E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Velikonoce s dětmi bez krutosti. Veganský pohled na tradiční svátky jara

Velikonoce a veganství? Jde to vůbec dohromady? Takovou otázku si položí každá rodina, která se stravuje čistě rostlině a často s dětmi naráží na rozpor mezi svým životním stylem a tradičními způsoby oslav. Tyto situace v rodičích přirozeně vyvolávají zamyšlení, jak sladit své hodnoty s obecně zažitými zvyklostmi a očekáváními společnosti.

Foto: Victor Larracuente on Unsplash

Veganství je životní styl, který se snaží vyloučit veškeré formy zneužívání a vykořisťování zvířat. Velikonoce jsou pak svátkem stolů plných živočišných sladkostí, masitých pokrmů a slepičích vajec. Svátky jara můžeme slavit i bez krutosti a připravit řadu tradičních pochoutek v rostlinné verzi, širší rodinu pak vyzbrojit zdravějším mlsáním pro děti. Veganství ale nekončí jen u stolu. Pro nás je důležité potlačit tlak konzumního způsobu oslav a najít cestu k prožitku v souladu s našimi hodnotami.

Dodržujeme tradice s plným pochopením jejich skutečného smyslu? Nebo přejímáme tradiční zvyky a způsoby chování z výchovy našich rodičů a automaticky je opakujeme? Jak nad Velikonocemi přemýšlím já, jak to vysvětluji dětem a proč u nás nechybějí barvy, vůně a velikonoční symboly, přestože různé tradice prožíváme podle sebe?

Velikonoce jsou velmi důležitým svátkem pro křesťany, který jim připomíná ukřižování Ježíše Krista a oslavuje jeho vzkříšení. Tyto svátky znovuzrození mají ale své kořeny v předkřesťanských dobách, byly to prvotní oslavy jarní rovnodennosti a obnovy přírody a nového života. Mnohé křesťanské svátky svými daty, některými zvyky a symboly záměrně navázaly na starší pohanské oslavy a rituály, aby pohané přijali křesťanskou víru.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!