Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

„Řvala jsem někdy k Pánu Bohu!“ Řádové sestry vzpomínají na Akci Ř

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pegy | 9. 6. 2021 18:59

Milá paní vůbec nic o těchto poměrech nevíte,tak se ani nevyjadřujte. V letech 70 -85 bylo velké pronásledování věřících. Děti se nedostaly na střední či vysoké školy, tajní sledovali bohoslužby a psali si statistiky účastníků bohoslužeb a sledovali i jejich soukromý život. Kam chodí, s kým mluví. Byla to nejhorší doba totality a divím se, jak je možné že je tahle svoloč ještě stále u koryta a významných funkcí.

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

JANA | 9. 6. 2021 14:47

Jsem ročník 1965 a normalne jsme zpívali vánoční koledy . Nikdy jsem neslyšela o zákazu k Bohu
Nevytahujte pořád , co by se mohlo na bývalou dobu vytáhnout
Jak se žilo lidem během válek ? Pište, ať
mladí nezapomenou.

-14

Diskuze k článku:

Kamila | 16. 6. 2021 9:40 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 17:37

Citace - JANA / 9. 6. 2021 17:37

Otázka zní v jaké roce… 50. léta začala rokem 1941 a to věřím, že v tomto směru to fungovalo dobře.

50. léta začala rokem 1951.

0

Jana Smrčková | 10. 6. 2021 8:25 | reakce na Pegy - 9. 6. 2021 18:59

Dobrý den, ano máte naprostou pravdu, sama jsem zažila jako dítě na vlastní kůži. Jezdily jsme navštěvovat sestřičky do Albeřic, můj děda s mým tátou jim pomáhali a spoustu dalších lidí, dát dohromady barák do kteryho je nastěhovali,a říct někde nebo před někým že jezdíme za sestričkama....... To se prostě nesmělo. Byly to ty nejhodnější a nejmilejší ženy které jsem měla tu čest znát. S úctou dodnes Jana

+1

Petr | 10. 6. 2021 7:14

Paradoxem dnešní doby, je že vše se děje naruby. Katolická církev s podporou TOP 09 a KDU ČSL začíná čím dál tím více škodit.

-1

Jitka | 9. 6. 2021 22:08 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

Jsem stejný ročník , koledy jsme sice zpívali, ale o Bohu nám nikdy nikdo neřekl ani slovo. Byla to nesvobodná doba, ubíjející ducha. Horník měl lepší pozici než vysokoškolsky vzdělaný člověk.

+2

Václav | 9. 6. 2021 19:17 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

U nás na vesnici se na základní škole až do sametové revoluce vyučoval nepovinný předmět náboženství. Zrušili ho až po roce 1990 pro nezájem.

+3

Rotterová Jana | 9. 6. 2021 19:08 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

Je mi smutno z toho jak lidé i dnes nepoužívají svůj selský rozum! Milá paní díky minulému režimu je národ zdevastovaný tak jak Je! Hrdě se hlásíme k tomu ,že jsme nejatejističtější stát na světě!!

0

Pegy | 9. 6. 2021 18:59 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

Milá paní vůbec nic o těchto poměrech nevíte,tak se ani nevyjadřujte. V letech 70 -85 bylo velké pronásledování věřících. Děti se nedostaly na střední či vysoké školy, tajní sledovali bohoslužby a psali si statistiky účastníků bohoslužeb a sledovali i jejich soukromý život. Kam chodí, s kým mluví. Byla to nejhorší doba totality a divím se, jak je možné že je tahle svoloč ještě stále u koryta a významných funkcí.

+8

Roman Krmenčík Podbořany | 9. 6. 2021 18:01 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 17:35

Děkuji , moc si vašeho přání vážím a váš syn ? nikde není psáno že se to v dobré neobrátí , já jsem podle názorů doktorů byl také ztracený případ a hle , mám dvě střední školy v armádě jsem strávil 20 let na velitelských funkcích a u letectva 12 . Takže vám a vašemu synovi držím palce a přeji jen to nejlepší .

+2

Bohumil | 9. 6. 2021 18:00 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

Jano, když národ nezná svou minulost, velice často ji opakuje. Chcete tady opět režim podobný 50tým letům? Doufám, že ne, ale náznaky tu jsou. Jinak ta 50tá léta se s válkou daly srovnat. Neustálý boj včetně těch padlých.
Bohužel mladí si již nedovedou některé věci uvědomit a mají jen požadavky bez vlastní odpovědnosti.

+1

Bohumil Havel | 9. 6. 2021 17:53

Moje prateta byla ve vězení z důvodu Čihošťského zázraku, tak byla ve vězení před touto hromadnou akcí. Tak pozitivního člověka jsem potkal zřídka, usměvavá a velice obětavá.
Vyprávěla o práci v textilce bez zášti a pobavila nás tím, že bachařky byly naštvané, když si v přádelně při práci zpívaly. Vždyť práce měla být trestem. Dostal se k jejím dopisům, které byly zaslané mamince a sestře, moc milé a uklidňující (maminku). Nic nám neschází, mám se přiměřeně, nestrachujte se a podobně.
Po revoluci se jí splnil sen a vrátila se na Velehrad, kde její řád působí a tam skonala.

+4

JANA | 9. 6. 2021 17:37 | reakce na Danuše - 9. 6. 2021 16:51

Otázka zní v jaké roce… 50. léta začala rokem 1941 a to věřím, že v tomto směru to fungovalo dobře.

+2

JANA | 9. 6. 2021 17:35 | reakce na Roman Krmenčík Podbořany - 9. 6. 2021 17:18

Díky, že jste zde, nesmírně si vážím Vašeho příspěvku! Můj syn s mentální retardací, autismem, neschopností mluvit by v té době skončil bůhví kde… Pevné zdraví Vám přeji.

+1

Roman Krmenčík Podbořany | 9. 6. 2021 17:18

Vážení k tomuto tématu mám také co dodati // neboť ten obrýlený kluk veprostřed jsem já // .
V uvedeném ústavu jsem byl zavřen v prvním pololetí roku 1973 . Dodnes mně nikdo nevěří že nás vychovávaly jeptišky . Způsob jejich výchovy pod vedením doktora Kopeckého bych moc lichotivě nepopsal . Tenkrát totiž dyslekcie byla cizí nemoc a léčila se v podobných dětských vězeních jinak se podobný ústav ani nazvat nedá . Léčba ? facky od doktora Kopeckého zklidňující injekce od sester . I když upřímně snaha sester k slušnému jednání převažovala . Po půl roce jsem odešel zpátky do normálního života a po letech když jsem se dostal ke svým spisům tak jsem zjistil že to byla pomsta ze strany učitelky , rodičům.

+2

Danuše | 9. 6. 2021 16:51

V padesátých létech jsem se na vesnici zúčastňovala průvodu s Božím tělem, zpívala v kostele, pravidelně navštěvovala všechny bohoslužby, sice nerada ale z povinnosti chodila i ke zpovědi. Také jsem až do páté třídy ve škole chodila na náboženství .Nedávno jsem tuto vesnici na Moravě navštívila, kostel má bohoslužby jednou za 14 dní, fara je obydlena mladou rodinou, hřbitov z převážné části zrušený. Je mně z toho smutno.

+2

JANA | 9. 6. 2021 16:26 | reakce na JANA - 9. 6. 2021 14:47

Dobrý den, pokud jste ročník 1965, pak jste nejspíš tu situaci kolem 50. let nezažila. Chodím vypomáhat do Domova pro řeholní sestry, který určen pro pro 65+ a mnohdy je slyším jak křičí ze spaní a bojí se…

+5

JANA | 9. 6. 2021 14:47

Jsem ročník 1965 a normalne jsme zpívali vánoční koledy . Nikdy jsem neslyšela o zákazu k Bohu
Nevytahujte pořád , co by se mohlo na bývalou dobu vytáhnout
Jak se žilo lidem během válek ? Pište, ať
mladí nezapomenou.

-14