Tři billboardy za Reykjavíkem

Filmová premiéra
Mediální partnerství
| 24. 1. 2020 | 23 053
Tři billboardy za Reykjavíkem

Do českých kin přichází Island. A kdo nemůže do kina, ať si Island klidně pustí do obýváku.

Do kin a na online platformu Aerovod vstupuje islandský film Daleko od Reykjavíku. Příběh tvrdohlavé Inge, která se odhodlaně vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu, spojuje všechno, co mají fanoušci severských filmů rádi – málomluvnou hlavní hrdinku, kulisy drsné islandské krajiny, černý humor a nulový sentiment, se kterými se protagonisté vypořádávají s náročnými životními situacemi.

Pokud nestíháte vyrazit do kina nebo do něj máte dál, můžete si Daleko od Reykjavíku legálně přehrát z domova v online videopůjčovně Aerovod:

Tři billboardy po islandsku

Třetí celovečerní film režiséra Grímura Hákonarsona byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Torontu. Vřele ho tam přijali diváci i kritikové – portál Slashfilm ho kvůli námětu a silné a odhodlané hrdince přirovnal k oscarovému hitu Tři billboardy kousek za Ebbingem.

„Skrze konkrétní ženu Ingu, která se rozhodne bojovat proti zkorumpovanému establishmentu vykořisťujícímu ji i její komunitu ukazuju politickou realitu jednoho velmi specifického regionu,“ řekl na adresu hlavní hrdinky režisér filmu.

Nenápadná bojovnice v mužském světě

Inge ale není typická rebelka, která chce bojovat za každou cenu. „Inga je úplně běžná islandská venkovanka. Není taková ta typická silná ženská, která vykřikuje do světa: ‚Jsem rebelka!‘ Je mnohem nenápadnější. Islandskému zemědělství vždycky dominovali muži, ale v poslední době se zde začíná objevovat mnohem více žen, které spravují vlastní farmy. Mnoho mužů to ještě pořád nedokáže akceptovat. Tento konflikt mě zaujal a také mě inspirovala obecná diskuze o roli žen ve filmu, probíhající uvnitř zábavního průmyslu. A to je druhá vrstva tohoto snímku – žena, která si hledá vlastní cestu v maskulinní společnosti. Manažeři družstva a většina Inžiných protivníků jsou koneckonců muži,“ dodává režisér. 

Hákonarson – famák s cenou z Cannes

Daleko od Reykjavíku je třetím celovečerním filmem třiačtyřicetiletého Hákonarsona. Absolvent pražské FAMU slavil celosvětový úspěch už se svým absolventským filmem o správci veřejných záchodků Slávek the Shit (2005), který se promítal na v Cannes a následně na desítkách festivalů po celém světě. Na francouzskou Riviéru se Hákonarson vrátil v roce 2015 se svým druhým celovečerním filmem Berani. Film vypráví příběh dvou bratrů, kteří spolu 40 let nepromluvili, nyní však musí spojit síly, aby zachránili svá stáda výstavních ovcí napadených vážnou nemocí. Film v Cannes zvítězil sekci Un Certain Regard, následně získal řadu dalších ocenění včetně 11 cen Islandské filmové akademie. Ve filmu Daleko od Reykjavíku se Hákonarson opět vydává do prostředí odlehlých zemědělských komunit, které díky svým zkušenostem dovede vykreslit s nebývalou autenticitou.

Film Berani si můžete pustit tady:

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze