Hadjo – žena, která poráží chudobu

Komerční prezentace | 22. 4. 2019

V rodném Nigeru patří mezi politicky nejaktivnější ženy. V komunitě je hodně populární pro nasazení, se kterým pomáhá těm nejzranitelnějším, a proto, že svou práci dělá dobře. Hadjo Djibo ale zažila horší časy.

Když matka dvou dětí ve vesnici Hamdallaye třicet kilometrů od hlavního města Nigeru Niamey přišla o manžela, její situace byla katastrofální. „Nevěděla jsem, jak uživím sebe a svoje děti. Byly to nejtěžší chvíle mého života,“ vypráví.

V té době se naštěstí Hadjo (její snímek nahoře pořídila Elizabeth Adéwalé) od své známé doslechla o organizaci Mata Masu Dubara, Ženy na pochodu. V Nigeru ji v roce 1991 založila mezinárodní humanitární organizace CARE. Mata Masu Dubara zastřešuje nigerské VSLA – Village Savings and Loans Associations, venkovské kooperativy pro spoření a půjčky.

Jak fungují spořitelní a záložní kooperativy VSLA

Jednotlivé spolky VSLA tvoří především ženy a dívky, obvykle mají dvacet až třicet členek. Ty se v nich učí jak se spojit dohromady a společně efektivně ušetřit a investovat malé finanční obnosy.

CARE poskytuje každému spolku VSLA pokladničku, do které si jeho členky ukládají peníze. Do spolku vkládají počáteční kapitál většinou ve stejné výši. Sumy bývají z našeho pohledu velmi nízké – např. jeden dolar. Ale pokud se složí skupina 30 lidí, jejich kapitál činí 30 dolarů – a to je už částka, se kterou mohou úspěšně operovat. O tom, která členka kooperativy dostane půjčku na svoje drobné podnikání, vždy rozhoduje kolektiv. V případě, že se některá z členek dostane do krizové situace, často ji spolek finančně podpoří. Vzájemná pomoc činí všechny členky skupiny silnější.

Od chudoby k soběstačnosti

Jedno ze sdružení VSLA založilo v Hadjině rodné vesnici pro své členy centrum gramotnosti, kam sháněli učitele. Hadjo, která byla jednou z mála žen ve vesnici, které chodily do školy, se o práci ucházela a dostala ji. Nové místo jí perfektně sedlo: Hadjo totiž už dlouho předtím pomáhala ostatním ženám se čtením, počítáním a vytáčením čísel, aby mohly telefonicky kontaktovat své rodinné příslušníky.

Hadjo se vrhla do své práce ve skupině VSLA s velkým nadšením a zároveň se také sama stala i studentkou. Absolvovala řadu kurzů CARE a díky školení o tom, jak sehnat další příjmy, se jí podařilo stabilizovat svou finanční situaci. Začala prodávat vlastnoručně vyrobená mýdla a parfémy, ale také potraviny, například mléko, hovězí maso a produkty z arašídů.

Úspěšná politička

Kurzy vedení lidí a vystupování na veřejnosti pořádané CARE přivedly Hadjo do místní politiky. Při kandidatuře ji podpořily ostatní členky skupiny VSLA, i díky tomu se Hadjo stala místní radní. Pravidelně navštěvuje vesnice a ptá se žen na jejich potřeby, které pak obhajuje během zasedání rady. Povedlo se jí tak pro místní ženy zajistit například mlýnky na proso a kukuřici. Dívky a ženy tak mohou věnovat víc času škole a jsou ekonomicky soběstačnější. Dalším splněným cílem byla oprava vrtu v jedné z vesnic a zajištění čisté pitné vody pro její obyvatele.

„Všech těchto úspěchů jsem dosáhla díky školení od CARE a jsem jim za to vděčná,“ říká Hadjo. Ačkoliv se raduje ze svých úspěchů, cítí, že je potřeba udělat ještě spoustu práce. „Ze čtrnácti radních v komunitě jsme pouze dvě ženy. Kdybych mohla mít jedno přání, přála bych si, aby se do místní rady dostalo víc žen.“

Hadjo Djibo

Hadjo (s brýlemi) s ženami z místní komunity a mlýnkem na proso a kukuřici. Foto: Elizabeth Adéwalé/CARE

CARE Česká republika působí v Nigeru za podpory Ministerstva vnitra České republiky/programu Pomoc na místě a programu MEDEVAC a díky darům českých dárců od roku 2018 v regionu Diffa, který je jedním z nejohroženějších regionů v zemi. Komunity podporuje CARE ČR nejenom skrze program spořících kooperativ, přístup ke zdravotní péči a další aktivity. Usiluje také o vzdělání praktického charakteru a podporu startu v podnikání pro mladé lidi, kteří se jinak mohou stát terčem náborářů teroristických skupin. CARE ČR v Nigeru pomáhá v podnikání 1250 ženám jako je Hadjo, které díky tomu budou moci zabezpečit své rodiny a snad být i aktivní v rámci komunity. 

Pomáhejte s CARE na www.balikypomoci.cz.

CARE je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních humanitárních organizací na světě. Po celém světě zachraňuje životy, podílí se na odstraňování chudoby a zasazuje se o genderovou rovnost. Byla založena v roce 1945 v USA, kdy začala posílat první balíky s potravinovou pomocí do válkou postižené Evropy. Jen Československu poskytla CARE v letech 1946–1950 pomoc v hodnotě 32,8 milionů korun. Dodnes pomáhá těm nejzranitelnějším, zejména ženám a dětem. S nástupem komunismu se povědomí o CARE v České republice vytratilo, dnes však můžeme pomáhat také my. Pobočka CARE Česká republika byla založena v roce 2007. I díky laskavosti českých dárců podpořila CARE v roce 2018 více než 56 milionů lidí v 95 zemích světa.

Naše další projekty

Peníze

Na úřad jako do internetového bankovnictví. Snadno už dokážete, že jste to vy

Od ledna 2021 dostanete jednoduchou možnost, jak se prokazovat při online komunikaci s úřady a později i se soukromými společnostmi. Stačí...

Peníze

Letadlo letí, ale vy do něj nesmíte. Co teď s letenkou

Možná jste při nákupu letenky ještě netušili, že přijde koronavirus. Nebo jste naopak doufali, že už odchází. Jedinou jistotou je teď ta...

Finmag

Šílená a šíleně inteligentní feministka Valerie Solanasová chtěla svět bez mužů

Tak trochu bizarní úkaz, jaký se mohl objevit jen v šedesátkách. A hodně tragická postava, kterou děsivá traumata dovedla k nenávisti. Dívat...

Finmag

Vymýšlí to zábavnější šachy a lepí do oken tvář Ryana Goslinga, co je to?

Kromě trampot s umělou inteligencí dojde i na trampoty s úložištěm jaderného odpadu a mytím rukou.