Diskuze k článku:

„Dokonalá oběť neexistuje,“ říká advokátka Lucie Hrdá v novém díle Hlasu Heroine

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michal Macek | 29. 3. 2021 19:10

mno nevim...ja sem chlap a kdyz sem se snazil na sebe upozornit, akorat sem se dockal sikany...

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Adriana z Hodonína | 29. 3. 2021 19:46

Houdek a Hrdá, no to jste mi udělali radost, mám je ráda oba. Tihle dva by spolu dokázali fakt velké věci v boji za ženská práva. Měli by se spojit a makat společně. :))

-6

Diskuze k článku:

Jana | 2. 4. 2021 8:43 | reakce na Adriana z Hodonína - 29. 3. 2021 19:46

Pokud tihle dva něco dokázali, tak jedině upevnění stereotypu, že ženy si rády hrají na ublížené fňukny.

+3

Margit Novák | 31. 3. 2021 12:22 | reakce na Adriana z Hodonína - 29. 3. 2021 19:46

No dyť oni spolu makaj. Prej dokonce píšou společně knihu.

-2

Jouda | 30. 3. 2021 8:35 | reakce na Michal Macek - 29. 3. 2021 23:38

Nejlepsi reseni je odejit, presne jak psal Umfa, a pri prechodu si rozhodne nevylivat srdce.
Ony ty HR holky uz videly zastupy nymandu, co jsou ukrivdeni vzdy a vsude, viz myslenkove pochody mistnich feministek.

Pokud z nejakeho duvodu chces zustat, potrebujes procistit kalnou vodu a zavest jasna pravidla a KPI.
Tj. Veskere zadani prace chtit mailem. Pokud neda, sam napsat mail, kde zrekapitulujes ustni zadani, veskerou kominikaci tymto rekapitulacnim zpusobem archivovat.
Uz jenom tento prosty fakt prislusneho mamrda upozorni, ze se hodlas branit.
A v pripade konfliktu vytahnout. Zkratka si zalozit slozku jako Mrazek.

Otazka je, zda ti to za to stoji, jestli je ve vyhledu odstraneni mamrda.
Ja osobne bych v korporatu delat nemohl, mam rad sve dusevni zdravi, zasadne se nechavam najimat jako OSVC kontraktor.

0

Michal Macek | 29. 3. 2021 23:38 | reakce na umfa - 29. 3. 2021 23:06

No jo, s tím se nejde přít (s tím že lidi lžou a nechají se obelhavat) i s tím že boj o moc atd má většinou přednost před "pravdou " ale to se pak nesmíme divit že jsme tam kde jsme (jako lidstvo). Ale pokud tohle bude mít přednost před zájmy společnosti (ne manažerů) je to pro firmu špatně. Na západě a třeba v Japonsku na to už přišli a proto vybudovali celou tu strukturu pravidel, aby k takovým věcem vůbec nedocházelo. Pak si ale chudáci otevřou pobočku v ČR (kde byl 40 komunismus s v práci to vypadalo tak jak to vypadlo) a vycurani manažeři si to začnou šikovně obcházet k svému prospěchu (který není v souladu s prospěchem firmy). Výsledkem sou velké problémy. A dobrý šéf by to měl vidět...a vidět že to vidím já...

Co se týká toho že šikana je špatně prokazatelna máte pravdu. Ten člověk byl chytrý a samozřejmě ten mobbing s bossing dělal tak aby přímý důkaz nebyl. Jenže jde i o to jak často. A bylo to často. A když dám dohromady ty jednotlivé špatně prokazatelné případy dostanu jich hromadu. Cílených přesně na jeho "neoblibence" zatím co své vyvolené protezoval. Takže přímý důkaz není ale nepřímých je tolik že to v pohodě dává jak se říká "ucelený retezec"...

0

umfa | 29. 3. 2021 23:14 | reakce na Michal Macek - 29. 3. 2021 22:48

Ještě k bodu 1 - je to těžké a nedává to smysl, ale ve větších firmách se neustále hrají taktické i strategické hry o moc, ba i na boje muže proti muži dojde. A nikdo nebude pomáhat zaměstnanci likvidovat jeho nadřízeného, i kdyby to bylo tisíckrát ku prospěchu firmy. Protože ví, že si tím nasadí do firmy aktivistu, který třeba takhle jednou odstraní jeho. Takhle mohou fungovat firmy, kde je majitel každý den na place a zná každého jménem. Ale velké firmy jsou něco úplně jiného, tam to funguje spíš jako v politice.

0

umfa | 29. 3. 2021 23:06 | reakce na Michal Macek - 29. 3. 2021 22:48

My jsme taky pobočka nadnárodní společnosti, takže pravidla budou asi podobná :-) S šikanou je to těžké. Kdybych zjistil, že někdo šikanuje podřízené, vyrazím ho hned (tedy ne vždycky, pokud by to nebyl opakovaný a jasný zlý úmysl, tak bych do poslal na školení mezilidské komunikace, to je docela slušný trest). Ale zároveň jsem si jistý, že kdo je jen trochu chytrý, bude šikanovat tak, že nemám šanci na to přijít. Ledaže by to šikanovaný někomu řekl (a zároveň věděl komu to má říct).

Lhát bohužel musíte. Lidi chtějí být klamáni (a nejen dnes, už ze starověku je přísloví, že mundus vult decipi, ergo decipiatur). Když mi uchazeč řekne o bývalém zaměstnavateli, že byl blbec, tak mohl být tisíckrát blbec (a já to mohl i vědět, v oboru se nakonec všichni nějak známe), ale řeknu si, že jednou o mně někomu dalšímu řekne, že jsem byl blbec -- no a o to nestojím :-) Musíte to naznačit diplomaticky, aby měl personalista dojem, že na to z Vašich náznaků (kterým sám nerozumíte) přišel sám. Pak máte vyhráno. BTW, když už jsme na tom feministickém serveru, v tomhle umění vynikají ženy. My chlapi máme ve zvyku blbci říct, že je blbec a pak se divíme :-)

0

Michal Macek | 29. 3. 2021 22:48 | reakce na umfa - 29. 3. 2021 22:20

Dík za odpověď. Taky bych byl pro B/ je to nejvíc můj styl. Ale je tu pár ale:
1/ proč bych měl odcházet já (navíc bez odstupného 5 platu, které se u nás dává, když já nejsem ten kdo může za ten průšvih (naopak jsem přesvědčen že kdybych byl u vešla já, nejen že by se to nestalo, ale mohli bychom už být někde úplně jinde) a pár těch co to způsobilo si tu bude dál pohodlně válet šunky a zneužívat další jako sem já?
2/firmu i práci mám rád, ale vadí mi zbytky tě "mafie" co tu zůstaly. Vlastně sem přesvědčen, že když do toho zbytku vosiho hnízda píchnout, pomůžu firmě i sobě (win-win situace)
3/nepotismus a klientelismus sou podlé mě špatné ale sem schopen to v práci tolerovat, pokud to má pozitivní účinek (je jasný když vím že bratranec je dříc, příjmu jeho radši než úplně neznámého člověka) ale tady to fungovalo hodně negativně. Neměli bychom dostat teď šanci my co jsme byli před tím "odstrceni"?
4/sme pobočka nadnárodní společnosti a máme dost přísná pravidla co se šikany atd týká. A to co se tu dělo splňuje podle mě hodně znaků šikany. Nemám rád konfrontaci ale myslím že šance mám slušné
5/proč mám lhát že to tu bylo super když nebylo? Pořád věřím na poučení z historie. Když Budem hrát hru "cisarovi nové saty" možná to bude milosrdne ale za pár let to zas dopadne průserem, to byste chtěl jako majitel? Ps: to je i důvod proč nechápu to "pravidlo " pohovoru "nemluvte negativně o svém bývalém zamesnavateli" ...ale co když to fakt byl kokot? Mám lhát? Ok, ale nechápu tu logiku...proč?

0

umfa | 29. 3. 2021 22:20 | reakce na Michal Macek - 29. 3. 2021 21:59

Zcela jistě bych preferoval možnost B, je ověřené, že je nejspolehlivější. Vyšší plat, vyšší postavení znamená jít pracovat jinam. Jako druhou nejlepší variantu možnosti C, ale s tím, že o svém současném nadřízeném (a chodu firmy vůbec) nebudete mluvit pravdivě, ale vychválíte ho do nebe a řeknete, že přesto, že toho tolik dokázal, vy byste to uměl ještě o kus lépe :-) Případně se to zá zkombinovat, když nevyjde C, použijete B, protože v tom okamžiku bude již definitivně vyloučeno A.

0

Michal Macek | 29. 3. 2021 21:59 | reakce na umfa - 29. 3. 2021 21:26

byl to "vedoucí který se bál že ho nahradíte"...ale ja ho nechtel nahradit, jen sem myslel, ze oceni pracovitost a cestnost vic nez rektalni alpinismus a bonzovani. jak ste psal, taky sem myslel, ze kdyz na sebe upozornim novymi napady apod, ze to oceni,....neocenil a misto me si vzal k sobe jineho "kandidata"...dopadlo to tak, ze ten vedouci uz tu nepracuje (ponevadz sme kvuli tomuhle jeho pristupu malem zkrachovali) bohuzel ten misto me povyseny "kanditat" tu zastava vysokou pozici stale...kdyz ste tak zkuseny poradte co mam delat (zazil sem to na 3 moznosti):

A/ shrbit zas hrbet a byt rad ze mam pravidelnou celkem dobre placenou praci bez problem a dal delat to same co delam uz 11 let a uz me to nebavi , navic pod tim blbcem

B/byt velkorysy a zapomenout na minulost, dat vypoved a nijt si neco lepsiho

C/ jit do konfronatce a ujmout se iniciativy jako prvni (bohuzel pro nektere, ktery prezili tady to presonalni zemetreseni sem neco jako jejich "spatne svedomi" a bohuzel mam pocit, ze stale proti me tu nekteri intrikuji) a napochodovat na "nove" HR a rict jim vsechno, ceho sem tu byl za ta leta svedkem a ze to je spatne a co oni na to (rekl bych jen pravdu, nemam zapotrebi lhat)

hmm..tak co byste mi poradil :)

+3

umfa | 29. 3. 2021 21:26 | reakce na Michal Macek - 29. 3. 2021 19:10

Šikany od koho? Jestli od někoho, kdo se cítil ohrožený (konkurent, vedoucí který se bál že ho nahradíte) tak to je bohužel normální a nevím, jestli je vůbec v silách nějaké firmy tomu účinně zabránit. Jinak správný vedoucí musí být samozřejmě wasserdicht, bombenfest a idiotensicher, takže by se měl umět s nějakým tím psychickým útokem vypořádat :-)

-2

Adriana z Hodonína | 29. 3. 2021 19:46

Houdek a Hrdá, no to jste mi udělali radost, mám je ráda oba. Tihle dva by spolu dokázali fakt velké věci v boji za ženská práva. Měli by se spojit a makat společně. :))

-6

Michal Macek | 29. 3. 2021 19:10 | reakce na umfa - 29. 3. 2021 17:07

mno nevim...ja sem chlap a kdyz sem se snazil na sebe upozornit, akorat sem se dockal sikany...

+4

umfa | 29. 3. 2021 17:07

„Druhý důvod je, že ženy si moc nevěří. Mají tendenci se podceňovat. Nemají sebevědomí na to, aby se přihlásily na nějakou vyšší pozici.“

To bohužel musím potvrdit a je mi líto, že to tak je. U nás ve firmě máme pravidlo, že na vedoucí pozici se člověk musí přihlásit, i kdyby mělo jít jen o vedoucího kanceláře o třech lidech. Kolikrát je mi líto, když vidím schopnou ženskou, jak sedí na nejnižší pozici a čeká, až si ji všimnou. Jenže když neudělá ten základní manažerský úkon, neřekne "jsem tady já a ukážu vám, jak se to má správně organizovat" tak si ji firma nikdy nevšimne a přeskakují ji namachrovaní mladíci, kteří toho odborně umějí stěží půlku co ona. Ale mají to sebevědomí :-)

Co se týká toho "prvního důvodu", to je už věc každé rodiny, kdo bude s dětmi a kdo půjde do práce, to si musí každý dohodnout se svým partnerem (partnery) sám.

+2