E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Cvičení jógy společně s domácím mazlíčkem má víc benefitů, než si myslíte

26. červen 2023

Jóga s domácími mazlíčky spojuje pravidelný pohyb a zábavu, zároveň rozvíjí jedinečný vztah s našim chlupatým kamarádem. Není proto divu, že zažívá boom po celém světě.

Foto: Perfect Fit, Mars

Pohyb a vyvážená strava je základem každého zdravého organismu a je klíčový i u zvířat. Díky aktivnímu životu jsou naši mazlíčci odolnější, hravější a hlavně zdravější. Nešvar některých majitelů spočívá v tom, že svému mazlíčkovi chtějí takzvaně dopřát. 

“Podsouváním různých dobrot a podáváním nekvalitní, a hlavně nevhodné stravy svému zvířeti akorát nevědomky ubližují. Následně se dostávají do začarovaného kruhu, kdy jsou zvířata obézní a nechtějí se hýbat, jelikož jim pohyb může způsobovat různé obtíže. Každé kilo (u drobných koček každé deko) je pro domácího mazlíčka velkou zátěží, která výrazně ovlivňuje jeho fungování,” vyjadřuje se veterinářka Aneta Bártová. „Pro každého zodpovědného majitele domácího mazlíčka je jeho zdraví prioritou. K tomu, aby zvíře prospívalo, je důležité zajistit mu správný objem kvalitní stavy, dostatek pohybových aktivit a soustředit se i na péči o jeho mentálního zdraví,“ přibližuje veterinářka filozofii značky krmiva pro kočky a psy Perfect Fit.

Cvičení pro každou tlapku

Pohyb u zvířat má zásady, které je nutné dodržovat. Vybraný sport proto raději prokonzultujte s odborníkem, abyste zjistili, zda je pro vašeho mazlíčka vhodný. Málokdo ví, že zvíře je potřeba před výkonem zahřát a po výkonu zchladit. “Stejně jako u lidí, je i u zvířat po fyzické aktivitě (kdy jsou svaly zahřáté) ideální zařadit strečink, nebo svaly zahřejte masáží. Vždy protahujte i antagonistické skupiny svalů (jsou zodpovědné za protichůdný pohyb, provádí flexi v kloubu a extenzi, tzn., že jedny sval natáhnou a druhé skrčí) a pokud se pejsek věnuje sportu se specifickým pohybem, zařaďte i kompenzační cviky, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení určitých částí těla. Zátěž se v trochu jiném smyslu dotýká i mazlíčků s nadváhou, kteří mohou trpět na onemocnění kloubů a kostí, nadměrně zatěžují srdce i dýchací ústrojí. 

Obézním mazlíčkům může nepřiměřený pohyb přitížit, proto fyzické aktivity zařaďte pozvolna. Motivací pro vás i vašeho mazlíčka může být skutečnost, že každých shozených 10 % hmotnosti znamená zbavení se 30 % bolesti pohybového aparátu. Udržovat psa v optimální kondici se tedy opravdu vyplatí,” říká veterinární fyzioterapeutka Zuzana Jeddai, CSART z kliniky PhysioDOG.

Jóga pro lidi, kočky i psy

Společné cvičení jednoduchých ásan s domácími mazlíčky má hned několik výhod. Jednak posiluje vzájemné pouto, zároveň má relaxační a protistresové účinky. Tím, že budete jednotlivé pózy cvičit se svým mazlíčkem, mu umožníte rozvíjet flexibilitu, pohyblivost a sílu. Přidejte se k iniciativě značky krmiva Perfect Fit pro kočky a psy a vyzkoušejte společně 7 jednoduchých ásan, díky nimž si vytvoříte skvělý základ pro každodenní cvičení, a navíc vnesete do vašeho domova uklidňující prostředí a harmonii.

Cvičení jógy se zvířaty se začala značka Perfect Fit věnovat s ohledem na filozofii zdraví celého těla, protože věří, že komplexním přístupem k našemu domácímu mazlíčkovi dosáhneme spokojenosti v každé fázi jeho života, a to právě prostřednictvím přístupu založeného na správné výživě, dostatečném pohybu a duševní stimulaci.

Popup se zavře za 8s