E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Lásko, voníš oudem. Testování parfémů nám připomnělo, proč jsme se do sebe s mužem zamilovali

16. prosinec 2023

Podobně jako máme určitá životní období spojená s nějakou hudbou a vytváříme si tak soundtrack svého života, fungují i vůně. Když jsme se s mým mužem pustili do testování parfémů, tušila jsem, že to bude silný zážitek. Ale to, co jsme jednoho sychravého víkendu nad flakony a lahvičkami se vzorky prožili, bylo mnohem intimnější a intenzivnější, než jsem si dovedla představit.

Foto: Galen Crout / Unsplash

Vůně jsou vzpomínky. Když ucítím dětský krém nebo nově rozbalený balík plínek, spolehlivě mě to přenese do měsíců raného mateřství. Nezaměnitelnou vůni má letní bouřka nebo vzduch přicházejícího podzimu. Každý si v sobě nosíme olfaktorickou mapu svého života. A parfémy, když jsou to ty správné, pak mohou fungovat jako magické stroje času.

Předesílám, že z nás dvou je můj manžel tím, kdo se parfémům věnuje déle a víc do hloubky. Od něj jsem po­prvé slyšela o niche parfémech, o tom, co je kadidlo nebo ambra. Takže v tomhle partnerském testování vůní různých značek mám já ten méně zkušený nos. Ale i když je Honza schopen rozklíčovat složení parfému s ohromující přesností, pořád jsme jen (poučení) uživatelé. Zveme vás na osobní cestu poznávání těkavých esencí a vzpomínek.

Foto: Le Labo

S čerstvými nosy začínáme odvážně a otevíráme vzorek Lavande 31 z dílny Le Labo. „To je věhlasná americká značka niche parfémů,“ informuje mě muž, který už zná jejich Bergamote 22 nebo Rose 31. Trochu čekám, že ucítím levandulový pytlíček do skříně, ale to jsem se hodně spletla. Levandule tu je, ale v něžném náznaku, cítíme i citrusy či jemnou sladkost a spíš než do babiččiny skříně se přeneseme do Provence, kde zrovna zapadá slunce a po horkém dni přichází svěží večer. Je to čistá a povznášející vůně a je jasné, že laťka je nastavena hodně vysoko.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!