E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Podcast Heroine: Ženy v IT #1

Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský

Vedoucí analytik z LMC Tomáš Ervín Dombrovský se v dnešním podcastu věnuje ženám v IT. „Jedna věc je, že zrovna v České republice se potýkáme s extrémním nedostatkem lidí při sílící poptávce firem - hodně se nabírá, není moc kde brát. A přitom zde máme hodně velké skupiny lidí, které z toho trhu jsou vytlačené. My tam jednoznačně vidíme, že ženy nejsou dostatečně dobře na pracovním trhu zapojené. Typicky ženy ve středním věku, které pečují o malé děti, to je prostě tradiční rozdělení rolí, které pořád přetrvává, tam výrazně klesá zaměstnanost,“ hovořil o postavení žen Dombrovský. 
Podle jeho slov kdybychom dokázali využít ženy na pracovním trhu podobně jako v Německu, tak nám 200-300 tisíc lidí na pracovním trhu neschází. "A co se týče IT, jde o segment, který roste nejrychleji. Ze škol nepřichází dostatek lidí - a reálně v tomto segmentu se opravdu daří nejhůře nabírat," popsal oblast IT Dombrovský. Ženy podle něj v oblasti IT pracovat chtějí. „My ten zájem vidíme,“ poznamenal. 

V podcastu dále uslyšíte: 

  • Jaké je povědomí o rekvalifikačních kurzech? 
  • Sdílejí se příběhy o lidech, kteří v průběhu života začínají druhou kariéru? 
  • Co mohou ženy udělat pro to, aby se dostaly do IT sféry? 
  • Co se vše pod zkratkou IT skrývá? 
  • V jaké oblasti je dominantní část poptávky?

Poslouchat můžete i na těchto platformách

Související články

Ženy jsou z IT trhu vytlačovány, říká vedoucí analytik LMC Tomáš Dombrovský

První hostem nového podcastu Heroine Ženy v IT je Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, pod níž spadají populární pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz. Popisuje, proč se domnívá, že ženy jsou z trhu práce –⁠ a zejména z IT odvětví –⁠ stále vystrkovány. Za příklad dává například pracovní trh v Německu, kde ženy kupodivu „nemizí“.

Odbornice na kyberbezpečnost a HR specialista se shodují: V IT je obrovský prostor pro rozvoj vašich schopností

Anna Jungmannová a Petr Bujalka se v pokračování podcastu Heroine věnují tématu žen v IT hlavně z pohledu možností uplatnění na pracovním trhu a vzdělávání. Jak souvisí reforma školství s oborem IT? Je už v IT dostatek žen? A co vše se lze naučit na hackatonech?

Ženy ve vývojářských týmech jsou nutnost, říká HR odbornice Asseco Solutions

Andrea Kovářová se věnuje lidským zdrojům ve firmě Asseco Solutions. Protože v HR pracuje už dvě dekády, sleduje velkou proměnu celého oboru. Proč jsou v současné době lidé věnující se náboru víc obchodníky, než tomu bývalo dřív? A jak si stojí ženy ve vývojářských týmech? Na toto a mnohé další odpovídala Kovářová v podcastu.

Po ženách je v IT velká poptávka. Firmy jsou ochotné zaučovat i nováčky, říká náborářka

Neplatí, že by v IT oboru braly ženy nižší odměny, říká Jana Klodová, vedoucí náboru v personální agentuře Randstad. „Týmy mají rády diverzitu, chtějí mít mix lidí. A tím pádem je po ženách velká poptávka,“ říká. Z jakých zemí k nám proudí nejvíc IT expertů? A je pro práci v oboru nutná vysoká škola? Dozvíte se to v dalším díle podcastu Ženy v IT pro časopis Heroine.

Další podcasty z minisérie

Popup se zavře za 8s