E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Je to pravda odvěká, že vlasy a chlupy dělají člověka?

07. březen 2023

Kdyby byli vaši největší kámoši Fantomas, Kojak nebo Andre Agassi, řešili byste, že na hlavně a možná taky jinde nemají ani chlup? Nejspíš ne. Tak proč je alopecie (ztráta vlasů a chlupů) takovým společenským propadákem? Ta zatrolená historie má stále ještě velkou sílu…

Foto: Unsplash

Je to jako zlý sen. Ráno se probudíte a na polštáři najdete chomáče svých vlasů. Zjistíte, že chlupy mizí i bez depilace. Život je ztracený. Dnešní společnost si totiž nejvíce váží vizuálu, do kterého patří mimo jiné krásné, husté a zdravé vlasy.

No tak, nenechte se vysmát. Nebudeme teď tady řešit, co je příčinou alopecie. Ale to, proč radši zůstat v klidu.

Vlasy nemají skoro žádný praktický význam, přesto jsou měřítkem všehomíru

Ten, kdo má bujnou kštici, si ani neuvědomuje, jak vlasy nepřímo ovlivňují vztahy, pocity a postoje. Když někdo vyniká krásnou hřívou, obdivujeme ho. Když někdo naopak na těle nemá ani chlup, je přehlížený a často taky ponižovaný.

Tak to je odjakživa. U žen představují vlasy nástroj svůdnosti, jsou chloubou a výrazem osobnosti. Když na muže žena zamrká božskýma řasami a hodí hlavou, je skoro hotovo…

U mužů jsou zase vlasy symbolem mužnosti a síly. Navíc se vždycky říkalo, že kdo je chlupatý, ten je taky bohatý…

Jenže když se „nečekaně” dostaví alopecie nebo podobný problém, rázem má člověk utrum. Sice je uvnitř furt stejný, ale společnost na něj nahlíží jako na někoho slabého, zlomeného, prostě zničeného.

Čím to je?

Nejde ani o to, co alopecii způsobuje. Ale o to, že různé kultury celé věky připisují vlasům zvláštní symboliku. Dřív se třeba stříhání vlasů považovalo za trest nebo ponížení. Vyholování hlav v armádě zase mělo brance totálně zlomit a hodit je do jedné velké škatule „všech rovných“.

Bohužel má v sobě většina lidí zakódované, že ztráta vlasů jakoukoliv příčinou je narušení sebedůvěry a psychiky.

Přitom třeba ve starověkém Egyptě bylo vyholování hlav zcela běžné. Kvůli hygieně a taky společenskému postavení. Takže záleží, z jakého úhlu pohledu se na problém koukáte.

Krása je tam, kde byste ji taky měli čekat

Svět je povrchní. Někteří se stávají prázdnými figurínami, které jsou navlečené do vystajlovaných outfitů. A melou a melou furt to stejné dokola, protože jim to někdo nakukal. A berou to jako měřítko pro všechny ostatní.

Takže když vás potká něco jako alopecie, najednou jste mimo. Ale mělo by vás tohle vůbec zajímat? Jestli jo, tak vám asi není pomoci. Protože ten, kdo vás má doopravdy rád, tak mu jde přece o něco jiného. Zní to jako totálně otřepané klišé, ale je to tak.

A hlavně, důležitý je mít rád sám sebe, nenervovat se a dá se dohromady. To se pak dějí věci. My v BiOOO to dávno víme. A co vy?

Meta: Co se stane, když vám vypadají všechny vlasy a chlupy? Co by. Někoho to pohorší, někomu to bude fuk. A proč by vás to (ne)mělo zajímat?

O BiOOO bez cenzury

Pro BiOOO je zásadní říkat pravdu. Vždy víte, jaké produkty u nás koupíte a náš graf vám nikdy nelže. A stejnou péči chceme dát i důležitým společenským tématům. Těšte na 12 témat ve 12 měsících, vždy bez servítek a otevřeně. Budeme vás bavit, provokovat, možná i štvát, ale vždy nás bude zajímat hlavně váš názor.

Popup se zavře za 8s