrovolně.

Nejsou ani zdaleka ojedinělé, zároveň patří mezi ty, o nichž se nejméně mluví a jsou nejméně ohlašované. A není divu. Oběť se cítí zahanbeně a hloupě. Pokud o vydírání mluvit začne, první reakce, kterou uslyší, je: „Tak se nediv, když jsi ty fotky někomu posílala.“ Tento argument je ale pouze variací na staré známé obviňování obětí sexualizovaného násilí. Stejně jako si žena nikdy nemůže za znásilnění sama, nemůže si sama ani za vydírání.

Vyfocení a poslání intimní fotografie není – vcelku logicky – souhlasem s vydíráním. Vydírání je vážný trestný čin a páchá ho útočník. Vytvoření a zaslání intimní fotografie (dospělé osoby) není trestné a je podle mého názoru naprosto legitimním projevem sexuality v dnešní elektronické době. Pokud mám parafrázovat jedno známé rčení, kdo tvrdí, že nikdy nikomu neposlal (vyžádanou) erotickou fotografii, tak to dělá dodnes. Vzpomeňme například, že obětí takového vydírání se v loňském roce stal nejbohatší muž planety Jeff Bezos (a není bez zajímavosti, že jemu jako muži nikdo moc netvrdil, že si za to může sám – to dnes ale nechme stranou).

Poměr sil se nezmění

Pokud útočník začne s vydíráním, častou první reakcí je panika. Ta je zpravidla zkušeným útočníkem šikovně přiživena tím, že oběti dá krátkou lhůtu na splnění požadavku – a výsledkem často je, že oběť v prvním kole podlehne a požadavku vyhoví. Je ovšem vysoká pravděpodobnost, že vydírání bude pokračovat a požadavky stupňovat.

Na počátku takového vydírání totiž pachatel drží všechny trumfy a oběť na něj nemá žádnou páku. Pokud vydírání podlehne, poměr sil se nijak nezmění. Spoléhat se na čest nebo dobré slovo útočníka, který se uchýlil k vydírání, pochopitelně nelze. První rada proto zní: nikdy na ultimátum nepřistupujte, obzvláště v časovém tlaku. Pokud jste v pokušení a jde o malou sumu peněz, dá se to risknout, byť pravděpodobnost úspěchu je malá. V žádném případě ale útočníkovi nikdy nedodávejte další fotografie, videa a podobně! Takové případy nemohou nikdy skončit dobře – útočníkovi jen dodáváte další munici.

Útočník často na počátku vyhrožuje nespecifikovaným zveřejněním fotografií. Velmi často jde o generický pokus a test, zda oběť nevyhoví na první dobrou bez nutnosti další „práce“ útočníka. Ve druhém kole, při stupňování nátlaku, se pak často uchýlí ke konkrétnějším věcem – k rozeslání snímků vašim blízkým, kolegům, nadřízeným atd.

Zamyslet se musíte nad čtyřmi možnými body úniku fotografií: osobou, které fotku posíláte, jejím zařízením, vaším zařízením a cestou mezi nimi.

Proto je dobrá praxe hned na začátku se na chvíli zastavit a zjistit, jaké kontakty může mít útočník potenciálně k dispozici. Většina firem dnes má na svých webových stránkách pouze generický kontakt, případně e-mail na několik málo lidí. Zkuste chvíli uvažovat jako útočník, prohledejte internet a zjistěte, k jakým kontaktům se mohl dostat. Ve většině případů to bývá překvapivě málo lidí. (Omezit množství kontaktů, ke kterým se útočník dostane, také pomůže dobré nastavení soukromí na sociálních sítích. Na to není nikdy pozdě. Udělejte to co nejdříve – buď preventivně, nebo samozřejmě ihned poté, co na vydírání dojde.)

Když takový seznam máte, můžete se uchýlit k opatření, které zmírní případné následky: tyto lidi kontaktovat, vysvětlit jim situaci a důrazně je požádat, aby v případě, že takový e-mail dostanou, ho neotvírali, smazali ho a dali vám o tom vědět. Takový rozhovor samozřejmě není nic, o co by někdo stál, a může být velmi složitý – není ale složitější než čelit vydírání.

Zajistěte důkazy

Usnadníte si to, pokud se na rozhovor připravíte předem. Veďte ho stručně, předneste, co chcete říct, nic nevysvětlujte. Situaci můžete podat tak, že existuje útočník, který vás vydírá nelegálním rozesíláním intimních fotografií (to není lež – nemusíte upřesňovat, kde je vzal, nebo, pokud vám nevadí lhát, klidně řekněte, že jde o hackerský útok) a že dál o tom nemůžete kvůli vyšetřování mluvit. A že si pochopitelně nepřejete, aby se na ně příjemce díval. Argument vyšetřováním zpravidla zabere a druhá strana se dál neptá.

Tímto postupem ze sebe uděláte „těžký cíl“. Pokud jde o profesionálního útočníka, který podobné aktivity jede jako živobytí, máte slušnou šanci, že vás nechá být a posune se k jiné oběti, kde to bude mít snazší. I pro kriminálníky totiž platí, že čas jsou peníze.

Samostatnou otázkou je, zda vydírání oznámit policii. Odpověď má svá pro i proti a vydala by na samostatný článek. Pravda je, že v oblasti on-line kriminality – obzvláště té nízkého rozsahu, jako je individuální vydírání – není česká policie příliš silná a šance, že útočníka vypátrá, nebude velká. Na druhou stranu, pokud takového pachatele někdy dopadne – byť třeba v souvislosti s jinou trestnou činností – dá vám vědět, že se tak stalo a vy jste mimo nebezpečí.

V každém případě pamatujte na zlaté pravidlo každého on-line zločinu: veškerou komunikaci zaznamenávejte, ukládejte a nic nemažte. Pokud byste se to rozhodli někdy v budoucnu řešit, budete potřebovat všechny důkazy.

Když už posílat, tak bezpečně

Účelem tohohle článku není vystrašit vás natolik, abyste už nikdy nikomu nic intimního neposlali. Ale než se s někým o svou soukromou fotografii podělíte, si to důkladně rozmyslete. Stav vzrušení racionálnímu myšlení zrovna neprospívá – proto je ideální mít dopředu dané pravidlo, že než něco takového udělám, odložím digitální komunikátory a půjdu se třeba na pět deset minut „zchladit“ procházkou atd. Pokud vám to pořád přijde jako dobrý nápad, a to i s vědomím, že taková fotografie nemusí nikdy zmizet, pak ji vytvořte i pošlete co nejvíce bezpečně.

Zamyslet se musíte nad čtyřmi možnými body úniku fotografií: osobou, které fotku posíláte, jejím zařízením, vaším zařízením a cestou mezi nimi. Předpokládejme, že jste se po desetiminutové procházce rozhodli fotografii poslat – osobě, které fotku posíláte, tedy věříte. Dejte si pozor na aplikace, které „neumožňují“ uložení nebo screenshot fotografie. Uvozovky ve slově neumožňují jsou na místě – pokud na druhé straně sedí někdo zkušený, není problém omezení aplikací obejít. V žádném případě na ně nespoléhejte, pokud nevěříte příjemci!

Pět tipů pro online bezpečí

1) Ideální intimní fotografie z hlediska bezpečnosti je taková, na které člověk není poznat. Z logiky věci se takovou fotografií těžko vydírá, a pokud se dostane do rukou někomu třetímu, k ničemu mu nebude.

2) Fotografie sdílejte bezpečnou cestou, ideálně aplikací s tzv. end-to-end šifrováním jako je WhatsApp nebo Signal. Tak neskončí v nepovolaných rukou někde na cestě.

3) Každá fotografie obsahuje tzv. metadata – údaje o tom, kde, kdy a na jakém zařízení byla pořízena. Ty mohou být dostatečné na to, aby vás identifikovali. Z fotografie se dají vymazat pomocí specializovaných aplikací (hledejte „metadata remover“).

4) Mějte zabezpečený telefon (biometrií, kódem atd.), aby se do něj nemohl dostat nikdo nepovolaný. Iphone i novější Androidy data šifrují v defaultním nastavení, ideálně mějte ještě zvlášť zaheslovanou složku pro podobné fotografie. Totéž by měla dodržet druhá strana.

5) Postarejte se o to, aby fotky zmizely z historie aplikace. Smažte je manuálně, vypněte ukládání historie nebo je posílejte v anonymním módu, který některé aplikace umožňují a v němž neukládají historii.

Nenechte si to líbit

Jiná situace nastává v případě, že vás vydírá někdo, koho znáte. Pravděpodobně o vás bude mít více informací, a tudíž více kontaktů, na druhou stranu zde neplatí úvodní premisa, že agresor má všechny trumfy. Pokud můžete útočníka identifikovat, je oznámení policii nejspíše dobrý nápad. Už jen podání vysvětlení a seznámení s následky může vyděrače zchladit.

Sdílet s někým intimní fotografii a namísto očekávaného prohloubení intimity se stát obětí zrady a terčem vydírání je po všech stránkách náročné. Cítíme pocity studu a třeba i hanby nad tím, že jsme se nechali napálit, k tomu se všechno děje v on-line prostředí, ve kterém se jako lidstvo pohybujeme doslova pár let. Podstata sextortion je ale pořád stejná: na jedné straně stojí útočník, který nám chce nějak ublížit, a na straně druhé my. A my si to nemusíme nechat líbit!

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 57 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Alias | 16. 12. 2020 10:05

Ja jsem zrovna to mizive procento ktere skoncilo u soudu. Vydiral me spoluzak, docela krute a trvalo to skoro rok.Moje nahe fotky poslal pak vsem ve skole a pote co jsem se pokusila o sebevrazdu to zacala vysetrovat policie. Nastesti mam skvele rodice a stali pri me a muj sverazny tata mi pri vyslechu rekl, abych se nestydela, ze za nic nemuzu. Spoluzak mel o par dni zahadny monokl pod okem. U soudu dostal podminku a vyloucili jej ze skoly kratce pred maturitou, kterou musel delat na jine skole.
Pred pul rokem (rok po soudu) se mi sam od sebe omluvil a slo videt ze toho vazne lituje. Odpustila jsem mu. Ale nudesku uz neposlu nikdy nikomu.

+23
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petr Novák | 16. 12. 2020 10:15

Takzě jsi mu mozna zničila život jenom kvůli par nahatym fotkám? Kluk má zápis v rejstříku na cely život a ty jsi za hrdinku. Gratuluji, meetoo v praxi.

-48
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu