E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Budu šišlat? Bude to bolet? Nebudu se moci líbat? Sedm nejčastějších mýtů o rovnátkách

30. květen 2022
18 573

O rovnátkách koluje mnoho mýtů. Ty nás pak mohou odradit od rozhodnutí jít do toho a nechat si srovnat zuby. A to je škoda. Možná si říkáte, že rovnátka nosí pouze děti a vy už jste na rovnátka příliš staří a už to nemá smysl. Věřte, že smysl to má. Na rovnátka totiž nikdy není pozdě. A jaké mýty o rovnátkách mezi lidmi často kolují?

Foto: Svět rovnátek

Mýtus č. 1: Rovnátka jsou drahá

Ruku na srdce. Jde přece o investici do vlastního zdraví. Rovnátky si nesrovnáte pouze zuby rovně do řady, narovnáním zubů získáte mnohem víc. „Rovné zuby jsou jakousi prevencí proti zubním kazům. Pokud se o svůj chrup poctivě staráte, snižujete tím pravděpodobnost častých a nepříjemných návštěv zubaře, kdy je nutno podstoupit vrtání a složitější zákroky, které také nebývají zrovna levnou záležitostí. Rovné zuby dokážete lépe čistit, díky čemuž mohou být zdravější, a zdravé zuby vám mohou ušetřit spoustu peněz do budoucna,“ vysvětluje Lucie Vybíralová za tým Světa rovnátek a dodává: „Cena za kompletní léčbu se u nás pohybuje od 700 Kč do 2 500 Kč měsíčně. Nemusí to být zanedbatelná položka v rodinném rozpočtu, avšak měli bychom si uvědomit, že měsíčně tuto sumu můžeme utratit za věci, které až tak nepotřebujeme, a zde investujeme cíleně do svého zdraví.“ Investicí do rovnátek tak často ušetříte peníze, které byste zaplatili svému zubaři za opravy zubů, vrtání či nákup speciálních dentálních pomůcek k nápravě zkažených zubů.

S vadami chrupu může docházet ke špatné artikulaci, jako je třeba šišlání. Srovnání zubů může tento problém vyřešit.

Mýtus č. 2: S rovnátky budu šišlat

Po nasazení standardních fixních rovnátek vám nejspíše mluva zpočátku nepůjde tak hladce. Ve velmi krátké době si ale na nezvyklost v ústech zvyknete a zásadní problém s výslovností zmizí nejčastěji během prvních tří dnů. Možná jste ale netušili, že samotné šišlání způsobují právě vady chrupu. „Věděli jste, že s vadami chrupu může často docházet ke špatné artikulaci, jako je třeba šišlání? Srovnání zubů může tento problém vyřešit. Jistě všichni víme, jak nesmírně důležitá je komunikace napříč celým naším životem, proto možnost komunikovat bez jakýchkoliv zábran zajisté přispívá k lepšímu sebevědomí,“ dodává Lucie Vybíralová.

Foto: Svět rovnátek

Mýtus č. 3: S rovnátky musím jíst jen kašovitou stravu

Nebudeme zastírat, že z počátku můžete cítit určitý diskomfort u jídla, a dáte tak prvních pár dnů přednost měkčím potravinám. Obavy z tvrdších potravin bývají především u klasických fixních rovnátek, kdy třeba po konzumaci topinky může dojít k uvolnění fixní součástky ze zubu. V dnešní době ale můžete volit i jiné typy rovnátek. Například tzv. neviditelná rovnátka vyndáte před konzumací z úst, takže si během léčby můžete vychutnat úplně cokoliv.

Mýtus č. 4: Díky rovnátkům budu mít zuby rovné, ale zkažené

Toto je jeden z nejčastějších mýtů o rovnátkách vůbec. „Tento mýtus je nutné vyvrátit. Zuby se pod rovnátky nekazí. Kaz se může objevit kolem součástí pevného rovnátka, a to především kvůli nedostatečné ústní hygieně samotného pacienta. Tomu lze zamezit výběrem tzv. neviditelných rovnátek, u kterých je čištění zubů jednoduché, protože se fólie na jídlo vyjme a zuby se vyčistí běžným způsobem,“ upřesňuje Lucie Vybíralová ze Světa rovnátek.

Foto: Svět rovnátek

Mýtus č. 5: S rovnátky se nebudu moci líbat

S rovnátky líbání nekončí! Zároveň rovnátka nemění nic na tom, jak líbáte! Prostě a jednoduše se snažte rovnátka ignorovat. A při líbání zapomeňte na jeden populární, ale děsivý mýtus, že se vám rovnátka zaseknou jedno o druhé. Rovnátka totiž nejsou magnetická.

Mýtus č. 6: Rovnátka bolí

Bolesti se asi bojí každý, přesto je potřeba uvést, že pocity pacientů a jejich vnímání bolesti je velice individuální. Existuje ale možnost, jak srovnat zuby bez problémů s mluvením i bez bolesti. MDDr. Karolína Floryková, lékařka ve Světě rovnátek, představuje jedny z mnoha benefitů tzv. neviditelných rovnátek: „Hlavními výhodami pro pacienta při použití neviditelných rovnátek jsou výrazně menší bolestivost než s fixním aparátem. Tato rovnátka jsou i výrazně komfortnější a nevyskytují se u nich žádné nepříjemnosti, jako jsou uvolněné zámečky, píchající drátky či otlačené tváře.“

Mýtus č. 7: Kvůli rovnátkům strávím u lékaře věčnost

Věčnost u lékaře určitě nestrávíte, ale je pravda, že čas strávený u lékaře a četnost návštěv ordinace jsou hodně ovlivněny typem zvolených rovnátek. V případě fixních a dalších typů rovnátek jsou návštěvy daleko častější, zatímco u těch neviditelných je to pouze přibližně jedenkrát za tři měsíce.


Skupina LABS1503, kterou vlastní Daniele Mastracci a Matúš Valach, zastřešuje společnosti: ortodentická klinika Svět rovnátek, klinika fyzioterapie Fyziosvět, dodavatele LABS1503 Distribution a LABS1503 Academy. V přípravě je otevření kliniky ALPHALABS se zaměřením na hormonální testosteronovou terapii a klinika estetické stomatologie DENTALABS.

Počátky skupiny sahají do let 2007/2008, kdy mladí absolventi převzali bankrotující společnost a postupně z ní vybudovali jednu z největších a nejrychleji rostoucích ortodontistických klinik světa Svět rovnátek. Díky neortodoxnímu přístupu k řešení překážek, překonávání zaběhlých postupů, zaváděním inovací a nových postupů v léčbě a přísným zachováváním principu zájem klienta na prvním místě se skupina úspěšně rozrůstá a daří se jí měnit obraz českého zdravotnictví. 

Posláním skupiny je umožnit lidem naplnit svůj potenciál a zlepšit kvalitu života, a to skrze nejmodernější technologie a metody.

Popup se zavře za 8s