✨ Feel Good 2026: Nejvýhodnější Early Birds vstupenky právě v prodeji! Ulovte si tu svoji. 🌸

V hlavní roli kadidlo a oud. Arabské vůně jsou nový trend mezi parfémy, vybrali jsme ty nejzajímavější z nich

Parfémy se na Blízkém východě vyrábějí už od starověku, Evropa o ně ale začala jevit větší zájem až poměrně nedávno. Nyní zažívají velký boom i v Česku. Důvodem je rozvoj niche parfémových značek, touha po něčem novém a méně nudném a také vystoupení z genderových škatulek. Jaké orientální vůně stojí za to vyzkoušet?

Foto: Kintsugi

Vůně s orientální kompozicí, v níž obvykle nechybí složky jako oud, kadidlo, růže, šafrán nebo ambra, jsou odvěkou součástí arabské kultury. Jen využívání samotného oudu má dlouhou historii, zmínky o něm byste našli ve starověkých indických textech, čínských lékopisech i v arabské poezii. Na Blízkém východě se pálí jako kadidlo, běžně se používá nejen do luxusních parfémů, ale také jako příměs do olejů.

V Evropě jsou takové vůně ale novinkou posledních desetiletí. Než se totiž arabských vůní chopily niche parfumérské značky, byly pro nás takové vůně příliš těžké a intenzivní. V západním pojetí ale dostávají nositelnější, modernější a zároveň i rafinovanější podobu. A funguje to.

Na začátku 80. let začala arabským vůním cestu k evropským zákazníkům razit ománská značka Amouage. Zásadní roli pak ale sehrál jednoznačně Tom Ford, když v roce 2005 představil vůni Oud Wood a z oudu tak udělal legitimní luxusní ingredienci.

O dalších zhruba pět let později přišly se svými oudovými kolekcemi známé niche značky, jako jsou Maison Francis Kurkdjian, Roja Parfums nebo Kilian. Ty byly také na začátku boomu arabských vůní v Česku – nabízet je začal oblíbený český beauty concept store Ingredients.

Že obliba parfémů arabského typu i nadále roste, potvrzuje také česká síť parfumerií Fann, která v loňském roce dokonce zavedla samostatnou sekci arabských vůní, v níž najdete právě značky z Blízkého východu.

A proč jsme najednou v Evropě těmito vůněmi tak posedlí? Zdejší trh začal být přehlcený citrusovými vůněmi, svěžími kompozicemi a parfémy, které byly snadno nositelné, ale zároveň navzájem velmi podobné. Začali jsme se nudit. Ruku v ruce se změnami a vývojem společnosti jde touha použít vůni pro vyjádření vlastní identity a zároveň ignorovat rozdělení na dámské a pánské vůně. Arabské vůně totiž neřeší gender tak striktně jako západní parfumerie a soustředí se na osobnost, umí růži komponovat tak, aby byla hluboká a temná, a oud zase jemný.

Zmíněné niche značky navíc začaly edukovat svoje zákaznictvo. Otevřely dveře novým ingrediencím, od začátku dbaly na důležitost jejich původu a připomněly význam řemesla v parfumerii. Arabské vůně tak přestaly působit exoticky a začaly být vnímány jako sofistikovaná alternativa k mainstreamu.

Které arabské vůně doporučuje redakce Heroine?

Kintsugi Perfumes, Ambré Oud

Foto: Kintsugi

Nová vůně české značky Kintsugi Perfumes je poskládaná ze vzácných ingrediencí. Otevírá se sladkým mangem, která udává barevnost celé kompozice. Kurkuma přináší zemitou hloubku a jemnou kořenitost ve svěžím kontrastu s grapefruitem. V srdci se rozvíjí sametová damašská růže, zjemněná medem. Šafrán dodává kompozici lehce štiplavý akcent. Kouřový základ patří laoskému oudu a ambře.

Zimaya, Sharaf Divine

Foto: Zimaya

Pro arabskou značku Zimaya je typické, že spojuje tradiční orientální ingredience s přístupnějšími květinovými, ovocnými a svěžími tóny. Vůně Sharafa Divine má připomínat západ slunce v poušti. Otevírá ji špetka šafránu a kardamomu, ambrové srdce s dotekem jasmínu působí hřejivě a v základu potom ucítíte vanilku a dřevité tóny santalu, pačuli a také pižmo.

Anomalia, Samum

Foto: Samum

Extrémně horký a suchý vítr, který bičuje Saharu a Arabský poloostrov, byl inspirací pro vůni Samum. Vůni otevírá oslnivý záblesk řeckého šafránu a skořice, které doplňuje pralinka. V srdci tu pulzuje vonokvětka s růží a kadidlem, které podtrhuje kůže. V základu se mísí cedrové dřevo, pačuli, papyrus a mech, ty vůni dodávají zemitost i originální charakter.

Oman Luxury, Royal Incense

Foto: Oman Luxury

Tato značka vznikla teprve v roce 2012. Její vůně jsou olfaktorickým ztělesněním Ománu, odkud také získává většinu ingrediencí. Royal Incense je vůně inspirovaná ománským kadidlem s kouřovou vůní, která okouzlí vaše smysly svým archaickým půvabem vyzařujícím teplo a klid. Ke kadidlu se v tomto omamném koktejlu přidává také med, pižmo, ambra a kůže.

Ajmal, Chapter 1

Foto: Ajmal

Až z indického Assamu pochází Haji Ajmal Ali, který už v 50. letech založil značku parfémů Ajmal. Inspiroval se přitom tradičními vůněmi Orientu a do popředí postavil vzácný oud. Jedna z nejnovějších vůní značky, která už se prodává i v Česku, voní jako kardamom, ambra, fík, bílé pižmo, ale také kašmírové a santalové dřevo.

Versace, Eros Najim

Foto: Versace

V trendu arabských vůní se zhlédla i značka Versace a představila vůni s názvem Najim, což v arabštině znamená „hvězda“. Šafrán, kardamom, šalvěj či oud tu doplňují šťavnaté mandarinky. Versace se sice stále drží rozdělení na dámské a pánské vůně (tato je pánská), ale komu by se chtělo to dodržovat?

Alexmonhart, Blasphemer

Foto: Alexmonhart

Oud a další orientální, ale také kouřové tóny ucítíte i ve vůni Blasphemer, která je dalším českým počinem. Otevírá se růží a šafránem, v srdci je pižmo, kardamom a geránium a v základu oud, pačuli a kůže.

Roberto Cavalli, Marbleous Leather

Foto: Roberto Cavalli

Svoji variaci na vůni kadidla nedávno představil Roberto Cavalli. Ve vůni Marbleous Leather k němu přimíchal klementinky, nektarinky a ostružiny, dodal exotický dotek rumu, pačuli a pižmo a dále florentskou kůži, o které se říká, že je nejkvalitnější na světě.

Popup se zavře za 8s