Šperky jako větvičky z lesa. České designéry inspiruje dřevo i květiny

1 305 | Marek Cpin | 23. 5. 2020 | Šmuky a oringle

Ve starém mýtu bohové proměnili milující se pár Filémóna a Baucis ve dva stromy, aby jim zajistili nehynoucí lásku a sounáležitost. I nás fascinuje energie přírodních tvarů i materiálů a ve svých kolekcích se rostlinami, dřevem i květinami inspirují přední české klenotické značky a designéři.

Shutterstock
Janja ProkićJanja Prokić

Janja Prokić 

Janja Prokić se narodila v srbském Bělehradě, po studiích na pražském AVU a VŠUP se věnuje tvorbě kolekcí šperků, které vytváří i na zakázku. Její práce byla dvakrát oceněna cenou Czech Grand Design v kategorii Designér šperku.

Všechny kolekce Janji Prokić vycházejí určitým způsobem z jejího osobního života, sama je nazývá svými deníky. V tvorbě se inspiruje studiem šamanismu, symbolismu či bílé magie i svým dětstvím, sny a pohádkami. V kolekci Flowers pracuje s motivy jmelí, květy třešní a fuchsie.  

Janja Prokić studio, Uhelný trh 9, Praha 1, www.janjaprokic.com

L'AntidoteL'Antidote

L’Antidote 

Mladou značku zaměřenou na tvorbu jedinečných náušnic stvořily dvě přítelkyně, které spojuje společná vize hledání nového smyslu krásy a zlepšování kvality, posouvání mezí designu a zdokonalování výroby.

Markéta a Natali jsou milovnice jednoduchosti, harmonie a precizní práce, náušnice značky L’Antidote působí křehce a žensky. Vedle geometricky vyvážených tvarů najdete v kolekci i jemné motivy miniaturních květů. 

www.lantidote.com

ALO diamondsALO diamonds

ALO diamonds

Nejznámější českou klenotnickou značku ALO diamonds proslavili především fantaskní šperky ve tvaru květin zdobené množstvím diamantů, ve své nabídce má ovšem i jemné a delikátní šperky s moderním designem s motivy drobných kvítků, lístečků a exotických rostlin.

Značka založená v roce 2001 Aloisem Ryšavým nyní vlastní deset butiků v Čechách i na Slovensku, spolupracuje s českými i zahraničními celebritami, podílí se na kulturních akcích a vlastní největší šperkařskou dílnu ve střední Evropě.

www.alo.cz

MooyyyMooyyy

Mooyyy 

Značka Mooyyy pod svým jménem slučuje dohromady práci několika designérek – ručně vyráběné šperky inspirované jógou a přírodními materiály navrhuje například Lucie Koldová, Mirka Talavašková, Anna Steinerová, Natalie Vicenová a další. Nadčasové a minimalistické šperky skrývají osobní poselství a představují vnitřní sílu danou nejen kvalitou přírodních materiálů, jako jsou semena posvátného stromu Rudraksha, perly či láva, ale také vnímáním hodnot a životní filozofií toho, kdo šperk nosí.  

Mooyyy, Martinská 5, Praha 1, www.mooyyy.cz

AntipearleAntipearle

Antipearle 

Přírodní formy, trochu luxus, ale taky punk. Takové jsou šperky značky Antipearle, kterou založila Markéta Dlouhá Márová. Charakterizuje je především neotřelá souhra ušlechtilých kovů a perel a inspirace podmořským světem.

Uchvacující drsné přirodní struktury v kombinaci s jemností perel tvoří provokativní mix, který dává šperkům Antipearle až mystický rozměr. V roce 2012 vyhrála značka Antipearle prestižní cenu redaktorů na Designbloku v kategorii šperk a byla nominována na cenu Czech Grand Design. 

Antipearle, Janáčkovo nábřeží 61, Praha 5, www.antipearle.com

Jan VlasákJan Vlasák

Snubní prsteny na jednom místě 

Zásnubní a snubní prsteny svým významem přesahují hranice šperku – jsou emocí, osobním talismanem i příběhem o spojení dvou životů v jeden. Čeští designéři věnují tvorbě těchto intimních předmětů speciální péči. Organizace Czechdesign, která s českými designéry dlouhodobě spolupracuje a podporuje tvorbu lokálních šperkařů, se po loňské výstavě svatebních šperků rozhodla projekt rozšířit. Vznikl krásně grafický zpracovaný katalog Snoubení

Tištěný katalog je součástí online projektu, jehož cílem je zjednodušit cestu zákazníků za vysněným šperkem. Platforma snoubeni.com umožňuje získat všechny produktové detaily, možnosti úprav, ceny a přímo prsteny online objednat nebo si sjednat svatební schůzku přímo v prodejně. Ta se během několika týdnů přesune z Vojtěšské do Myslíkovy ulice na Praze 1.

Marek Cpin

Vystudoval scénografii na Divadelní fakultě JAMU. Má na svém kontě více než 100 realizací výprav po celé České republice a na Slovensku. Spolupracoval jako módní redaktor... Další články.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z...

Peníze

Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Kdo dá aspoň 1 %

Spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží, pořád na něm ale zůstane o dost víc než na běžném účtu. Poradíme, kam se podívat, když...

Finmag

Svaté obrázky na virus nezabírají. Přesto je mexický prezident pořád oblíbený

Koncem října si evropské státy vysloužily kritiku za přístup ke koronaviru z poněkud nečekaného místa. Mexický prezident Andrés Manuel López...

Finmag

Ameriku čeká měkká totalita, potřebujeme vaši odvahu a zkušenosti

Americký novinář Rod Dreher předpovídá Západu temnou budoucnost: levicovou totalitu bojovníků za sociální spravedlnost. Sílu vzdorovat hledá...