Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Nekraďte dětem soukromí, varuje forenzní analytička

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Zuzana Fuxová | 16. 4. 2021 10:05

To, že někdo poučeně mluví na téma, které má dobře zrešešeršované a hodně o něm přemýšlí, a zároveň si sám ve vlastním životě ve stejné problematice hledá správné nastavení hranic, mi přijde v pořádku a pochopitelné. Narozdíl od tohohle anonymního a jedovatého shamingu, který zavání tím, že má autor(ka) s Kateřinou nějaké osobní nevyřízené účty.

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pobavena | 16. 4. 2021 8:52

Tohle by byl tak potrebny text, kdyby rady neudilela zena, ktera rozhodne nestravila studium v kalhotach, jak tvrdi, ktera se sama na socialnich sitich chlubi, ze doktorske statnice absolvovala v sexy puncochach a je znama tim, ze naopak rada tasi zenske zbrane vsude, kde se da i neda, a ktera sama na sitich zverejnuje fotky svych deti, vcetne fotek z porodnice a fotky rodneho listu dcery (!) .... Proste nomen omen, je to lesch, pratele. Tohle musi kazdeho, kdo Katerinu jenom trochu zna, opravdu hodne pobavit. Mozna byste si na ty reserse zpovidanych meli fakt nekoho najmout...

-5

Diskuze k článku:

HiroyuYulin | 20. 4. 2021 9:28

Děti, které potřebují soukromí, se jeví jako důležitý způsob, jak se naučit tělesné autonomii. Tento názor velmi odporuje mé konzervativní výchově.

Tam, kde jsem vyrostl, bylo zcela normální, že rodiče sundali dětem dveře ze svých pantů, pokud bylo dítě špatné. Přesto jsem od té doby viděl, jak někteří lidé říkají, že to není ospravedlnitelná věc. Je to rostoucí nápad jako svižná debata, nebo se o něm prostě příliš nediskutovalo?

Pak v rodině vyvstávají další problémy s ochranou soukromí, o kterých nikdo v naší komunitě nikdy nemluvil - je normální sledovat, jak vaše dítě chodí na záchod, aby se ujistilo, že se tam nepořádá? Pokud ano, do jakého věku? A co když se dítě mění?

Jaká úroveň sledování vašich dětí je podle vás ospravedlnitelná, když je pečlivě sledujete, a kde je to na škodu? A do jaké věkové nebo vývojové fáze? Pokud by nepříbuzný dospělý sledoval někoho v koupelně, kdo nepodstupoval test na přítomnost drog, považovalo by to za sexuální přestupek.

V jaké fázi jde od „pečlivého sledování dětí / dospívajících“ k sexuálnímu obtěžování? Co kdyby zaměstnavatel sledoval své dospívající zaměstnance v koupelně, aby se ujistili, že se neobtěžují?

Jak se změní vaše odpověď na výše uvedené, pokud se obáváte, že si dospívající může v budoucnu osvojit sebezničující návyky (drogy nebo sebepoškozování)? Naproti tomu, co když jistě víte, že si dospívající ublížilo? (za předpokladu, že nedostanete radu od profesionálů)

0

Janek | 19. 4. 2021 5:05

problém není v tom, jestli někdo zveřejňuje nebo nezveřejňuje fotky, problém jsou sociální sítě jako takové, pokud budou lidé exhibovat na na soc. sítích, tak to vypovídá o jejich nízkém až žádném sebevědomí a skrz soc. sítě se snaží na své bezvýznamé životy upozorňovat, aby si jich vůbec někdo všimnul a vyřvával do světa, co všechno je a není

0

xxx | 19. 4. 2021 22:05 | reakce na Janek - 19. 4. 2021 5:05

Problém je v tom, že nechápeš, že hodně lidí exhibuje za prachy. Ti co to sledují mají nízké sebevědomí a bezvýznamný život.

0

umfa | 19. 4. 2021 9:45 | reakce na Janek - 19. 4. 2021 5:05

Odvždycky platí, že si každý buduje a hlídá svůj sociální status - a pokud ne, je to většinou spojeno s psychiatrickou diagnózou :-) Problém sociálních sítí je ten, že to nemáme (jako společnost vcelku) zažité, že ještě všichni nepoznají kdo se jen tak vytahuje a čouhá mu sláma z bot, koho máme brát vážně atd. Počkejte pár desítek let a bude to trochu zřejmější a situace se mírně ustálí :D

+1

Jana | 16. 4. 2021 15:49

Mně zrovna Deníček moderního fotra přijde za hranou. A vystupuje přece pod svým pravým příjmením, tak to dítě určitě podle fotra spolužáci identifikují. Osobně sociální sítě nepoužívám, tudíž fotky vlastních dětí nezveřejňuji. Ale přes net projdou, když je posílám babičkám na messenger. Ale i tyto fotky prochází mou vnitřní cenzurou, nahaté děti v žádném případě, obvykle mrknu i na okolí - binec v pokoji apod. :-) Naštval mě tchán, který vzal s tchýní děti na výlet a vyfotil je čúrající a všem nám to rozeslal. I můj bratr vyfotil své vnučky nahaté a rozeslal to. Co to s těmi lidmi je? Proč vůbec vyrábět fotky nahých dětských příbuzných?

+2

umfa | 16. 4. 2021 10:48

Zajímavé. Docela by mě podrobněji zajímalo, co dělá forenzní analytik. Samozřejmě, z názvu profese se to dá vytušit, podle vlastních zkušeností vím, že se z textu dá (někdy :-)) poznat autor, ale celkem by bylo zajímavé se dočíst co se dá poznat, co nedá, jaké metody se používají a podobně. Samozřejmě na populárně naučné úrovni, abych to pochopil i já.

+1

Kateřina Lesch | 16. 4. 2021 11:25 | reakce na umfa - 16. 4. 2021 10:48

Dobrý den, krátké a víceméně populárně-naučné shrnutí najdete třeba tady https://slideslive.com/38913767/ml-powered-crime-detection?ref=account-folder-17631-folders. Techničtější a delší přednáška je pak z meetupu o strojovém učení: https://www.youtube.com/watch?v=NGVbmvMfR_w.

+2

umfa | 16. 4. 2021 11:50 | reakce na Kateřina Lesch - 16. 4. 2021 11:25

Díky.

0

Pobavena | 16. 4. 2021 8:52

Tohle by byl tak potrebny text, kdyby rady neudilela zena, ktera rozhodne nestravila studium v kalhotach, jak tvrdi, ktera se sama na socialnich sitich chlubi, ze doktorske statnice absolvovala v sexy puncochach a je znama tim, ze naopak rada tasi zenske zbrane vsude, kde se da i neda, a ktera sama na sitich zverejnuje fotky svych deti, vcetne fotek z porodnice a fotky rodneho listu dcery (!) .... Proste nomen omen, je to lesch, pratele. Tohle musi kazdeho, kdo Katerinu jenom trochu zna, opravdu hodne pobavit. Mozna byste si na ty reserse zpovidanych meli fakt nekoho najmout...

-5

Kateřina Lesch | 16. 4. 2021 10:54 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 8:52

Ano, ke státnicím jsem si ty podvazky už vzala, za odměnu. Ano, fotka z porodnice jako neveřejné oznámení pro přátele mi přijde ok. Ano, z rodného listu bylo vidět pouze jméno. A nakonec - ano, zapomněla jsem, že mám v přátelích i Alžbětu P. Jdu to honem napravit, doma není nikdo prorokem, tenhle příspěvek je toho dobrým důkazem. Občasnou čistku v přátelích jsem zapomněla doporučit. Všechno, co v rozhovoru zaznělo, funguje za předpokladu, že je vaše bublina příčetná a nikdo z ní nevynáší.

+3

Pobavena | 16. 4. 2021 13:01 | reakce na Kateřina Lesch - 16. 4. 2021 10:54

No ja teda nevim, kdo je Alzbeta P., ale jestli ma dostat ban, tak ne za tohle.

0

HonzaV | 17. 4. 2021 7:37 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 13:01

chudák Bětka, takhle už jsem se dlouho nezasmál, díky! :)

0

Martin | 17. 4. 2021 14:55 | reakce na HonzaV - 17. 4. 2021 7:37

Jak vite, ze to nebyla ona? Protoze to napsala? Pani Lesch preju lepsi vyber pratel, ale haters gonna hate... https://stage.forbes.cz/vedecky-potvrzeno-5-duvodu-proc-byste-s-hejtry-nemeli-ztracet-cas/

0

HonzaV | 17. 4. 2021 20:30 | reakce na Martin - 17. 4. 2021 14:55

Ale samozřejmě, nevím, možná je "Pobavena" tlustý fousatý penzista nebo inteligentní vlčák, ovšem v kontextu té diskuze mi to přišlo jako pěkná smeč. Koneckonců jak pravil veliký Vilík, "celý svět je divadlo a všichni muži a ženy nejsou než pouzí herci".

0

Kateřina Lesch | 19. 4. 2021 11:13 | reakce na HonzaV - 17. 4. 2021 20:30

Inteligentního vlčáka bych skoro vyloučila:-) Jazyk funguje jako otisk prstu: každý máme trochu jinou distribuci funkčních slov, slovní zásobu, dokonce syntax... A lidi si ho nehlídají, zvlášť když píšou v afektu. Dotyčná poskytla docela dlouhý referenční text, zmiňuje několik let staré statusy, které tehdy možná nějak komentovala. Všechny svoje fb přátele (a víceméně i jejich písemný projev) osobně znám, takže okruh podezřelých se významně zmenšuje... S tím divadlem je to ovšem pravda a pro mě taky poučení.

0

xxx | 19. 4. 2021 22:10 | reakce na Kateřina Lesch - 19. 4. 2021 11:13

Fakt nevíš, že dostat se ti na zeď trvá minutu, ikdyž člověk není tvůj přítel? :DD

0

umfa | 16. 4. 2021 10:38 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 8:52

Můžete Vaše tvrzení nějak věcně podložit? Mně ty názory přijdou rozumné (a to bývám vůči matematickým lingvistům ostražitý (poučení vědí)) :-)

+7

Uz ne tolik pobavena | 16. 4. 2021 12:43 | reakce na umfa - 16. 4. 2021 10:38

To jako chcete, abych Vam sem vykopirovala Katerinin facebook, abyste si ty statusy a fotky mohl zkontrolovat sam? Nebo jak byste si to predstavoval? Nebo jeste jinak, budete i po ni pozadovat vecne podlozeni jejich tvrzeni:)? Ja navic prece nerozporuji nazory, pouze upozornuji na pokrytectvi, kdyz ty nazory pronasi nekdo, kdo se jimi sam neridi - v bezne praxi je takovy clovek jaksi mene duveryhodny.

A jeste povzdech, prijde mi uplne symptomaticke, ze jakmile si zena dovoli zkritizovat jinou zenu, hned se v diskuzi vyroji spousta dehonestujicich komentaru, automaticky predpokladajicich, ze to prece musi byt zavist, co jineho, ze. Tak svete div se, ale jsou i lide, kteri proste nesnaseji pokrytectvi a nemaji radi, kdyz nekdo vytvari mylny obraz reality. Mym cilem bylo jen upozornit na to, ze tenhle vypravec je zkratka neduveryhodny.

-4

Nora | 17. 4. 2021 1:52 | reakce na Uz ne tolik pobavena - 16. 4. 2021 12:43

Počkejte, chápu správně, že paní Lesch vás má na FB v přátelích, takže se dostanete např. k fotkám jejích dětí?

0

Kateřina Lesch | 16. 4. 2021 13:52 | reakce na Uz ne tolik pobavena - 16. 4. 2021 12:43

(A teda ať už jste kdokoliv, moc nechápu, proč mě při vší té nenávisti v rámci fb "přátelství" sledujete, to vážně působí trochu úchylně. Já jsem měla za to, že jsem se všemi na svém profilu ok. Pokud jsem se v někom spletla - a to se může stát i forenzní analytičce - bylo by evidentně oboustranně přínosné se virtuálně rozejít.)

0

Kateřina Lesch | 16. 4. 2021 13:28 | reakce na Uz ne tolik pobavena - 16. 4. 2021 12:43

Ok, tohle vypadá spíš na Olinu - každopádně se mi tu hezky hromadí materiál na authorship identification a hlavně teda podněty k projití friend listu. Tak ještě jednou: nikde v tom rozhovoru neříkám, že člověk nemůže sdílet fotky svých dětí. Jsou koneckonců součástí našich životů a bylo by možná spíš pokrytecké se tvářit, že vůbec neexistují. Měl by to ale dělat s rozumem (tohle doufám splňuju) a v uzavřené skupině prověřených přátel (tuhle část jsem evidentně podcenila:-) Pokud jde o "důkazy", to co sdílím veřejně si samozřejmě může prohlédnout kdokoliv.
A k té závisti, nechť si vaše slova "je znama tim, ze naopak rada tasi zenske zbrane vsude, kde se da i neda" přebere každý po svém. Já tedy doufám, že jsem "známá" něčím úplně jiným, ale na to taky stačí chvilka googlování.

+4

xxx | 19. 4. 2021 22:11 | reakce na Kateřina Lesch - 16. 4. 2021 13:28

:DDDDDDDD

0

Zuzana Fuxová | 16. 4. 2021 10:05 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 8:52

To, že někdo poučeně mluví na téma, které má dobře zrešešeršované a hodně o něm přemýšlí, a zároveň si sám ve vlastním životě ve stejné problematice hledá správné nastavení hranic, mi přijde v pořádku a pochopitelné. Narozdíl od tohohle anonymního a jedovatého shamingu, který zavání tím, že má autor(ka) s Kateřinou nějaké osobní nevyřízené účty.

+8

Pobavena, ale uz ne tolik, kdyz vidi, kdo vsechno | 16. 4. 2021 10:36 | reakce na Zuzana Fuxová - 16. 4. 2021 10:05

Vidite, a mne to prijde pokrytecke a do oci bijici. Proto jsem se ozvala.

0

ZF | 16. 4. 2021 11:00 | reakce na Pobavena, ale uz ne tolik, kdyz vidi, kdo vsechno - 16. 4. 2021 10:36

A jak by to podle vás mělo v ideálním světě vypadat? Nemít a nedělat chyby a pak se tedy smět vyjadřovat veřejně, a pokud vše nedělám dokonale, tak se veřejné diskuze raději neúčastnit? Nevidím nic pokryteckého v odargumentovaném vyjádření názoru. A taky nesouhlas se dá myslím vyjádřit méně jízlivě a věcněji, než se podařilo vám.

+1

Nela | 16. 4. 2021 9:29 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 8:52

Mindráčku... byla lepší než ty? :-*

-1

Pobavena | 16. 4. 2021 10:34 | reakce na Nela - 16. 4. 2021 9:29

Neboj, nebyla :-* Jen nemam rada pokrytce.

-1

Lenka | 16. 4. 2021 22:23 | reakce na Pobavena - 16. 4. 2021 10:34

Mně teda spíš přijde pokrytecké vydávat se na Facebooku za něčí kamarádku a pak ho anonymně hejtovat za věci, které publikoval soukromě...

+4

umfa | 17. 4. 2021 17:23 | reakce na Lenka - 16. 4. 2021 22:23

Anonymně? Svým textem jako by se podepsala :-) Osobní zvláštnosti ve stavbě vět, slovní zásobě, sémiotice, typografii a dalších věcech nám laikům neznámých... Je obtížné je změnit všechny najednou :D Zvlášť když reaguje na několik mluvčích, z toho některé antagonisticky naladěné, což vede k větší spontánnosti vyjadřování. Forenzní analytiky psané komunikace dlužno nepodceňovati :-)

+1