Zdravotní pojišťovna OZP je symbolem spolehlivosti a nových trendů

06. prosinec 2023

Zní to jako prázdný reklamní slogan. Je ale pravdivý v každém slově. OZP je už více než 30 let jednou z největších zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v Česku, s pobočkami a sítí poskytovatelů zdravotních služeb ve všech krajích. A dlouhodobě je propagátorkou moderních technologií ve zdravotnictví.

Foto: OZP

Byli bychom rádi, aby OZP byla tak trochu součástí rodiny každého našeho pojištěnce. Mezi námi a pojištěnci je jakési neviditelné pouto spočívající v péči o jejich zdraví. Po celý život, od mládí do stáří. V zimě, v létě, ve dne, v noci,“ říká generální ředitel OZP Radovan Kouřil a v podstatě tak popisuje přístup OZP ke klientským službám. Na prvním místě je komfort, rychlost, zjednodušení a osobní přístup. Ale vezměme to postupně.

Klientská aplikace VITAKARTA byla vůbec prvním podobným počinem mezi tuzemskými zdravotními pojišťovnami. V současnosti jde o aplikaci prošpikovanou více než 50 užitečnými funkcionalitami. Můžete si díky ní například online zkontrolovat případné interakce mezi užívanými léky, potravinami a nápoji, například u regálu v obchodě.

Ve VITAKARTĚ si můžete nechat zobrazovat laboratorní výsledky z vyšetření pořízených v síti pracovišť společností SYNLAB a SPADIA, a chcete-li, zároveň si je uložit do telefonu jako PDF dokument a přeposlat je na místě ošetřujícímu lékaři.

Praktickou funkcí je možnost uložit si v aplikaci pod jedním účtem, například některého z rodičů, karty pojištěnce všech členů rodiny včetně dětí, pokud jsou všichni klienty OZP. Máte je tak neustále při sobě.

Unikátní je i společný projekt Zdravotní pojišťovny OZP a sítě zdravotnických zařízení EUC, který využívá při čtení mamografických snímků umělou inteligenci. Klientky OZP mají tuto formu vyšetření plně hrazenou. A u čtyř z nich už od začátku dubna 2023 umělá inteligence včas odhalila nádor, který by diagnostikujícím lékařům pravděpodobně zůstal skrytý.

Významnou součástí služeb pro pojištěnce Oborové zdravotní pojišťovny je asistenční služba. Živé operátorky každý pracovní den pomáhají klientům zajistit vhodného lékaře, najít volný termín pro požadované vyšetření nebo řešit různé okamžité situace. Mezi nejčastější žadatelky patří maminky shánějící lékaře pro své děti. „I když ne vždy dokážeme plně vyhovět požadavkům na okamžité zajištění termínu v řádu dnů nebo péče v nejbližším okolí bydliště, většině pomoct opravdu dokážeme, i když jsou obory jako právě pediatrie, nebo psychologická pomoc, které jsou i pro nás mimořádnou výzvou,“ usmívá se hrdě vedoucí Asistenční služby OZP MUDr. Jana Ježková.

Aktuální situace ve zdravotním pojištění v Česku je mimořádně komplikovaná. Zdravotní pojišťovny kvůli covidu-19 vynaložily už tři roky po sobě na péči pro pojištěnce víc peněz, než kolik vybraly na pojistném. Navíc rychle stoupají náklady na nové a moderní léčebné postupy a léčiva.

„V České republice je také rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění jeden z největších na světě a podíl soukromých peněz, které do zdravotnictví přicházejí, naopak jeden z nejnižších. To je ale úkolem zejména pro odvážné politiky,“ shrnuje současnou situaci generální ředitel OZP Radovan Kouřil.

Popup se zavře za 8s