Šperky jako větvičky z lesa. České designéry inspiruje dřevo i květiny

1 483 | Marek Cpin | 23. 5. 2020 | Šmuky a oringle

Ve starém mýtu bohové proměnili milující se pár Filémóna a Baucis ve dva stromy, aby jim zajistili nehynoucí lásku a sounáležitost. I nás fascinuje energie přírodních tvarů i materiálů a ve svých kolekcích se rostlinami, dřevem i květinami inspirují přední české klenotické značky a designéři.

Shutterstock
Janja ProkićJanja Prokić

Janja Prokić 

Janja Prokić se narodila v srbském Bělehradě, po studiích na pražském AVU a VŠUP se věnuje tvorbě kolekcí šperků, které vytváří i na zakázku. Její práce byla dvakrát oceněna cenou Czech Grand Design v kategorii Designér šperku.

Všechny kolekce Janji Prokić vycházejí určitým způsobem z jejího osobního života, sama je nazývá svými deníky. V tvorbě se inspiruje studiem šamanismu, symbolismu či bílé magie i svým dětstvím, sny a pohádkami. V kolekci Flowers pracuje s motivy jmelí, květy třešní a fuchsie.  

Janja Prokić studio, Uhelný trh 9, Praha 1, www.janjaprokic.com

L'AntidoteL'Antidote

L’Antidote 

Mladou značku zaměřenou na tvorbu jedinečných náušnic stvořily dvě přítelkyně, které spojuje společná vize hledání nového smyslu krásy a zlepšování kvality, posouvání mezí designu a zdokonalování výroby.

Markéta a Natali jsou milovnice jednoduchosti, harmonie a precizní práce, náušnice značky L’Antidote působí křehce a žensky. Vedle geometricky vyvážených tvarů najdete v kolekci i jemné motivy miniaturních květů. 

www.lantidote.com

ALO diamondsALO diamonds

ALO diamonds

Nejznámější českou klenotnickou značku ALO diamonds proslavili především fantaskní šperky ve tvaru květin zdobené množstvím diamantů, ve své nabídce má ovšem i jemné a delikátní šperky s moderním designem s motivy drobných kvítků, lístečků a exotických rostlin.

Značka založená v roce 2001 Aloisem Ryšavým nyní vlastní deset butiků v Čechách i na Slovensku, spolupracuje s českými i zahraničními celebritami, podílí se na kulturních akcích a vlastní největší šperkařskou dílnu ve střední Evropě.

www.alo.cz

MooyyyMooyyy

Mooyyy 

Značka Mooyyy pod svým jménem slučuje dohromady práci několika designérek – ručně vyráběné šperky inspirované jógou a přírodními materiály navrhuje například Lucie Koldová, Mirka Talavašková, Anna Steinerová, Natalie Vicenová a další. Nadčasové a minimalistické šperky skrývají osobní poselství a představují vnitřní sílu danou nejen kvalitou přírodních materiálů, jako jsou semena posvátného stromu Rudraksha, perly či láva, ale také vnímáním hodnot a životní filozofií toho, kdo šperk nosí.  

Mooyyy, Martinská 5, Praha 1, www.mooyyy.cz

AntipearleAntipearle

Antipearle 

Přírodní formy, trochu luxus, ale taky punk. Takové jsou šperky značky Antipearle, kterou založila Markéta Dlouhá Márová. Charakterizuje je především neotřelá souhra ušlechtilých kovů a perel a inspirace podmořským světem.

Uchvacující drsné přirodní struktury v kombinaci s jemností perel tvoří provokativní mix, který dává šperkům Antipearle až mystický rozměr. V roce 2012 vyhrála značka Antipearle prestižní cenu redaktorů na Designbloku v kategorii šperk a byla nominována na cenu Czech Grand Design. 

Antipearle, Janáčkovo nábřeží 61, Praha 5, www.antipearle.com

Jan VlasákJan Vlasák

Snubní prsteny na jednom místě 

Zásnubní a snubní prsteny svým významem přesahují hranice šperku – jsou emocí, osobním talismanem i příběhem o spojení dvou životů v jeden. Čeští designéři věnují tvorbě těchto intimních předmětů speciální péči. Organizace Czechdesign, která s českými designéry dlouhodobě spolupracuje a podporuje tvorbu lokálních šperkařů, se po loňské výstavě svatebních šperků rozhodla projekt rozšířit. Vznikl krásně grafický zpracovaný katalog Snoubení

Tištěný katalog je součástí online projektu, jehož cílem je zjednodušit cestu zákazníků za vysněným šperkem. Platforma snoubeni.com umožňuje získat všechny produktové detaily, možnosti úprav, ceny a přímo prsteny online objednat nebo si sjednat svatební schůzku přímo v prodejně. Ta se během několika týdnů přesune z Vojtěšské do Myslíkovy ulice na Praze 1.

Marek Cpin

Vystudoval scénografii na Divadelní fakultě JAMU. Má na svém kontě více než 100 realizací výprav po celé České republice a na Slovensku. Spolupracoval jako módní redaktor... Další články.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se...

Peníze

Nejste online, připlatíte si. Diskriminace seniorů?

Zapomeňte radši na tragikomický plán vlády, že se lidé starší 80 let mají registrovat k očkování hlavně přes internet a dva PINy. V jiných...

Finmag

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty

Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat...

Finmag

Očkujeme s Babišem

Lidi neblázněte, všechno funguje skvěle. A jestli ne, můžete za to vy.