Diskuze k článku:

Hlavně žádnou hysterii. Jak se v totalitním Československu mlžilo o Černobylu

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petr | 26. 4. 2021 7:39

Byl jsem v te dobe na vojne.Dozimetry neustale hlasily vysokou radiaci.Museli jsme odpojit baterie a zamknout je ve skladu!Komunisti-Co slovo to lez,co cin to zlocin!

+82
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Andy | 26. 4. 2021 7:04

Dodne slyším nenavistne články vůči Černobylu, za 36 let jsem neviděl žádné výsledky měření, jen urážky, nadávky, protože to bylo v Rusku. Tak si vzpomeňte na fukusimu, mám kamaráda, jehož maminka pracuje v jedné hygienické stanici, nějakou dobu po výbuchu prováděli měření radioaktivita v ovzduší, naměřili tak vys

-90

Diskuze k článku:

Jeník | 28. 4. 2021 14:26 | reakce na umfa - 26. 4. 2021 9:39

Já bych tedy tak optimistický nebyl.Lidé jsou totiž nepoučitelní.Hlavně ti,co mají o sobě přílišné mínění.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Jeník | 28. 4. 2021 14:21 | reakce na Josef - 26. 4. 2021 10:35

Souhlasím.Ten dokument byl všeříkající,a muselo to být opravdové peklo.

0

Jeník | 28. 4. 2021 14:19 | reakce na Bobo - 26. 4. 2021 17:22

Tak především Černobyl,ano:Tráva tam,pravda roste,ale stále tam nikdo nesmí.Nikdo už nespočítá oběti této katastrofy,od lidí tam žijících po ty povolané na smrt při odstraňování následků výbuchu,aniž by jim někdo řekl,co je čeká.Tohle byla ta opravdová výkladní skříň Ruska.Naprostá neúcta k lidským životům.Z papalášů si tam nikdo netroufl,nikdy.

0

jeník | 28. 4. 2021 14:12 | reakce na Olda - 26. 4. 2021 7:41

No a právě toto byla ta největší lež!

-1

Jeník | 28. 4. 2021 14:08

Ano,to byl ten Sovětský svaz,náš vzor!

0

Jaguaros | 28. 4. 2021 12:41

Já se nedivím proč jsme na tom dnes tak špatně. Při těchto diletantských komentářích se nelze divit. Lidé nemají ani trochu páry o případu, neví jak se mrak pohyboval a kterým směrem. Prostě je to hrůza to číst. Je pravda že se později radiace trochu navýšila, nedoporučovalo se jíst houby které rostly jako šílení, čistily se písečné obsahy dětských hřišt' a dělaly mnoho jiné úkony. Ale v globálu to prostě střední Evropu netrefilo, Skandinávie na tom byla hůř. Jinak se na západě stalo daleko víc problémů než je známo, ale mimo Fukušimu to všude tak nějak dopadlo. Tak si prosím uvědomte co píšete za hnůj abyste se zde zviditelnili. Já jsem se to dozvěděl v Luhačovicích a do Prahy jsem odjížděl 1.05. po zcela prázdné dálnici D1. V Praze byl prvomájový průvod. Po několika dnech jsem se přesunul zpět do Mnichova, tam jsem sbíral další informace.

0

umfa | 28. 4. 2021 9:54 | reakce na umfa - 28. 4. 2021 9:51

oprava - ne ČR, ale celé ČSSR, protože největší radioaktivita (50000 Bq/m2) byla naměřena v Jeseníkách, na Slovensku to bylo méně.

-1

umfa | 28. 4. 2021 9:51 | reakce na Libuse - 26. 4. 2021 11:06

Když se lidi ptali na různé zdravotní potíže, lékaři jim říkali, že ano, že to skutečně mohlo být z Černobylu. A měli pravdu, lidské tělo je složité a o účincích radioaktivity toho pořád nevíme dost, ba ani teorie hormeze nebyla dosud vyvrácena ani potvrzena, takže příčinnou souvislost skutečně nemohli vyloučit. Ale u lidí pohybujících se na území ČR je ta souvislost nepravděpodobná, nebyla ani později prokázána (ani počet nádorů štítné žlázy nevzrostl nad průměr), proto si dovolím předpokládat, že i pokud to vliv mělo, naprostá většina zdravotních problémů neměla s Černobylem nic společného. Což samozřejmě komouše neomlouvá z trestuhodného mlčení a mlžení.

-2

grg | 28. 4. 2021 1:43 | reakce na Karel Hradecký - 28. 4. 2021 0:51

V Jaslovským Bohuniciach síce "niečo buchlo" (havária bloku A1 v r. 1977), ale radiácia neunikla mimo priestoru elektrárne a nemalo to vplyv na nič okolo.

0

Karel Hradecký | 28. 4. 2021 0:51

Měsíc před Černobilem jsme se stěhovali. Kolem bylo dost lesů a hodně rostly houby, stejně tak vloni, asi zase něco bouchlo. Dočetl jsem se, že jednou se to stalo i Slovákům v Jasl. Bohunicích.

0

JANA | 27. 4. 2021 13:02

narodillo se mi dítě s následkem ,doktoři mi odmítali říci pravdu o příčině
byla jsem v jiném stavu,když jsem byla přímo vystavena radiaci
bez varování,
nikdy jim to nezapomenu

-1

Marcel | 26. 4. 2021 23:12

Ano to co píše Petr je pravda. V Trebišově se měřilo dozimetry bez baterek a vojáky prvního ročníku kteří vůbec netušili jak ten přístroj funguje.

0

Karel | 26. 4. 2021 21:10 | reakce na Petr - 26. 4. 2021 7:39

Jojo, a potom jsi se vzbudil a měl jsi ruku v nočníku. Radiace naměřená nad tehdejším ČSSR byla nad normálem, ale dosahovala sto násobně nižší hodnoty, než jsou hodnoty, které by ohrožovaly zdraví. Takže ty tvoje nesmysly vykládej někomu jinému.

0

ivo | 26. 4. 2021 19:49 | reakce na Andy - 26. 4. 2021 7:04

Dobrá "češtin". Fukušima je město, tudíž velké F., dále čárky, skloňování atd. Pokud jste cizinec, pardon. Pokud jde o Rusko-studujte novodobou historii a zjistíte, že posledních 100 let se nic nezměnilo, bohužel.

0

anděla | 26. 4. 2021 18:53

lidem svítili i podrážky u bot poznalo se to také na tom,že nebylo mléko vše bylo kyselé a co měli raka zázračně se uzdravili --jo myšlení lidí je nestálé

0

Marta Šichová | 26. 4. 2021 17:35 | reakce na Andy - 26. 4. 2021 7:04

V Rusku????

+1

Bohuš | 26. 4. 2021 17:25 | reakce na Josef - 26. 4. 2021 10:35

západní propagenda

-2

Bobo | 26. 4. 2021 17:22 | reakce na Petr - 26. 4. 2021 7:39

Přesto žijeme a okolí Černobilu přímo vzkvétá, co do fauny i flory. Taky Hirošima se znovu postavila na stelném místě. A Fukušima žije svým životem stále dál. Opravdu nam ti komunisti lhali!! Tvrdili nám totiž jak je ta radiace energie škodlivá a jak po výbuchu 100let tráva neporoste.....

-2

Vítězslav | 26. 4. 2021 15:44 | reakce na Hana - 26. 4. 2021 7:31

Opatření dělat šla, minimálně tedy zrovna vtom nejhorším nechodit ven třeba a nejíst houby a podobně, tutlaní bylo zvěrstvo

+3

LENKA | 26. 4. 2021 15:44

DOBRÝ DEN V TOM ROCE 1986 SE NÁM NARODIL SYN V ČERVNU HNED OD MALA MEL VELMI SLABOU IMUNITU A BÝVAL HODNĚ NEMOCNÝPAK JSME SE DOSTALI K ODBORNIKOVI LÉČIL SYNA A TAKÉ NÁMREKL ŽE JE NA TOM SYN JESTE DOBŘE V TE DOBĚ PŘEŠEL RADIOAKTIVNÍ MRAK PŘES ČESKOSLOVENSKO DĚTÍ POSTIŽENÝCH BYLO HODNĚ ,ALE NÁS NIKDO V TĚ DOBĚ NEINFORMOVAL.

-1

Vítězslav | 26. 4. 2021 15:43 | reakce na Andy - 26. 4. 2021 7:04

strašné, a s takovýma komoušema musím žít ve svým státě, je mi z vás zle!!!

-1

Ema W. | 26. 4. 2021 14:27

Já v té době žila na východním Slovensku. Moje sestřenice, moje učitelka a naše sousedka, byli v té době těhotné a děti pak do 2-4 let umřeli na rakovinu. Aspoň ty těhotné se mohli chránit, kdyby to věděli.

0

KTE | 26. 4. 2021 14:26 | reakce na Petr - 26. 4. 2021 7:39

Potvrzuji. Jako vystudovaný fyzik jsem se hlásil, že mohu posoudit úroveň radioaktivity v kasárnách, ale dozimetry, které dle všech tehdy platných vojenských řádů musely být v činnosti u dozorčích útvarů, byly staženy do skladu.

0

Terka | 26. 4. 2021 14:10 | reakce na Jarka - 26. 4. 2021 7:15

Já naopak v červnu otěhotněla a to se mi rok nedařilo.

+3

Yarda | 26. 4. 2021 13:49 | reakce na Vlčák - 26. 4. 2021 11:19

Jo aha - omylat :-))) Priste radeji napiste - opakovat. Treba.

+1

Boner | 26. 4. 2021 13:44 | reakce na Astroid - 26. 4. 2021 12:14

mně zas vyrostl penis na 35cm,, všechno zlé je k něčemu dobré...

+5

Alena | 26. 4. 2021 13:16

Bylo mi 14 let. Brala jsem prášky na štítnou žlázu. Po výbuchu jsem je rok nebrala. Doktor se podivoval, ale pak mamince říkal, že tu radiace byla, proto jsem nepotřebovala prášky.

0

Yarda | 26. 4. 2021 12:53

Byly jedine 2 zdroje pravdivych informaci - Hlas Ameriky a Svobodna Evropa (ta ale byla rusena).

Na Hlasu nejen sdelovali fakta bezne publikovana v Zapadni Evrope, ale take poradili:
- pobyvejte venku minimalne
- po prichodu domu vysvlecte svrsky hned v predsini a pokud mozno je vyperte
- take se hned vysprchujte
- porad doma vytirejte
- zkuste se vyhnout prvnimu vetsimu desti

Tedy vlastne standardni rady pro spad radioaktivniho prachu. A jeden osobni zazitek. Jel jsem Ackem z Kulataku na Jirak - a kdyz jsem na Jiraku vylezl, tak jsem zjistil, ze v podchodu postava nezvykle mnozstvi lidi. Kdyz jsem dosel na schody ven - tak jsem se take vratil. Venku totiz prselo ...

-

+6

Yarda | 26. 4. 2021 12:47 | reakce na Libor Štěpán - 26. 4. 2021 8:17

Citace - Libor Štěpán / 26. 4. 2021 08:17

Normálně se o tom mluvilo, žádnej kriminál nehrozil, mohlo se říkat cokoli,.... Mladší ročníky rádi dramatizují

Cha cha. Normalne o tom mluvil akorat Hlas Ameriky, oficialni zdroje se chovaly presne jak popsano.

-1

Astroid | 26. 4. 2021 12:14

Zase bych to tak nedramatizoval.Na Svobobné Evropě tenkrád hlásili varování,ale ve výsledku jsme akorád ten rok nejedli třešně. A přežili jsme....teda já po Černobylu trošku vyrostl na 205 cm :D :D :D

-4

Zobrazit další